Slovákov zbavili hanby nakupovať v sekáčoch, nechcené handry menia na žiadané kúsky. Toto je príbeh značky Nosene

  • Fast fashion bola dlhodobo prehliadaným problémom našej planéty
  • Aj preto vznikol koncept Nosene, ktorému je blízka nie len téma udržateľnej módy
nosene
FB/Nosene
  • Fast fashion bola dlhodobo prehliadaným problémom našej planéty
  • Aj preto vznikol koncept Nosene, ktorému je blízka nie len téma udržateľnej módy

Kým v minulosti bolo nakupovanie oblečenia len príležitostnou udalosťou za odmenu alebo v prípade tej najväčšej potreby, dnes je bežnou súčasťou našich životov. Ľuďom nie je divné stráviť v nákupných centrách medzi oblečením viac času ako s rodinou alebo v prírode. 

Portál zerowasteslovakia na svojej stránke uvádza, že priemerný Slovák si ročne kúpi aj 13 kilogramov oblečenia a iného textilu. Za celé Slovensko to znamená 67 000 ton nového textilu ročne, čo predstavuje tri futbalové štadióny naplnené do výšky siedmich poschodí.

Recyklácia vyhodeného oblečenia sa na Slovensku pohybuje na úrovni 10 %. Ak sa tohto odpadu snažíme zbaviť, väčšinou končí na skládke.

Aj preto uvedomelí ľudia čoraz viac pretláčajú do spoločnosti pomalú, udržateľnú a estetickú módu. A aj preto vznikol koncept Nosene, second hand, ktorý má v sebe navyše oveľa viac ako myšlienku udržateľnosti. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nosene® (@nosene)

V minulosti sa o second handoch rozprávalo ako o obchodoch s oblečením, kam chodí chudobnejšia vrstva ľudí. V čase, keď továrne doslova sypú denne tony oblečenia pre neudržateľné značky sa z nich stal symbol fashion revolúcie.

Na Slovensku ich máme rovno niekoľko, obľúbený je napríklad Textile house, sieť second hand obchodov, ktorá má u nás asi 40 pobočiek. Online alternatívou je medzi Slovákmi a Čechmi obľúbený bazár Vinted, kde predávajú kúsky oblečenia, ktoré už nepotrebujú alebo nechcú.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: zerowasteslovakia.sk, trend.sk, podnikajte.sk, emma.pluska.sk, nadaciapontis.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie