Slovák Viliam sa v Británii stará o zachránené tulene. O jeho operácii korytnačky písalo aj BBC

  • Viliam sa v Anglicku stará o zvieratá
  • Pomáha iniciatíve, ktorá vracia tulene do voľnej prírody
  • Príbeh inšpiratívneho zdravotníka ťa chytí za dušu
Viliam veterinár
Ilustračné foto, Archív/@vill.be.fine
  • Viliam sa v Anglicku stará o zvieratá
  • Pomáha iniciatíve, ktorá vracia tulene do voľnej prírody
  • Príbeh inšpiratívneho zdravotníka ťa chytí za dušu

Slovák Viliam sa živí nezvyčajným spôsobom. Po vyštudovaní veterinárnej medicíny sa rozhodol ostať v anglickom Cornwalle, kde sa naplno venuje starostlivosti o zvieratá. V bežný deň asistuje pri otelení kravy alebo vyšetruje domáce zvieratká, no cez víkendy si zvykne „odbehnúť“ k tuleňom. Práve o tie sa stará v rámci charitatívnej iniciatívy. 

Viliam si svoju životnú cestu určil už na strednej škole. Kým vyštudoval bilingválne gymnázium v Sučanoch zistil, že ho láka medicína. Aj keď chvíľu premýšľal, že by sa dal na cestu ľudskej medicíny, nakoniec ho zlákala veterina. 

„Až neskôr som pochopil, že tieto dve rôzne medicíny sú v podstate dostatočne prepojené a či už by som skončil ako doktor alebo ako veterinár, vedel som, že o zaujímavý pracovný život bude postarané. Podal som si teda prihlášky na vysoké školy do zahraničia, hlavne do Veľkej Británie, a aj s veľkým šťastím som sa na prvý pokus dostal na University of Surrey v Anglicku,“ zaspomínal pre nás. 

Vďaka veterinárskej praxi videl Ameriku aj Afriku

Mladý Slovák nakoniec v Spojenom kráľovstve ostal pracovať. Uvedomil si, že sa ocitol v krajine, kde veterinárna medicína rýchlo napreduje. Podľa vlastných slov sa chcel naďalej zlepšovať ako veterinár, prípadne si dorobiť špecializáciu alebo atestáciu a neskôr svoje skúsenosti využiť na Slovensku alebo v iných krajinách sveta. 

Viliam momentálne pracuje ako ambulantný veterinár v zmiešanej praxi. „Znamená to, že každý deň vidím rozličné zvieratá, od domácich, ako sú psy a mačky, ale aj dobytok – ovce, kone, vtáky –, až po divo žijúce alebo aj morské zvery,“ vysvetlil nám. Práve v Cornwalle sa dnes stretáva so starostlivosťou o tulene a iné morské živočíchy.

O jeho výnimočnej operácii korytnačky písali aj zahraničné portály BBC či The Guardian. Viliam z nej vyoperoval močový kameň o veľkosti tenisovej loptičky. 

Ešte pred tým, ako sa stihol udomácniť v Cornwalle, meste známom svojou nádhernou prímorskou atmosférou, si však stihol „preskákať“ rôzne časti sveta. Štúdium veteriny ho doviedlo do New Yorku aj do Ugandy. Operoval 60-ročnú korytnačku, utešoval farmára, ktorý stratil takmer všetky svoje zvieratá kvôli chorobe, a pomohol do prírody navrátiť už 120 tuleňov. 

Prinášame ti príbeh Viliama, Slováka, ktorý ti ukáže, že aj veterinárna prax je o empatii, dôstojnej komunikácii a nádeji. 

Korytnačka, ktorá zjedla kilo omietky

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Guardian, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá