Slovákom sa flexibilita páči. Skoro polovica chce pracovať z kancelárie iba 2 dni z týždňa

  • Nevýhoda hybridného modelu práce je strata sociálneho kontaktu
  • Zamestnávatelia plánujú ponechať zamestnancom flexibilitu
kancelária, home office, hybridný spôsob práce
UNSPLASH/Arlington Research, Paige Cody
  • Nevýhoda hybridného modelu práce je strata sociálneho kontaktu
  • Zamestnávatelia plánujú ponechať zamestnancom flexibilitu

Pandémia ukázala, že najväčšou výzvou pri prechode na prácu z domu neboli technológie, ale zmena pracovných návykov. Prieskum „Hybridný model práce ako nový štandard“, ktorý pre spoločnosť Microsoft realizovala prieskumná agentúra Focus, mapuje pocity zamestnancov v súvislosti s nástupom nových modelov práce. 

„O tom, či bude tím fungovať úplne na diaľku alebo hybridne, rozhodujú z veľkej miery preferencie jeho členov a manažéra. Vplyv zamestnancov, nielen na konkrétneho zamestnávateľa, ale aj na štruktúru celého trhu práce, však rastie,“ upozorňuje v tlačovej správe Marcela Havrilová, manažérka divízie vzdelávania z Microsoft Slovensko a Česká republika.

Prieskum ukázal, že viac ako dve tretiny zamestnancov, ktorí nevykonávajú manuálny druh práce, pracovalo počas pandémie z domu (68 %). Pre porovnanie, pred pandémiou to bolo iba 20 %. Viac ako polovica (57 %) zo zamestnancov uprednostňuje po skončení pandémie prácu v kancelárii, ale iba 4 dni z týždňa. 

Microsoft analýza, práca, home office, kancelárie
zdroj: Microsoft

„Prieskum ukázal, že pre väčšinu zamestnancov, ktorí mali počas pandémie možnosť pracovať aj z domu, sa takýto spôsob práce stáva novým štandardom. V bežnom nekovidovom období by takáto zmena a adaptácia na ňu, či už zo strany manažmentov, alebo samotných zamestnancov, trvala neporovnateľne dlhšie,“ vysvetlil v tlačovej správe sociológ Martin Slosiarik z prieskumnej agentúry Focus. „Sociálny čas potrebný na zavedenie hybridnej práce pandémia neuveriteľne skrátila.” 

Zamestnávatelia hodnotia pozitívne hybridný spôsob práce

Či zamestnávatelia plánujú ponechať zamestnancom flexibilitu, zisťoval Microsoft v spolupráci s Republikovou úniou zamestnávateľov v samostatnej ankete, nadväzujúcej na prieskum medzi zamestnancami.

Do ankety medzi zamestnávateľmi sa zapojilo 37 firiem z celého Slovenska. Spomedzi nich až 61 % oslovených usúdilo, že hybridný spôsob práce sa im osvedčil a plánujú ho ponechať naďalej. 

Microsoft, analýzy, práca, home office, kancelária
zdroj: Microsoft

Firmy sa vedeli na nový spôsob práce adaptovať v priebehu niekoľkých dní. Za najväčšie výhody považujú spokojných zamestnancov, zvýšenie produktivity a efektivity pracovných činností. Iba 13 % z opýtaných respondentov nenašlo žiadne výhody nového spôsobu práce. 

„Z trendu, ktorý pozorujeme aj vo svete, možno predvídať, že prekvitať budú primárne tie odvetvia, kde zamestnávatelia ponúknu uchádzačom najflexibilnejšie pracovné podmienky,“ dopĺňa v tlačovej správe Petr Váša, manažér divízie Microsoft 365.

„Ak si za príklad vezmem Microsoft alebo iné technologické firmy, vývojárske štúdiá alebo startupovú scénu, súčasný zlatý vek zažívajú vďaka svojej prezieravosti z minulých rokov, keď mnoho z nich začalo testovať a zavádzať rôzne varianty hybridného modelu práce,“ pokračuje.

„Technologické firmy ale nie sú jediné na svete a hybridná práca si dnes hľadá cestu do ďalších odvetví.“ 

Z ankety vyplynulo, že najväčším strašiakom pre firmy sú úskalia spojené s firemnou kultúrou a manažovaním tímov. Väčšina zamestnávateľov, ktorí zaviedli počas pandémie home office pre zamestnancov, vidí najväčšiu nevýhodu v strate sociálneho kontaktu medzi zamestnancami.

home office, hybridný spôsob práce
zdroj: UNSPLASH/Mikey Harris

V menšej miere zo strany zamestnávateľov, boli menované nevýhody ako nedostatok komunikácie a koordinácie v rámci tímu, strata kontroly nad zamestnancami, zhoršenie duševného zdravia a pokles produktivity práce. 

Rovnako ako zamestnávatelia, aj zamestnanci vnímali stratu sociálneho kontaktu ako najväčšie negatívum. Ďalej zamestnanci uvádzali dôvod ako rozptyľovanie zo strany rodiny a sťažená spolupráca s kolegami na diaľku.

Z hľadiska veku zamestnancov sa výsledky ankety mierne líšia. Mladší pracujúci (18 – 29 rokov) citlivejšie vnímajú sociálnu izoláciu, 30- až 39-roční viac menovali rozptýlenie zo strany rodiny. Pracujúci nad 50 rokov mali problém so spoluprácou s tímom na diaľku.

Zdroj: TS/Microsoft

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá