Slovenka je profesionálna morská panna. Dlhé roky tajila svoj sen, ktorý ju dnes živí

  • Slovenka Mária Anner je profesionálna morská panna
  • Ide o náročné povolanie, ktoré si vyžaduje psychickú aj fyzickú kondíciu
  • V rámci svojej profesie učí deti o oceánoch
Morská panna
perlamareena.com
  • Slovenka Mária Anner je profesionálna morská panna
  • Ide o náročné povolanie, ktoré si vyžaduje psychickú aj fyzickú kondíciu
  • V rámci svojej profesie učí deti o oceánoch

Mária Anner alias Perla Mareena je jediná certifikovaná profesionálna morská panna na Slovensku. Vo svete je morských panien mnoho, no v našej krajine toto povolanie nemá obdoby.

Rodičia ani manžel ju spočiatku nechápali a nepodporovali. Keď im však dokázala, že sa tzv. „mermaidingom“ dá na Slovensku veľmi dobre zarobiť a že je to skutočne jej vášňou, stali sa jej najväčšou oporou.

Mária nám v rozhovore prezradila, ako vyzerá jej bežný pracovný deň, aké pomôcky vo svojej práci využíva, a aj to, čo jej zarába najviac. Okrem toho sme sa dozvedeli aj tie najväčšie riziká, ktoré so sebou prináša táto práca a aká je najväčšia psychická a fyzická záťaž profesionálnych morských panien.

V rozhovore priznala, že sa spočiatku za svoju vysnívanú prácu hanbila a tajila ju aj pred svojimi najbližšími. Čo jej pomohlo prekonať pochybnosti a žiť si svoj sen, sa dočítaš nižšie.

  • Čo je to mermaiding?
  • Aké sú limity tohto povolania?
  • Ako to vnímala jej rodina?
  • Ako vyzerá jej pracovný deň?

Čo v praxi znamená byť profesionálnou morskou pannou na Slovensku?

Som jediná morská panna na Slovensku. Celosvetovo je tisíc až dvetisíc ľudí, ktorí túto prácu robia, a v Európe je ich len niekoľko. Hlavnou náplňou mojej práce je vystupovanie pre deti.

V rámci týchto vystúpení sa snažím šíriť osvetu o ekológii a rozprávam deťom napríklad o plastoch v oceánoch, prečo tam sú a akým spôsobom sa môžeme ako ľudstvo starať o oceány. Okrem toho natáčam reklamy alebo fotím pod vodou. Je to pre mňa kombináciou športu a umenia.

Kedy vznikla tvoja túžba stať sa profesionálnou morskou pannou? Čo ťa priviedlo k tomuto povolaniu? Ako dlho sa už mermaidingu venuješ? 

Vždy som milovala plávanie a vodu. Na jednej dovolenke s rodičmi v Taliansku som ako 15-ročná našla na Pintereste fotky profesionálnych morských panien v Amerike a nadchlo ma to. Zistila som si o tom viac informácií a uvedomila som si, že môžem spojiť svoju vášeň pre vodu a detské sny o morských pannách a živiť sa tým.

Následne som o tom dlhé roky iba snívala a zároveň som to odkladala na neskôr, pretože som sa bála toho, čo mi na to povie okolie. Keď prišiel Covid, povedala som si, že idem do toho naplno a budem to robiť profesionálne.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Túto prácu zatiaľ nerobím full-time, ale vo svojom voľnom čase. Mermaiding je na Slovensku sezónny job a zima je hluché obdobie. V tomto období si opravujem svoj kostým a veci, pretože sa vo vode ničia. Tiež sa snažím doriešiť veci, na ktoré počas leta nemám čas.

Najviac vystúpení mám v lete a vtedy vstávam o piatej ráno. Prvé dve hodiny sa obliekam a maľujem. Potom cestujem na miesto, kde vystupujem. Na mieste vystúpenia si pripravím rekvizity, oblečiem plutvu a následne vystupujem približne hodinu. Niekedy mám viacero vystúpení za deň.

Po vystúpení si svoje rekvizity musím dezinfikovať a skontrolovať, či je všetko v poriadku. Popritom sa starám o svoje sociálne siete, webové stránky, úpravu fotiek a administratívu. Tiež veľa času trávim doma vo svojom bazéne, kde trénujem alebo fotím fotky alebo natáčam videá. Keďže to robím všetko sama, je to časovo veľmi náročné.

Perla Mareena
zdroj: perlamareena.com

Ako na to reagovala tvoja rodina, keď si začala s mermaidingom? Je ťažké robiť mermaiding na Slovensku?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Perla Mareena

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá