Slovenka fotí rockové legendy. Katka sa z modelky vypracovala na fotografku hviezd, žije život ako z filmu (ROZHOVOR)

  • Fotky kapely Guns N’ Roses ju vniesli nielen do hudobného sveta, ale zaručili jej úspešnú kariéru
  • Ako sa Katka z roly modelky dostala za objektív či ako je psychicky a fyzické náročne turné s kapelou, nám prezradila v rozhovore
katka benzova
IG/katbenzova_rockphoto
  • Fotky kapely Guns N’ Roses ju vniesli nielen do hudobného sveta, ale zaručili jej úspešnú kariéru
  • Ako sa Katka z roly modelky dostala za objektív či ako je psychicky a fyzické náročne turné s kapelou, nám prezradila v rozhovore

Katarína Benzová je rodáčka z Liptovského Mikuláša, ktorá sa preslávila ako koncertná fotografka. Počas svojej doterajšej kariéry jej pózovala nejedna rocková legenda, ako Guns N’ Roses, Aerosmith, Black Sabbath, The Rolling Stones, Def Leppard a mnoho ďalších.

Fotografka Katka sa dlhé roky venovala modelingu, ako 14-ročná dokonca podpísala zmluvu s Elite Model Management v Prahe a jej kroky už viedli do sveta. Popri práci modelky ju očaril život za objektívom a po 12 rokoch zavesila modeling na klinec.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Benzova 🐺 (@katbenzova_rockphoto)

Dnes je profesionálnou fotografkou. Nesmierny úspech jej priniesli fotky, ktoré nafotila na koncerte skupiny Guns N’ Roses vo Viedni. Vďaka tomu sa stala dvornou fotografkou nielen ich, ale aj skupiny Aerosmith.

Ako ovplyvnila aktuálna situácia tvoju prácu?

Za posledných 10 rokov boli tak na 99 % cestovanie a koncerty náplňou mojej každodennej práce. Bohužiaľ, kvôli korone som už v marci bola nútená dať svoju koncertnú prácu na vedľajšiu koľaj do doby neurčitej.

To však otvorilo brány mojej kreativite a začala som sa venovať fine art. Ide o výtvarné umenie, ktoré vo fotografii predstavuje vrchol umeleckej snahy fotografa. Spája kvalitu, estetiku a čistotu a tieto fotografie putujú na výstavy, do galérií či na aukcie.

Podpísala som zmluvu s galériou v Európe a tiež s múzeom rockovej fotografie. Okrem toho pracujem na knihe. Takže pre mňa je táto situácia veľmi pozitívnou nútenou pauzou, bez ktorej by som sa asi nezastavila.

Z role modelky sa z teba stala fotografka svetoznámych skupín. Aká bola tvoja cesta k foteniu?

Roky som vďaka modelingu cestovala a bola som dennodenne obklopená fotografmi a kreatívnymi ľuďmi. Fascinovalo ma to do takej miery, že som sa tomu postupne venovala viac a viac.

Pri fotografovaní som ale nenavštevovala žiadne kurzy, ani nechodila na školu s týmto odborom. Makala som na sebe, bola som samouk, ktorý sa neustále učil.

Prečo si sa rozhodla upustiť od modelingu a naplno sa venovať len fotografovaniu?

Modeling ma nikdy nenapĺňal ako kariéra, skôr to bola príležitosť cestovať. Fotenie mi, naopak, dalo možnosť tvoriť a vyvíjať sa.

Logo

Kariéru modelky som ukončila pred 10 rokmi, a dala mi to, čo mi mala dať. Nechýba mi a za nič by som ju nevymenila za terajšiu prácu. Milujem to, čo robím.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Benzova 🐺 (@katbenzova_rockphoto)

Na svojom fotografickom konte máš známe spevácke legendy. Majú nejaké maniere či bizarné požiadavky?

Pracujem s ľuďmi, ktorých rešpektujem nielen ako umelcov, ale v prvom rade ako ľudí. Ľuďom dávajú skvelý dar vo forme ich umenia, srdca a vkladajú do toho celý svoj život. A ak majú nejaké maniere, tak právom.

Väčšinou ide o požiadavky, ktoré sú pre mnohých ľudí divné, no pre niekoho, kto žije v šatniach a hotelových izbách niekoľko mesiacov bez toho, aby išiel domov k rodine, je to jediná vec, ktorá im dáva pocit istoty, domova a hlavne mentálnej stability pred vystúpením.

Okrem rozdeľovania M&M’s na farby, to je už poriadny „maniér“. (Smiech).

Už 10 rokov si dvornou fotografkou rockovej kapely Guns N’ Roses. Si ich jedinou fotografkou a videografičkou. Ako sa ti podarilo dosiahnuť takýto úspech?

Bola som pozvaná na koncert vo Viedni, kde som dostala povolenie fotiť. Cez dlhoročného známeho som sa zoznámila so skupinou osobne a ukázala som im fotky, ktoré som nafotila. Práve vtedy hľadali tour fotografa a dali mi šancu nafotiť pár skúšobných koncertov. Páčil sa im môj štýl fotenia a moja povaha.

Dosť zavážilo aj to, že som už bola zvyknutá žiť putovným životom, ktorým som žila počas modelingu. Je to práca ako každá iná. Nejde len o to, že ste dobrý fotograf. Ide tam o kombináciu viacerých faktorov, ktorými sa odlišujete od iných.

Aké boli začiatky, keď si stala súčasťou ich tímu?

Na začiatku som si hlavne budovala rešpekt v mojom pracovnom kolektíve. Ako žena v prostredí, kde dominujú chlapi, to nikdy nebolo jednoduché. V súčasnosti je to stále rovnaké, ale nikdy som s tým nemala problém. Ide o profesionalitu, tvrdú prácu a adaptáciu.

Na turné necestuješ len s Guns N’ Roses, päť rokov si fotografkou pre kapelu Aerosmith. Okrem toho si bola na turné aj s AC/DC, Def Leppard, KISS a ďalšími. Existuje kapela, s ktorou sa ti pracovalo vyslovene najlepšie?

Fotila som už veľa skupín i umelcov a musím uznať, že sa mi pracovalo/pracuje so všetkými, ktorých fotím, dobre. Nefotím ľudí, ktorí mi nesadnú, alebo naopak, nesadnem ja im. Je to kolaborácia. Musíme si rozumieť ako ľudia a rešpektovať našu prácu, aby sme vytvorili niečo skvelé.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Benzova 🐺 (@katbenzova_rockphoto)

Sama si veľkou fanúšičkou rockovej hudby. Aké teda býva spolužitie s kapelou počas turné?

Veľmi náročné. Prirovnala by som to k zemiakovej brigáde so spolužiakmi, kde tvrdo makáte, ale aj robíte neplechu. (Smiech).

Je to fyzicky a psychicky náročné, alebo to považuješ za oddych?

Oddych a moja práca nejdú ruka v ruke v žiadnom prípade. Každé turné trvá približne 6 týždňov, niekedy aj niekoľko mesiacov. Každú noc spíte v inom hoteli, presúvate sa do iných miest, krajín, kontinentov a rôznych časových pásiem. Koncerty trvajú dlho do noci, tak má čaká editovanie a ďalšie presúvanie.

To všetko predstavuje minimum spánku a k tomu ste mimo svojho domova a rodiny. Je to veľmi ako fyzicky, tak aj psychicky náročné.

Načo pri fotení kladieš najväčší dôraz?

Predovšetkým ide o pocit a spojenie s daným človekom, ktorého fotím. Chcem, aby každá moja fotka mala vibe a odrážala príbeh. S fotenou osobou musíme byť na rovnakej vlne.

Čo by si na záver odporučila mladým a nádejným fotografom, ktorí túžia po práci profesionálneho fotografa?

Fotiť, fotiť a fotiť. Nebáť sa odmietnutia a veriť v svoj talent. Zázraky sa dejú iba za prahom našej komfortnej zóny, nebojte sa z nej vyjsť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Benzova 🐺 (@katbenzova_rockphoto)

 

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 1. januára 2021.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie