Slovákov dnes čaká súboj „prvého s druhým“. Portugalci zatiaľ nedostali gól a nestratili bod

  • V Porte dnes Slovensko čaká súboj s papierovým favoritom
  • Na západ Európy sa však nejdeme len brániť
slovensko portugalsko cristiano ronaldo denis vavro futbal
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann
  • V Porte dnes Slovensko čaká súboj s papierovým favoritom
  • Na západ Európy sa však nejdeme len brániť

Po úvodnej remíze s Luxemburskom boli stopercentní, až kým neprišiel do Bratislavy hviezdny Cristiano Ronaldo s reprezentáciou Portugalska, ktorá je plná svetoznámych futbalových mien. Slovenskú futbalovú reprezentáciu dnes čaká odveta. Cieľom je uchmatnúť Portugalcom body, v najlepšom prípade všetky tri. 

Kvalifikáciu na ME 2024 v Nemecku máme rozbehnutú na výbornú. V tabuľke skupiny J dnes patrí Slovensku postupová druhá pozícia a bez ohľadu na to, ako dopadne dnešný zápas, nás z nej tretie Luxembursko nevysadí. Pokiaľ sa nám však nepodarí v týchto zápasoch bodovať, môže sa tak stať už budúci týždeň.

Slovákom bude chýbať gólové krídlo

V prípade úspechu slovenských reprezentantov proti jasnému papierovému favoritovi by šlo o kľúčový krok k postupu na vytúžené budúcoročné Majstrovstvá Európy. Na tie by sme sa vrátili už tretíkrát od roku 2016. 

Luxembursko, s ktorým si to na jeho pôde rozdáme už v pondelok večer, je naším jediným reálnym súperom v boji o druhé postupové miesto. Na štvrtom mieste je Bosna a Hercegovina, ktorá spolu s piatym Islandom zaostáva o sedem bodov. Tabuľku uzatvára posledné Lichtenštajnsko s nelichotivým skóre 1:19. 

Taliansky tréner Francesco Calzona má teda pred sebou v súvislosti s dvoma podstatnými stretnutiami v Portugalsku a Luxembursku veľké rozhodnutie. Na štadión Estadio do Dragao v Porte totiž môže vyslať aj základnú jedenástku bez tých najväčších hviezd a šetriť ich na pondelňajší zápas v Luxemburgu. 

Jedna zo stálic bude Calzonovi chýbať bez ohľadu na to, ako sa rozhodne. Krídelník Lukáš Haraslín zo Sparty Praha sa zranil v poslednom ligovom zápase proti tímu Hradec Králové a najbližšie dva medzištátne zápasy musí vynechať. 

slovensko portugalsko porto futbal
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dominantné Portugalsko naposledy inkasovalo v decembri

Slováci sa dnes pokúsia o naštrbenie absolútnej dominancie portugalského celku. V kvalifikácii im vďaka šiestim výhram a brilantnému skóre 24:0 zaslúžene patrí prvá priečka. Slováci sa môžu stať prvým tímom tejto kvalifikácie, ktorý celku na čele s trénerom Robertom Martínezom vôbec strelí gól. 

Portugalci naposledy v oficiálnom medzištátnom zápase inkasovali ešte 10. decembra minulého roka, a to vo štvrťfinále Majstrovstiev sveta v Katare. Na horúcej pôde v Dohe vtedy senzačne podľahli Maroku 0:1 vďaka gólu El-Nesyriho z prvého polčasu. 

Pokiaľ sa im dnes Slovákov podarí poraziť a Island s Luxemburskom neprehrá, budú sa tešiť z postupu do Nemecka už dnes večer, teda tri kolá pred koncom. 

Portugalci svoje uplynulé dva domáce zápasy odohrali na dvoch štadiónoch v Lisabone a jednom na hranici miest Faro a Loulé. Deklasovali na nich Lichtenštajnsko 4:0, Busnu 3:0 a Luxembursko 9:0. Štvrté domáce stretnutie teda odohrajú na štvrtom rozličnom ihrisku. 

Najlepšími portugalskými strelcami v kvalifikácii sú Ronaldo s piatimi gólmi, Bruno Fernandes so štyrmi a Bernardo Silva s tromi. Slováci si svoje góly zatiaľ delia, naším najlepším strelcom je Róbert Mak s dvomi presnými zásahmi. Spomedzi viacerých jednogólových strelcov vyčnieva Dávid Hancko s jednou asistenciou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá