Slovákom najviac chýba more, víťazí aj nad jedlom. Lockdown je podľa psychologičky obrovskou kotvou

  • Nepríjemným následkom koronavírusu sa tento rok nevyhol nikto
  • Samostatnou kategóriou sú však nepríjemné dopady na cestovný ruch
Unsplash/Kelly Kiernan, Unsplash/ Sri Lanka
  • Nepríjemným následkom koronavírusu sa tento rok nevyhol nikto
  • Samostatnou kategóriou sú však nepríjemné dopady na cestovný ruch

Pandémia obmedzuje takmer každého a svoje o tom vedia aj cestovatelia. Mnoho ľudí cestuje za hranice niekoľkokrát do roka, no tento rok bol pre nich iný. Namiesto kúpania sa v mori sa mohli kúpať na Domaši alebo Liptovskej Mare. Tieto obmedzenia však majú zlý vplyv aj na psychiku ľudí. Z nedávneho prieskumu spoločnosti Kiwi.com vyplýva, že Slovákom najviac chýba to, čo na Slovensku nenájdu, teda more. Prieskum sa zameriaval na dopady pandémie na cestovanie.

Výsledky prieskumu neboli vôbec prekvapivé. Až 58 % opýtaných tvrdí, že pre nemožnosť vycestovať do zahraničia, im chýba more a okolitá príroda. 30 % ľudí smúti za poznávaním nových exotických destinácií a 6 % respondentov prišlo tento rok o možnosť ochutnávok cudzokrajných kuchýň.

zdroj: Unsplash/Yoann Boyer

Je to pochopiteľné

„Keď je človek dlhodobo zameraný na vlastný výkon, riešenie problémov a žije v neustálom napätí, bez efektívneho spôsobu uvoľnenia, jeho pozornosť sa postupne vytráca. Cestovanie a pobyt pri mori je dobrý spôsob, ako tento vývoj zastaviť. Ľudia sa počas ciest väčšinou sústreďujú na iné témy, žijú prítomnosťou a nepremýšľajú nad minulosťou a budúcnosťou. Je to teda jedna z možností, ako si účinne odpočinúť a načerpať novú energiu do bežného života, ktorý sa tak zefektívni a bude kvalitnejší,“ hovorí Tatiana Vaškovicová, konzultantka a lektorka obnovy emocionálnej, mentálnej a fyzickej rovnováhy.

Slováci cestujú k moru aj kvôli slnku, ktoré dodáva telu dostatok vitamínu D. Ten je dôležitý pre pre imunitu i dobrú náladu. Túžba ísť k moru je teda úplne normálna a pochopiteľná. Podľa údajov Kiwi.com Slováci tento rok dbali najmä na bezpečnosť. „Podľa našich údajov ľudia rezervovali lety hlavne do Talianska, Grécka a Španielska,“ hovorí Eliška Dočkalová, riaditeľka zákazníckej skúsenosti v Kiwi.com.

zdroj: Unsplash/Faisal M

Strach z nákazy

Dovolenky Slovákov v zahraničí boli počas tohto roku menej obľúbené ako tie doma. Až 70 % domácich sa rozhodlo stráviť dovolenku poznávaním krás Slovenska. Z toho bolo 26 % takých, ktorí doma ostali kvôli obmedzeniam. 

Tento trend potvrdzuje aj Tatiana Vaškovicová: „Tí, ktorí boli zvyknutí zvládať pracovný stres a napätie vďaka cestovaniu a poznávaniu nového, sa buď učia cestovať do miestnych prírodných oblastí, športom, staronovým umením relaxácie alebo sa rúcajú zo zotrvačnosti a stereotypov. U týchto ľudí je dôležité nasmerovať osobný rast iným smerom, čo býva často veľkým problémom.“

zdroj: Unsplash/Oscar Nord

Náhradné riešenia

Prieskum odhalil aj to, že pre viac ako 40% Slovákov je náročné, ba až nemožné, nahradiť zážitky spojené s cestovaním. Polovica ľudí však bola schopná nájsť si náhradnú alternatívu – 37% respondentov číta, iní pozerajú obľúbené filmy, 20% si obľúbilo virtuálne návštevy rôznych destinácií, 18% sa pustilo do gastronómie a 13% sa voľný čas rozhodlo investovať do štúdia nových jazykov.

Je však potrebné dodať, že obmedzenia tu nebudú navždy, a Slováci s tým rátajú. Už teraz si plánujú svoje budúce zahraničné cesty a prieskum ukázal, že sú omnoho odvážnejšie. Viac než 50% chce navštíviť krajiny, ktoré doposiaľ nenavštívili. Len štvrtina si stojí za rozhodnutím ísť do už navštívenej krajiny.

zdroj: Unsplash/Steven Lewis

Dovolenka v zime

To, či sa počas zimy dostaneš na svoj obľúbený rakúsky svah, ešte nie je isté. Namiesto toho by si sa mal pripraviť na trávenie lyžiarskej sezóny (ak vôbec nejaká bude) na slovenských kopcoch. Tatranskí lanovkári sú presvedčení, že začiatkom decembra budú svahy sprístupnené verejnosti. Svahy začali zasnežovať a skipasy sú v predaji od minulého týždňa.

Horské strediská Jasná (Nízke Tatry) a Vysoké Tatry odštartovali v stredu, 18. novembra, predpredaj jedno- a viacdňových skipasov na zimnú sezónu 2020/2021. Okrem toho majú lyžiari ešte možnosť zakúpiť si aj celosezónny skipas Šikovná sezónka,“ oznámil v tlačovej správe Tatry mountain resorts (TMR) najväčší prevádzkovateľ horských stredísk a hotelov v Tatrách.

Keďže je situácia neistá, vedenie TMR sa rozhodlo trochu uvoľniť podmienky storna skipasov. Do 23. decembra máš možnosť stornovať svoj skipas bez poplatkov.

Zdroje: Startitup, Kiwi.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK