Slovákov už v obchode len tak neoklamú. Vláda schválila nový „bič na obchodníkov“

  • Nové pravidlá potešia najmä spotrebiteľov
  • Boli by totiž chránení pred umelým navyšovaním cien vo výpredajoch
black friday výpredaj
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann
  • Nové pravidlá potešia najmä spotrebiteľov
  • Boli by totiž chránení pred umelým navyšovaním cien vo výpredajoch

Vláda schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Zákazníci by mohli mať viac času na vrátenie tovaru a predávajúci by sa v prípade pochybenia mohli vyhnúť pokutovaniu. Pokiaľ však tieto zmeny majú platiť, musia ich ešte schváliť poslanci parlamentu.

Zavedenie nových pravidiel by potešilo spotrebiteľov napríklad v súvislosti s Čiernym piatkom, známym ako „Black Friday“, ktorý je predznamenaním začiatku vianočnej nákupnej horúčky. Došlo by totiž k zaručenej ochrane spotrebiteľov pred umelým navyšovaním cien vo výpredajoch, píšu Správy RTVS.

Nový zákon by mal dať stopku falošným recenziám

„Internetový obchod alebo aj akýkoľvek iný obchod už nebude môcť uviesť zľavu, že preškrtne cenu, ktorú urobil za jeden deň – včera, predvčerom alebo pred týždňom, a dá tam, že je tam 70-percentná zľava. Bude sa môcť odvolávať iba na cenu, ktorá platila 30 dní pred znížením ceny,“ priblížil riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektronický obchod Jozef Dvorský.

Mnohí zákazníci počas nákupov na internete berú do úvahy aj recenzie iných nakupujúcich. V skupine predajcov teda možno nájsť aj špekulantov, ktorí na tovar lákajú druhých falošnými hodnoteniami. Nový zákon by mal tejto aktivite dať stopku.

„Zákazníci majú možnosť až 90 dní na vrátenie zakúpeného tovaru, takže ideme, ako keby nad rámec potenciálneho zákona,“ hovorí mediálny zástupca spoločnosti Heureka René Parák.

nakupovanie elektronika black friday
zdroj: TASR/AP Photo/Charlie Riedel

Garancia rýchlejšej reklamácie a odškodnenia

V súčasnosti majú nakupujúci na návrat tovaru, ktorí si zakúpili pod nátlakom podomového predajcu, dva týždne. V prípade schválenia zmien poslancami parlamentu by na to mohli mať až 30 dní. 

„Pri akciách, o ktorých sa hovorilo ako o šmejdoch, je to, myslím si, prínosom pre spotrebiteľov, hoci už ten hlavný boom šmejdov je dávno za nami. Toto bolo aktuálnejšie pred nejakými piatimi, desiatimi rokmi a vtedy nikto také opatrenie neprijal, ale je to pozitívna zmena,“ uviedol riaditeľ Združenia slovenských spotrebiteľov Miroslav Tulák.

Zákon o ochrane spotrebiteľa, tak ako ho schválila súčasná vláda, už v takmer rovnakom znení prerokoval aj bývalý parlament. Prezidentka Zuzana Čaputová ho však vetovala.

„Predkladáme to v tej istej podobe, ako to predložili do parlamentu na júnovej schôdzi, hlasovalo sa o tomto zákone. Aplikovali sme len nejakú menšiu pripomienku ministerstva financií,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Pre spotrebiteľov by mal byť zákon garanciou rýchlejšej reklamácie aj odškodnenia. Obchodníkom zase dáva druhú šancu. Pokiaľ spravia chybu, nemusia zinkasovať pokutu, prípadne sa im zníži, ak chybu dobrovoľne napravia.

obchod
zdroj: TASR/František Iván

Kyberútočníci ťa môžu pripraviť o peniaze či osobné údaje

V priebehu novembra sme ťa v tomto článku informovali o výzve Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý apeluje na obozretnosť ľudí a nakupovanie len na overených stránkach. Urobil tak v súvislosti s blížiacimi sa nákupnými sviatkami, ako je Black Friday a Cyber Monday. TASR o tom informoval Peter Habara z odboru komunikácie NBÚ.

„Kyberútočníci si vedia vyrobiť podvodné stránky, ktoré neraz vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť. Časté sú aj phishingové e-maily spojené s lákavými výpredajmi,“ upozornil úrad.

Viac sa dozvieš v tomto článku, v ktorom sme sa problematike venovali dopodrobna.

Zdroje: Správy RTVS, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá