Slovákmi milovaná turistická destinácia mení názov. Krajina nechce, aby si z nej ľudia robili srandu

  • Turecko, respektíve jeho prezident Recep Erdogan sa rozhodol zmeniť oficiálny názov krajiny používaný pri komunikácii so zahraničnými turistami a médiami
  • Už nie Turkey, ale Turkiye – tak sa bude volať jedna z obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov
cestovanie, žena, ryanair
Unsplash/graj, winkler
  • Turecko, respektíve jeho prezident Recep Erdogan sa rozhodol zmeniť oficiálny názov krajiny používaný pri komunikácii so zahraničnými turistami a médiami
  • Už nie Turkey, ale Turkiye – tak sa bude volať jedna z obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov

Donedávna sa Turecko v angličtine nazývalo Turkey. Je to vznešené meno s koreňmi v starofrancúzskom Turquie a odvodené z latinského Turchia, čo znamená „krajina Turkov“.

Žiaľ, toto slovo v angličtine znamená aj „morka“, čo by mohlo pobaviť či prekvapiť menej geograficky orientovaných turistov, ktorí môžu nadobudnúť dojem, že idú dovolenkovať do krajiny moriakov.

Podľa tureckých úradov chce krajina docieliť, aby jej názov lepšie odrážal národného ducha a kultúru jej občanov. Ide o národný rebranding, ktorého cieľom je urobiť Turecko „viac tureckým“ v mysliach turistov aj diplomatov. Oficiálny názov krajiny v turečtine je Turkiye Cumhuriyeti, čo znamená Turecká republika.

V platnosti je od roku 1923. Až teraz však turecký prezident Recep Erdogan nariadil používanie tohto oficiálneho názvu vo všetkej úradnej komunikácii bez ohľadu na jazyk, v ktorom komunikácia prebieha.

Týmto spôsobom má byť anglické slovo Turkey nahradené novým, a zároveň starým tvarom Turkiye. Fahrettin Altun, hovorca Erdoganovej vlády, okomentoval novú formu názvu krajiny v komunikácii ako „dôležitý krok v rebrandingu Turecka“.

Mnoho Slovákov sa pred cestou do Turecka spoliehalo na oficiálnu stránku krajiny goturkey.com, po novom bude potrebné hľadať informácie na webe goturkiye.com.

Ak v Turecku náhodou plánuješ dovolenku, je dobré mať na pamäti, že veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare upozorňuje na opätovný vysoký rast počtu ochorení COVID-19 v tejto krajine. Už došlo aj k nakazeniu viacerých turistov zo Slovenska, ktorí sa museli v Turecku podrobiť až 14-dňovej karanténe.

Všetkým cestujúcim zo Slovenska sa odporúča, aby si pred cestou skontrolovali termín platnosti svojho cestovného pasu a mali uzavreté cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj prípadné liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19 (karanténa, hospitalizácia, liečba, prevoz na Slovensko a podobne).

Aké sú podmienky pre cestujúcich zo Slovenska?

Slováci, ktorí nenavštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan sa môžu pri vstupe do Turecka preukázať platným certifikátom o úplnom zaočkovaní. Postačí ti aj certifikát potvrdzujúci prekonanie ochorenia COVID-19 v posledných 6 mesiacoch. 

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Cestujúci, ktorí predložia vyššie uvedené doklady nemusia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny PCR test a absolvovať karanténu. Ak tieto doklady mať nebudeš, musíš sa preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín od vstupu do krajiny alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín.

Výnimka z testovania platí pre deti do 12 rokov. Podmienky vstupu do krajiny sú pravidelne aktualizované na webe slovenského rezortu zahraničných vecí.

O víza do Turecka je záujem

Medzinárodní cestujúci, ktorí si rezervujú letenky cez Kiwi.com, si po novom môžu jednoducho overiť požiadavky cieľovej či tranzitnej krajiny a požiadať o e-víza priamo cez web tejto spoločnosti.

Prečo by ťa to malo zaujímať? Mnohých táto informácie obišla, no v pláne je zavedenie novinky, kedy cestujúci všetkých štátnych príslušností, ktorým bolo udelené vízum na vstup do EÚ, budú miesť vyplniť formulár ETIAS. Ten im umožní 90-dňový pobyt vo všetkých 26 krajinách schengenského priestoru. Novinku je v pláne zaviesť už tento rok.

V období pred pandémiou patrili medzi najobľúbenejšie destinácie s e-vízami Spojené štáty, Kanada, Egypt, Turecko a Keňa. V roku 2021, rok po začiatku pandémie, si ESTA (USA) stále drží prvé miesto v aplikácii e-víz spoločnosti Sherpa°, a to aj napriek ročnému uzavretiu Spojených štátov pre zahraničných turistov.

Za rok 2021, konkrétne od začiatku vzájomnej spolupráce koncom novembra, žiadali zákazníci Kiwi.com najčastejšie o e-víza do Kanady, USA, Turecka, Mexika a Egypta.

Sherpa° v súčasnosti ponúka e-víza a e-TA (Electronic Travel Authorisations, teda elektronickú cestovnú autorizáciu) do 22 krajín vrátane USA, Kanady, Nového Zélandu, Kambodže, Laosu a mnohých ďalších, pričom ponuka závisí od štátnej príslušnosti cestujúceho.

Niektoré žiadosti o elektronické víza sú schválené v priebehu niekoľkých minút, iné v priebehu dní, avšak počas celého procesu je zákazník prostredníctvom aplikácie informovaný o stave žiadosti.

Cestovanie sa komplikuje

„Pandémia mala obrovský vplyv na globálne žiadosti o e-víza a elektronické autorizácie. Niektoré vlády, ako napríklad Saudská Arábia, sa rozhodli úplne zastaviť svoje programy elektronických víz, zatiaľ čo iné, ako napríklad Keňa, od začiatku pandémie procesy urýchlili,“ povedal Max Tremaine, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Sherpa°.

Vládou zavedené cestovné obmedzenia výrazne obmedzili voľný pohyb osôb cez hranice, takže dopyt po elektronických vízach a autorizáciách značne klesol. „Aktuálne našťastie pozorujeme opätovný nárast dopytu, najmä po znovuotvorení USA 8. novembra minulého roka,“ tvrdí Tremaine.

Spoločnosť Sherpa° založili v roku 2015 Max Tremaine a Ivan Sharko. V súčasnosti je globálnym poskytovateľom cestovnej dokumentácie a dokladov v cestovnom ruchu.

Víziou spoločnosti je poskytnúť každému cestujúcemu potrebné informácie a dokumenty, aby mohol bezpečne a bez obáv cestovať cez hranice. Spoločnosť Sherpa° sídli v kanadskom Toronte a spolupracuje s globálnymi cestovnými spoločnosťami v 50 krajinách.

zdroj: TASR/AP/David Zalubowski

Dôverujú jej napríklad spoločnosti American Airlines, Air Canada, British Airways, Air France KLM či Flight Centre. Spoločnosť podporujú True Ventures, Narrative Fund, Relay Ventures, ale aj Golden Ventures.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

„Pandémia priniesla do nášho života mnoho zmien a cestovanie sa stalo komplikovanejším. Cestujúci si teraz musia overiť cestovné obmedzenia pred kúpou letenky, počas samotnej cesty, zabezpečiť si príslušné víza a vyplniť množstvo formulárov,“ povedal Luc Viguie, viceprezident pre rozvoj podnikania spoločnosti Kiwi.com.

„Pre našich zákazníkov je to pomerne veľká komplikácia, preto sme spojili sily so spoločnosťou Sherpa°, aby sme im tento proces uľahčili – poskytli sme im viac informácií a možnosť požiadať o elektronické víza priamo na stránke Kiwi.com v sekcii pre správu rezervácií.“

Zdroje: washingtonexaminer.com, MZV, Twitter/Fahrettin Altun, Kiwi.com, Sherpa°, goturkiye.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie