Slovenka vytvorila oblečenie, ktoré si môžeš uvariť. Udalosť Fashion LIVE! priniesla mnohé prekvapenia

  • Cez víkend sa v bratislavskom centre Nivy konala najväčšia módna udalosť na Slovensku - Fashion LIVE!
  • Hlavnou témou podujatia bolo svetlo
  • Svoje kolekcie predviedli ostrieľaní návrhári aj nádejné mladé talenty
Fashion LIVE!
Snímky z Fashion LIVE!, Startitup, Fashion LIVE!/Adam Tarana
  • Cez víkend sa v bratislavskom centre Nivy konala najväčšia módna udalosť na Slovensku - Fashion LIVE!
  • Hlavnou témou podujatia bolo svetlo
  • Svoje kolekcie predviedli ostrieľaní návrhári aj nádejné mladé talenty

Posledný víkend sa bratislavské centrum Nivy nieslo v duchu módy. Konal sa tu deviaty ročník najväčšej módnej akcie Fashion LIVE!, na ktorom sa v priebehu troch večerov odprezentovalo niekoľko dizajnérov.

Startitup nesmel chýbať ani tento rok. Na módnej udalosti roka sme vyspovedali viacerých módnych návrhárov i samotnú riaditeľku podujatia Zoru Husarčíkovú. Prvé dva dni podujatia sme zmapovali v tomto článku.

Návrat ku koreňom

Nedeľa, a zároveň posledný deň deviateho ročníka Fashion LIVE!, patril ostrieľaným návrhárom aj novým talentom. Viacerých dizajnérov spájala téma udržateľnosti, ekológie či celospoločenské problémy. Okrem toho však do svojich kolekcií pretavili aj myšlienku návratu do minulosti, teda naspäť ku koreňom. Tá bola v určitej podobe zastúpená takmer v každej kolekcii nedeľňajšieho programu. 

Mladé talenty

Nováčikom na Fashion LIVE! bol mladý talentovaný dizajnér Viktor Varg, ktorý svojou módnou šou otváral posledný večer podujatia. Inšpiráciu pre svoju kolekciu World of Varg čerpal zo 70. a 80. rokov klubovej scény New Yorku. 

V nej mieša klasické pánske kúsky s dámskymi, pracuje s farebnými potlačami, extravagantnými látkami a detailmi. Celá jeho práca sa niesla v duchu pocitu voľnosti, inakosti, odvahy a extravagancie. Motív našiel v slovenskej móde 70. a 80. rokov v kontraste s newyorskou klubovou scénou toho istého obdobia. Z kolekcie vyžarovali tvorivá sila, jasný postoj, živá energia, grafity, rebélia, queer a divokosť.

Farebná výraznosť a minimalizmus

Značka MARINÁ, za ktorou stojí dizajnérka Marina Žiaková, vytvorila celú kolekciu Polia inšpirovanú umením avantgardy. Dizajnérka čerpala inšpiráciu v čistých a jasných farbách, geometrických tvaroch a kresbách, abstraktných formách a kompozíciách plôch Malevičovej tvorby.

Fashion LIVE!
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Pri outfitoch zostala verná princípom minimalizmu a farebnej výraznosti. Kolekcia je vytvorená z prírodných materiálov, predovšetkým z vlny a je obohatená o doplnky z kože. Outfity sú vyrobené s maximálnym využitím materiálu a niektoré sú úplne bez odpadu.

Súťaž Best Fashion Talent

Večer ďalej pokračoval prehliadkou mladých talentov Barbory Schevchuk, Jakuba Matiašoviča a Martiny Durikovič, tohtoročných semifinalistov súťaže Best Fashion Talent. Po odprezentovaní kolekcií všetkých troch dizajnérov na móle, odborná porota rozhodla a vyhlásila Martinu Durikovic ako víťazku súťaže. 

Porota predovšetkým vyzdvihovala vysoko udržateľné princípy v jej tvorbe –  jedinečnú kombináciu inovatívneho materiálu s rôznymi umeleckými a remeselnými technikami.

Jej kolekciu je možné si uvariť doma

Víťazná kolekcia mladej dizajnérky, ktorá tvorí pod značkou MADbyMAD, je výsledkom jej dlhoročného experimentovania s bioplastickým materiálom. Martina je absolventkou bakalárskeho štúdia odboru ženskej módy na Central Saint Martins v Londýne a v rámci experimentu sa jej úspešne podarilo vyvinúť „zero waste“ materiál, ktorý nadobúda formu transparentnej „koženej látky“.

Fashion LIVE!
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Výsledkom je kolekcia „kryštálových odevov“, ktoré je možné si uvariť doma, sú aj jedlé a plne kompostovateľné v záhrade, kde po dožití vyživujú rastliny. „Cook it! Wear it! Eat it! Vitalise plants with it !“ je motto, ktorým sa Martina riadi.

Svojimi kúskami si získava aj mladšie publikum

Silnou inšpiráciou je pre už etablovanú dizajnérku Teréziu Feňovčíkovú, ktorá tvorí pod značkou freier, pánska móda so znakmi gendrovo neutrálnej módy, a tak je určená a vyhľadávaná aj ženami.

Fashion LIVE!
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Podľa vlastných slov dizajnérky, kolekciou romero chce priblížiť obsahom nevýraznú, ale popkultúrne príťažlivú postavu zombie, ktorú konfrontuje s realitou. Kolekcia je zostavená z jedného druhu nosného odevu, ktorým je plášť. Jej oversize modely ponúkajú dostatočný priestor na vlastný experiment s kreovaním siluety a celkového vzhľadu. 

Priniesla hravý pohľad na svoju doterajšiu tvorbu

Lenka Sršňová rozvinula témy svojich predchádzajúcich kolekcií a aktuálnu doplnila o ďalšie kúsky. Nesie sa v znamení udržateľnosti, zero waste, zodpovednosti, recyklácie a poukazuje na nadčasovosť dizajnérskych kúskov.

Kolekciu MIXI predviedla dizajnérka netradičným spôsobom – namiesto osvedčenej formy catwalku, zvolila statickú módnu inštaláciu sprevádzanú hudobníkom Ferom Királym, ktorý hral na elektrický orgán. Silným momentom prezentácie bolo, keď sa k modelkám neskôr pridali hostia podujatia. Niektorí nosia Lenkine modely od začiatku jej tvorby.

Vyvrcholenie večera

Po minuloročnom úspešnom podujatí Fashion Ballet, rozvinul Martin Hrča všetky svoje talenty naraz a v kolekcii Meritum ukázal potrebný experiment, inovatívne postupy v kombinácii s tradičnými remeselnými technikami, originálnu pridanú hodnotu v módnom detaile a doplnkoch i krajčírske majstrovstvo.

Fashion LIVE!
zdroj: Fashion LIVE! / Adam Tarana

Martin zároveň zjemnil vizuálne tempo, ponoril sa do svojho vnútra a vrátil sa späť k svojim koreňom. Jeho najnovšia kolekcia bola epickou výpravou do snového sveta samotného autora, ktorý si za nosný prvok zvolil variácie koreňových systémov rôznych rastlín a ktoré kolekcii dodávajú rozmanité DNA. Na konci večera nechýbal ani standing ovation. 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá