Slovákov desia falošné povolávacie rozkazy: „Toto je už naozaj vrchol!“ zúri Naď

  • Naď vyzval toho, kto to poslal, aby prestal
  • Mobilizácia sa na Slovensku nechystá
Vojaci, falošný povolávací rozkaz
Falošný povolávací rozkaz, TASR/Bernd WĂĽstneck REPROFOTO: Faceboo Jaroslav Naď
  • Naď vyzval toho, kto to poslal, aby prestal
  • Mobilizácia sa na Slovensku nechystá

Na falošné povolávacie rozkazy upozornilo nielen Ministerstvo vnútra SR, ale aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.

Ministerstvo ubezpečuje, že žiadne povolávacie rozkazy nie sú z úrovne okresných úradov distribuované. TASR o tom informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová. Rezort tak reaguje na falošný dokument, ktorý dostal občan z Nových Zámkov. 

„Ministerstvo upozorňuje, že ide o hoax a žiadne povolávacie rozkazy sa z úrovne okresných úradov nedistribuujú,“ skonštatovala Eliášová.

Údajná úradná listina, ktorú dostal do schránky obyvateľ Nových Zámkov, mala byť podľa hovorkyne podpísaná prednostkou nitrianskeho okresného úradu. Dokument bol tiež ošetrený takmer identickou úradnou pečaťou, ktorá je vizuálne podobná oficiálnej pečiatke okresného úradu s drobnými pre laika ťažko rozpoznateľnými odlišnosťami. Obálka bola vypísaná ručne a doručená do schránky.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď na svojom Facebooku napísal, že vyzýva toho, kto robí takúto paniku, aby s tým prestal.

„Okrem toho, že sa dopúšťa trestného činu a samozrejme, bude riešený príslušnými orgánmi, spôsobuje u verejnosti paniku, strach a obavy,“ píše minister ďalej.

Upozornil, že dokument mal prísť občanovi z Nových Zámkov. Naď ubezpečuje, že žiadna mobilizácia či rozposielanie povolávacích rozkazov sa nekoná, ani nechystá. „Toto je už naozaj vrchol šírenia poplašných správ!“ píše Naď.

„Verím, že bude páchateľ postavený pred spravodlivosť, pretože toto je už naozaj moc. Rovnako upozorňujem, že všetky príslušné zložky boli inštruované venovať sa tomu, aby identifikovali páchateľa či páchateľov tejto protiprávnej činnosti,“ dodal v príspevku.

Odopretie výkonu

Ako sme ťa informovali ešte v januári, na sociálnych sieťach sa šíril dokument, ktorý sa týka „Odopretia výkonu mimoriadnej služby“. Osoba, ktorá vyhlásenie podpíše, odopiera výkon mimoriadnej služby pre Slovenskú republiku.

Dôvodom tohto rozhodnutia je „existujúca výhrada v mojom svedomí, ktorá spočíva v tom, že podpísaný nedokáže násilne vziať ľudský život alebo akokoľvek inak zabiť človeka za žiadnych podmienok, čo by bolo v prípade vojny alebo vojnového stavu pri výkone mimoriadnej služby nevyhnutné“.

Vyhlásenie sa na sociálnych sieťach šíri pomerne rýchlo a rovnako rýchlo koluje správa, že sa na Slovensku chystá mobilizácia. Na to, že ide o hoax, upozornil nielen Jaroslav Naď či Ministerstvo vnútra SR, ale aj Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke.

Ruská, nie slovenská

Slovenska sa mobilizácia netýka a podľa Naďa sa ani týkať nebude, ale čoskoro začne mobilizácia prebiehať opäť v Rusku. Putin, ruský prezident, sa chystá v priebehu januára nariadiť mobilizáciu ďalších 500 000 brancov, tvrdí ukrajinská vojenská rozviedka.

Ukrajina sa domnieva, že branci budú súčasťou série ruských ofenzív na jar a v lete na východe a juhu krajiny, povedal zástupca šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadym Skibitskyj.

Zdroje: Facebook/Jaroslav Naď, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá