Slovákom sa výrazne znížil životný štandard. Viac než 60 % sa bojí zdražovania

  • Medziročná inflácia v eurozóne v júli pravdepodobne stúpla na 8,9 %
  • Rast cien bol zaznamenaný vo všetkých 12 sledovaných odboroch
peniaze
Unsplash/Towfiqu Barbhuiya
  • Medziročná inflácia v eurozóne v júli pravdepodobne stúpla na 8,9 %
  • Rast cien bol zaznamenaný vo všetkých 12 sledovaných odboroch

Výrazné obavy zo zdražovania a inflácie uviedlo 67 % opýtaných Slovákov. Viac ako polovica pocítila výrazné zhoršenie životného štandardu. Značne k tomu prispieva aj fakt, že až 65 % respondentov pociťuje značne negatívny vplyv zvyšovania cien na ich schopnosť odkladať si pravidelné mesačné úspory v rovnakej miere ako predtým. Vyplýva to z prieskumu pracovného portálu Kariéra.sk, do ktorého sa zapojilo 5340 respondentov.

Miera inflácie dosiahla v poslednom čase dlhoročné rekordy, pripomína spoločnosť. V júli bola v eurozóne na úrovni 8,9 % a na Slovensku 12,8 %.

„Viac ako polovica slovenských domácností si musela výrazne utiahnuť opasok a bola nútená začať efektívnejšie hospodáriť so svojimi financiami. Na druhej strane 38 % opýtaných pocítilo zdražovanie len minimálne,“ priblížila Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR portálu.

Podľa Štatistického úradu SR bol rast cien zaznamenaný vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Uvádza tiež, že naďalej stúpajú ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Zdražovanie postihlo aj odvetvie služieb. Výrazne sme si museli priplatiť v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv. Najvyšší podiel vo výdavkoch pre slovenskú domácnosť aktuálne predstavujú náklady na bývanie.

„Výrazný nárast inflácie, neustále zdražovanie a hroziaca energetická kríza sa podpísali aj na sporení Slovákov,“ vysvetlila Tešla. Naopak, 35 % opýtaných obyvateľov Slovenska nezaznamenalo výraznejší nárast životných nákladov a dokážu usporiť rovnakú sumu ako doteraz.

Inflácia v eurozóne dosiahla úroveň 8,9 percenta

Medziročná inflácia v eurozóne v júli pravdepodobne stúpla na 8,9 % z júnových 8,6 %. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v piatok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku medziročná inflácia v júli posilnila na 12,8 %. V júni to bolo 12,6 %.

Očakáva sa, že najviac k inflácii v eurozóne naďalej prispelo zdražovanie energií, ktorých ceny vzrástli o 39,7 %, v porovnaní so 42 % v júni. Ďalej nasledujú potraviny, alkohol a tabak (9,8 %, v porovnaní s 8,9 % v júni), priemyselné tovary (4,5 % v júli, 4,3 % v júni) a služby (3,7 % v júli, 3,4 % v júni).

Slováci nevedia, ako riešiť problémy so splácaním

 V súčasnej dobe vysokej inflácie a stále rastúcich životných nákladov sa viacerí ľudia môžu dostať do situácie, že nebudú schopní splácať svoje úvery. Traja z desiatich Slovákov by za takýchto okolností požiadali o odklad alebo zníženie splátky. Štvrtina ľudí nevie, ako by v takomto prípade postupovali. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Home Credit.

Ďalších 17 % respondentov by hľadalo finančné zdroje v rámci pôžičky v rodine alebo od priateľov, 12 % by sa pokúsilo nájsť si dodatočnú prácu či brigádu, aby si zvýšili svoje príjmy a 9 % by sa snažilo obmedziť svoju spotrebu a životné náklady.

Je tu však aj 7 % respondentov, ktorí by sa svoju nepriaznivú finančnú situáciu snažili zvládnuť predajom časti svojho majetku, či vybavenia domácnosti. Ďalšou pôžičkou alebo refinancovaním by to riešilo 6 % ľudí.

„Ak sa človek dostane do problémov so splácaním úveru, odporúčame mu, aby sa okamžite obrátil na veriteľa. Pokiaľ sa neoneskorí so splátkou a aktívne hľadá riešenie, existuje viacero možností, ako mu pomôcť. Jednou z alternatív je konsolidácia, ak má viacero pôžičiek. Najhoršie je nereagovať, pritom treba myslieť na to, dlh nikdy nezmizne, naopak, časom sa bude zvyšovať,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá