Slovenka, ktorá týra psy, stále vedie karanténnu stanicu v Starej Ľubovni. Mestu neprekážajú ani jej kšefty a čierne fondy

  • Kauza týkajúca sa Karanténnej stanice v Starej Ľubovni stále neskončila
  • Podľa viacerých svedkov vedúca stanice psy týra a nedáva im najesť
  • Vieme aj to, kam putujú peniaze určené pre psy
SIU
  • Kauza týkajúca sa Karanténnej stanice v Starej Ľubovni stále neskončila
  • Podľa viacerých svedkov vedúca stanice psy týra a nedáva im najesť
  • Vieme aj to, kam putujú peniaze určené pre psy

Pred nejakým časom sme ťa informovali o karanténnej stanici v Starej Ľubovni, ktorej vedúca čelila vážnym obvineniam. Tvrdenia, podľa ktorých vedúca Lenka Vašková psy týra a necháva o hlade, sa prvýkrát objavili na stránke Udaj svojho množiteľa. Tvrdenia dobrovoľníkov boli doplnené o fotografie zúbožených tvorov a snímky obrazovky, ktoré ich slová dokazovali.

Od prevalenia sa tohto škandálu ubehol už nejaký čas a niektoré veci sa riešia. Zaujíma sa o ne aj polícia. Mnoho milovníkov psov ženu vyzývalo, aby z pozície odstúpila. To sa však dodnes nestalo. Prečo to tak je? Baví ju týrať nevinné zvieratá alebo je v tom niečo iné? Startitupu sa podarilo získať niekoľko dokumentov, ktoré dokazujú, že ešte aj narábanie s financiami v tejto stanici nie je úplne čisté.

Podľa štatutára OZ Zvierací Azyl Martina Hainsa o problémoch a podozreniach mesto vedelo už pred viac ako rokom. Skôr, než na Vaškovú bolo podané trestné oznámenie, sa Hains stretol s prednostom Solárom, kde ho oboznámil s celou situáciou. Stretnutia sa zúčastnil aj jeden z mestských poslancov. 

Prednosta Hainsovi odporučil, aby spísal a odoslal oficiálne prehlásenie, čo aj urobil. K správe priložil aj niekoľko fotografií, ktoré dokazovali, že psy sú naozaj v zúboženom stave a podmienky nie sú v poriadku. E-mail bol odoslaný v júli 2020 a Hains do dnešného dňa nedostal odpoveď. 

Celú situáciu chcel Hains riešiť aj s Kynologickým klubom v Starej Ľubovni, ktorého predsedníčkou je práve Vašková. Muž sa stretol s viacerými členmi klubu, ktorým ozrejmil všetky problémy. S úspechom sa však nestretol ani tu, pretože ostatní členovia neboli ochotní pomôcť. Poslednou možnosťou bola polícia, ktorá situáciu rieši. Hains sa snažil zvolať výbor a žiadal vydokladovať niekoľko podozrivých výdavkov, čo mu bolo odmietnuté. 

zdroj: Facebook/Udaj svojho množiteľa

Odkiaľ prichádzajú peniaze?

Ako sme už písali v predošlom článku, karanténnu stanicu v Starej Ľubovni prevádzkuje OZ Kynologický klub, ktorého cieľ je podľa Registra mimovládnych a neziskových organizácií kynológia. Príjem Kynologického klubu nie je vysoký, v prvom rade je závislý na členských poplatkoch. Ten v súčasnosti predstavuje 25 eur na rok. Počet platiacich členov v roku 2021 bol 8 až 11. Presné číslo známe nie je, keďže Vašková ho na schôdzi nikdy nepovedala. Na členskom tak môže Kynologický klub zarobiť približne 200 až 275 eur.

Druhým zdrojom príjmu sú 2 percentá z daní. V roku 2017 si takto klub prilepšil o 1 229,61 eur, v roku 2019 dokonca o 1 814,60 eur. V roku 2020 sa však táto suma výrazne znížila, klub dostal iba 752,95 eur. Zaujímavosťou je, že väčšina týchto peňazí bola určená pre karanténnu stanicu, no do dnešného dňa nie je známe, či tie peniaze do stanice naozaj išli. 

zdroj: Screenshot/Finstat

Tretím zdrojom sú dary ľudí, ktoré možno zaslať na transparentný účet. Peniaze sú určené na chod a fungovanie karanténnej stanice. Kynologický klub získava financie aj z adopčných poplatkov. „Karanténna stanica vyberá za každého adoptovaného psa adopčný poplatok vo výške 30 €. Zaplatenie tohto poplatku je aj jednou z podmienok adopcie v Adopčnej zmluve,“ vysvetľuje Hains pre Startitup.

Dodáva, že štatutár tento poplatok nemôže svojvoľne meniť, alebo rozhodovať, kto tento poplatok zaplatí a kto nie. V tomto prípade je taktiež otázne, koľko peňazí z tohto poplatku sa dostalo do kasy. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že Vašková si časť peňazí nechávala pre seba. Dokazujú to aj konverzácie zo sociálnych sietí. 

Zaujímavosťou je, že Kynologický klub má zisk aj z uzatvárania zmlúv s okolitými obcami o odchyte psov v ich katastri a následnom umiestnení do Karanténnej stanice Stará Ľubovňa za poplatok. Startitup sa dostal k zmluve medzi Kynologickým klubom a obcou Orlov, z ktorej KS prijala 21.08. 2020 psa, ktorý dostal meno Bob. V zmluve sa účtuje za deň pobytu psa v karanténnej stanici 8 eur plus veterinárne náklady.

Pes v karanténnej stanici dlho nevydržal a zahynul 18.02. 2021. To znamená, že v KS bol 182 dní. „Suma len za ustajnenie psa bez ďalších poplatkov spomenutých v zmluve mala byť 1456 eur. Túto sumu mala obec Orlov vyplatiť Kynologickému klubu,“ vysvetľuje Hains. Podotýka však, že obec Orlov vyplatila iba 527 eur. Taktiež pripomína, že Vašková ako štatutár klubu má zabezpečiť príjem klubu a nemôže svojvoľne meniť výšku poplatkov a podobne, čím prakticky spôsobuje finančnú škodu klubu za čo má niesť aj právnu zodpovednosť.

Finančné prostriedky od mesta neboli vysoké, no v roku 2018 stúpli. Za tento rok bolo klubu vyplatených 7 500 eur. Tieto financie boli určené na vybudovanie vodovodu v karanténnej stanici a následné zvýšené náklady spojené s používaním tohto vodovodu. Kam tieto peniaze reálne odišli je otázne, pretože v karanténnej stanici dodnes vodovod nie je. 

Kam odchádzajú peniaze?

Otázka, kam všetky peniaze idú, trápi viacerých ľudí. „Od roku 2020 má kynologický klub platiť za prenájom pozemku, kde má umiestnené cvičisko ročný nájom vo výške 2 597,50€.“ uvádza Hains. Ide o plochu 5 195 metrov štvorcových. Najväčšiu časť tejto plochy zaberá samotné cvičisko, no nájde sa tu aj priestor, na ktorom Vašková so svojou sestrou chovajú svojich vlastných psov. Na tomto pozemku sa nachádza aj karanténna stanica, ktorá je umiestnená v zadnej časti. Jej rozloha je približne 700 metrov štvorcových.

„Tento nájom sa platí z peňazí od mesta určených na prevádzku Karanténnej stanice. Platí sa za cvičisko, kde sa psy z Karanténnej stanice nikdy nedostanú. Na tomto cvičisku si podľa mojich informácií hlavný výcvikár klubu robí svoj biznis trénovaním súkromných psov za čo inkasuje od ľudí ( klientov) peniaze,“ vysvetľuje Hains.

Prostredníctvom transparentného účtu si vieme pozrieť, kam peniaze odchádzajú. 10. decembra 2020 z účtu odišlo 3-tisíc eur, ktoré mali ísť na koterce. Tie však v karanténnej stanici nie sú dodnes a psy tam žijú v neľudských podmienkach. 

„Výdavok za materiál na opravu búd a nové búdy vyplatila na vlastný účet. Prečo neuviedla firmu, kde tento materiál kupovala?“ pýta sa Hains. Ďalšie peniaze išli na kynologické potreby a pomôcky. Problémom však je, že na tieto veci odišlo viac peňazí, ako bolo potrebné. 

Tajné kšefty

Ako peniaze z transparentného účtu odchádzali, na súkromný účet Vaškovej prichádzali. Od apríla 2020 poberala Vašková podporu od štátu vo výške približne 870 eur. Podpora jej bola priznaná kvôli skutočnosti, že ako SZČO nemohla počas pandémie pracovať. 

„Takže mala celé dni na to, aby sa mohla starať o chod Karanténnej stanice a psov v nej, avšak stav psov a celkovo Karanténnej stanice o tom nesvedčí,“ podotýka Hains. Startitup disponuje dohodou medzi Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni a Lenkou Vaškovou.

Existujú aj dôkazy, podľa ktorých Vašková peniaze určené pre karanténnu stanicu míňala na granule pre niektorých členkov kynologického klubu, ktorí jej za to dávali peniaze. Tie však nevrátila na transparentný účet, ale nasmerovala na svoj. Skutočnosť, že tieto granule ponúkala viacerým ľuďom, nám potvrdili viacerí ľudia.

Ako sme už spomínali vyššie, časť pozemku Kynologického klubu využíva Vašková na súkromné účely. Okrem kotercov sa tu však nachádza neporiadok z vriec od granúl. Vašková kupuje dva druhy granúl – pre svoje psy kupuje drahšie a kvalitnejšie a pre psy v karanténnej stanici lacnejšie značky Bavaro. 

Podozrivé sú aj veľké nákupy granúl v krátkom čase. Také množstvo granúl v takom krátkom čase nebolo možné skŕmiť psami v karanténnej stanici. Počas niektorých mesiacov Vašková do granúl investovala menej ako 200 eur, no v januári 2019 to bolo 442 eur. V tomto roku bolo do stanice umiestnených 29 psov, takže táto suma je nereálna. „V priebehu jedného mesiaca nakúpila podozrivo dvakrát veľké množstvo granúl a to 11.12. 2018 v hodnote 302,58 eur a o mesiac na to 11.01.2019 zase za 442,08 eur,“ uvádza Hains.

V priebehu ďalších 4 mesiacov boli peniaze z transparentného účtu minuté na vôdzky a obojky. Stáli konkrétne 777,63 eur.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že časť zo psov umiestnených v KS sa stratila a svojho majiteľa našla ešte v ten deň. To znamená, že náklady na tieto psy boli v podstate nulové, keďže nebolo potrebné kŕmiť ich, očkovať, čipovať, respektíve inak veterinárne ošetriť. 

Poslednou záležitosťou, z ktorej môže Vašková čerpať financie, je psí hotel, ktorý na pozemku funguje už nejakú dobu. O hoteli, samozrejme, nevie ani mesto. 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie