Slovákom bude proti Kanade chýbať veľká opora. S hokejovou veľmocou máme nelichotivú bilanciu

• Zajtra sa postavia v Prahe Kanade
  • Martin Pospíšil si zápas nezahrá
Na snímke Martin Pospíšil a Libor Hudáček.
Martin Pospíšil sa zranil v zápase so Švédmi. TASR/Michal Runák

Včerajšia prehra ešte Slovákov nestihla prebolieť a hráči sa už musia koncentrovať na ďalší zápas. Debakel 6:1 so Švédmi však nepriniesol do šatne len zlú náladu a sklamanie. Počas duelu s „tromi korunkami“ sa nešťastne zranil slovenský útočník Martin Pospíšil.

Pred dôležitým štvrťfinálovým zápasom, ktorí hokejisti odohrajú už zajtra o 16:20 v pražskej O2 aréne, tak visel otáznik. Podľa najnovších informácií priamo od Slovenského zväzu ľadového hokeja sa hráč Calgary Flames zápasu proti Kanade nakoniec nezúčastní.

Do štvrťfinále so zraneniami

Vo včerajšom dueli proti Švédom sa zranil útočník Martin Pospíšil. Správy RTVS informovali, že hneď po zápase absolvoval röntgenové vyšetrenie aj sonografiu. Pospíšil sa zranil v prvej tretine, keď pri súperovej bránke stratil stabilitu a vrazil hlavou do mantinelu. Po náraze bolo vidieť, že je otrasený.

Podľa tímového lekára Pavla Lauka sa zlomenina ani poškodenie šliach či svalov nepotvrdili, čo znamená, že rozsah zranení nie je až taký vážny. Jeho pokračovanie na turnaji bolo spočiatku otázne.

„Urobili sme röntgen aj sonografiu, kde sa nepotvrdila zlomenina ani poškodenie šliach, ani svalov. V stredu absolvuje magnetickú rezonanciu a na základe toho sa rozhodneme, ako to s ním bude vyzerať na turnaji,“ citoval portál Flashscore lekára reprezentácie Lauka.

Viac detailov k stavu hráča, ktorý oblieka dres Calgary Flames, poskytol aj samotný tréner. „Bolo to veľmi nepríjemné. Martin je dôležitá súčasť tímu, všetci ho majú radi,“ citovali trénera Craiga Ramsayho. Ako nakoniec potvrdil na sociálnej sieti Hockey Slovakia, Martin Pospíšil nás vo štvrťfinále neposilní.

Bohužiaľ, slovenskej reprezentácii bude vo vyraďovacej fáze MS 2024 chýbať jeden z najproduktívnejších hráčov. Útočník Martin Pospíšil nazbieral v siedmich dueloch sedem kanadských bodov za tri góly a štyri asistencie,uviedli.

Vyšetreniu sa ale nevyhne ani Libor Hudáček. Na magnetickú rezonanciu pôjde spolu s Pospíšilom. „Celý turnaj hrá s chronickým zranením, ktoré mal už v sezóne. Dostával obstreky, no uvidíme, čo ukáže MR. Myslím si, že bude schopný hrať štvrťfinále,“ doplnil Lauko. Jeho účasť v dueli proti Kanade je tak stále otázna.

Nelichotivá bilancia

V roku 2012 sa v Helsinkách podaril Slovákom malý zázrak. Kanada nás síce v skupine porazila, ale „javorovým listom“ sme porážku oplatili v štvrťfinále. Fantastické výkony Šatana, Hudáčka, Surového či Radivojeviča nás posunuli do semifinále. O našom postupe gólom na 4:3 vtedy rozhodol Michal Hanzduš. Na tomto šampionáte sa nám podarilo získať striebornú medailu. Odvtedy sme už cenný kov na krku na MS nemali.

O dva roky neskôr nás porazila Kanada a vo svojej šnúre pokračovali aj v roku 2016, kedy sme od nich inkasovali až päť gólov. Na MS v roku 2019 nám výhra ušla len o vlások, kedy nás zámorskí hráči porazili 5:6. Nadýchnuť nám nedovolili ani v roku 2022, kedy sa nám podarilo do kanadskej siete streliť len jeden gól. Naopak Kanaďania nášho brankára Adama Húsku prestrelili až päťkrát.

Body sa nám od silného súpera nepodarilo získať ani minulý rok. Aj keď do konca tretej tretiny naša nádej ešte žila, dôležitú úlohu zohralo vylúčenie Hudáčka. Od konca prvej tretiny sa nám nepodarilo streliť ani jeden gól, za stavu 1:1 sme sa posunuli do predĺženia, ale len preto, aby nakoniec rozhodli samostatné nájazdy. Kanade sme podľahli 1:2.

Podpora ako doma

Už cez víkend vyvrcholí šampionát, ktorý tento rok hostí susedné Česko. Hokejisti hrali na ľade pražskej O2 arény a ostravskej Ostravar arény. Zaplniť tribúny pomohli jednoznačne aj slovenskí milovníci hokeja. Štadión v Ostrave praskal vo švíkoch aj na zápasoch, ktoré navštívil Startitup.

„Stále som ale ešte len v polovici trasy a môže sa stať čokoľvek. Fanúšikovia čakajú, kto postúpi,“ priznáva šéf pražského organizačného výboru Petr Bříza, ktorý dodáva, že ohľadom organizácie šampionátu dostávajú „veľmi pozitívne ohlasy“.

Bez ohľadu na to, či sa vyhrávalo alebo nie, fanúšikovia neprestávali hnať našich chlapcov vpred. Slováci boli na nohách, tešili sa zo strelených gólov aj smútili nad tými inkasovanými. Boli skutočne ďalším hráčom na ľade. Vo vzduchu sme napriek aktuálnej náročnej situácii v krajine pocítili nádej na pozitívnu emóciu, aká tu dávno nebola.

Sme od toho len kúsok. Pár gólov, jedna výhra. Len to nás delí od postupu do semifinále. Do štvrťfinále sme sa síce prebojovali, ale naposledy sme sa radovali v sobotu. Slovenská reprezentácia vtedy za masívnej podpory hľadiska porazila Francúzsko 4:2. Odvtedy sa nám na korčule lepí smola.

Nekonzistentné výkony

Do šampionátu sme vstúpili síce prehrou s Nemeckom, ale chuť sme si napravili už hneď v druhom zápase. Kazachstan sa nám podarilo rozstrieľať 6:2. Hrali sme pekný hokej, vedeli sme sa dostať do šancí a rovnako sme vedeli úspešne zakončiť. O deň neskôr sme s Američanmi rozhodli až v predĺžení zásluhou Miloša Kelemena, ktorému v tretej minúte predĺženia nahrali na víťazný gól Šimon Nemec a Martin Pospíšil.

Po zápase s Amerikou sme boli naštartovaní aj na Poľsko. Našich susedov sme porazili jednoznačne, strelili sme im štyri góly a brankárska jednotka Samuel Hlavaj si udržal čisté konto. Francúzov sme si vychutnali tiež. Prvá tretina ale pokrivkávala, fanúšikovia na tribúnach krútili hlavami a mužstvo nespoznávali.

Sobotný zápas proti Francúzom bol vodou na mlyn pre Libora Hudáčka, ktorý si pripísal dva góly a jednu asistenciu. Na tento výkon sme ale nenadviazali. V nedeľu sme si nedokázali vypracovať dostatočné množstvo šancí a Lotyšov sme často púšťali do nášho obranného pásma.

Nádej prišla v tretej tretine, kedy nás Cehlárik dostal do vedenia 2:1, no eufóriu rýchlo prerušil lotyšský obranca Oskars Cibulskis, ktorý bleskovo vyrovnal a posunul zápas do predĺženia. V samostatných nájazdoch sme skórovali len vďaka Jurajovi Slafkovskému, no na výhru to nestačilo. Vo včerajšom večernom zápase proti Švédom, v ktorom už z pohľadu tabuľky Slovákom o nič nešlo, sme prehrali vysoko 1:6.

Zdroje: Flashscore, RTVS, Flashscore, Facebook/Hockey Slovakia, idnes.cz