Slovákov čakajú pokuty, ľudia sú agresívni. Polícia chce trestať tých, ktorí si z opatrení robia dobré ráno

  • Polícia netvorila pravidlá, ich kontrola je však na nich
  • Sú v náročnej situácii, vykonávajú tisícky kontrol a v teréne sú 24/7
Digitálne COVID preukazy Európskej únie aplikácia GreenPass. Polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode.
TASR/Martin Baumann, František Iván
  • Polícia netvorila pravidlá, ich kontrola je však na nich
  • Sú v náročnej situácii, vykonávajú tisícky kontrol a v teréne sú 24/7

Asi nemusím zdôrazňovať, že situácia je veľmi vážna. Preto sme sa rozhodli, že naše kroky budeme častejšie prezentovať,“ otvára policajný prezident. Je to mimoriadne ťažká doba pre všetkých, tvrdí policajný prezident Hamran. Rovnako náročné sú tieto týždne aj pre policajtov, v teréne trávia 24 hodín denne.

Spochybňovať opatrenia a odporúčania, ktoré máme od konzília odborníkov, je veľmi nešťastné. Svojej práci sa venovali desiatky rokov a sú to najlepšie, čo na Slovensku máme, konštatuje Hamran: „My sme opatrenia netvorili, robili ich odborníci.“

Pokutovať chcú tých, ktorí situáciu neberú vážne

Práve na pleciach polície je však dohliadať na dodržiavanie týchto opatrení, hovorí. Konštatuje, že sa tak stalo práve v čase, keď začala polícia opäť získavať dôveru verejnosti. Opäť sú však vnímaní negatívne, tvrdí.

Jediným riešením, ako von z pandémie je však striktne dodržiavať opatrenia a dať sa zaočkovať, hovorí Hamran. Očkovanie je síce dobrovoľné, no kontrolovanie povinných obmedzení je nevyhnutné: „Covid porazíme len spoločne a policajný zbor bude pri tom.“

„Budeme pokutovať tých spoluobčanov, ktorí si z opatrení robia dobré ráno. Ja našim odborníkom dôverujem,“ hovorí Hamran. Urobia všetko preto, aby šírenie ochorenia obmedzili.

800 zásahov za jeden týždeň

Za posledný týždeň polícia riešila 800 protiprávnych konaní a priestupkov. Ide najmä o porušenie zákazu vychádzania, porušenie nariadenia zatvorených prevádzok, nenosenie respirátora či porušenie karantény. Všetky problémy riešia v blokovom konaní, ak sa inak nedá.

Porušenia nariadení sa však snažia najprv riešiť upomenutím. Zvažujú závažnosť priestupku, následky, mieru zavinenia aj okolnosti.

Ak občania vystupujú slušne a je zrejmé, že k zmene postačí len napomenutie, tak pokuty neukladáme a neriešime to na mieste blokovým konaním. Ak sú však občania drzí, niekedy vyslovene agresívni, tak policajtom nič iné nezostáva.“

Najvyššia bloková pokuta je dnes na úrovni 5-tisíc eur.

Od januára tohto roku ku dnešnému dňu riešila polícia takmer 70-tisíc protiprávnych konaní. Z toho 50-tisíc vyriešili v blokovom konaní, 8,5-tisíc riešili napomenutím a asi 2 600 prípadov posunuli regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Ľudia na seba navzájom útočia, riešiť to bude NAKA

„Mali sme tu aj útok na profesora Jarčušku ešte z júla tohto roka,“ opisuje Hamran. Mnohí ich v súvislosti s incidentom napádali, že prípad polícia nerieši. Nie je to pravda, hovorí policajný prezident. „Bolo uznesené obvinenie proti trom osobám.“

Profesora vtedy spoluobčania priamo pod jeho bytovkou nazývali „potkanom“, „hajzlom“ či „kreténom“. Ide o prejavy, ktoré nemajú v demokratickej spoločnosti priestor a preto ich nebude tolerovať ani naša polícia.

„Ak sa dozvieme o takých konaniach, polícia má ľudí stíhať a tak sa aj stalo. Máme obvinených ľudí, jednu ženu a dvoch mužov.“

Najvyššiu blokovú pokutu dostal na mieste aj majiteľ reštaurácie, o ktorej sme už písali. Rozhodol sa, že nechá otvorené, a to aj napriek zákazu. Policajti mu na mieste uložili najvyššiu možnú blokovú pokutu – 5 000 eur. Tú odmietol.

Prípad polícia posunula na Úrad verejného zdravotníctva, kde mu uložili pokutu v hodnote 20-tisíc eur a v hre je aj možnosť, že mu odoberú živnosť, hovorí Hamran.

V súvislosti s opatreniami dochádza k častým útokom, hovorí policajný prezident. Tak ako k verbálnym, aj k fyzickým.

Práve preto som vytvoril špeciálnu skupinu na Národnej kriminálnej agentúre, ktorá bude chrániť ľudí pre atakmi tých, ktorí absolútne odmietajú akékoľvek dohodnuté pravidlá hry, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme sa z tejto situácie dostali.“

Nová skupina bude monitorovať sociálne siete a sledovať nenávistné prejavy: „Bude najmä kontrolovať, či tam dochádza k naplneniu niektorej skutkovej podstaty trestného činu. V prípade, že áno, ich budú bezodkladne stíhať.“

V súčasnosti sa NAKA už venuje niektorým konkrétnym občanom, ktorí sa na sociálnych sieťach cítia byť nedotknuteľní, hovorí Hamran.

Zdroj: Tlačová konferencia, Harman

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá