Slovenku v karanténe ubytovali s pozitívne testovanými. Obáva sa, že kvôli chybe štátu má COVID-19 už aj ona

  • Žaneta sa tak ako tisíce ďalších navrátilcov ocitla v štátnej karanténe
  • Kvôli nedostatočným kapacitám bola umiestnená do jednej bunky s niekoľkými cudzími ľuďmi
  • U niektorých z nich sa potvrdil koronavírus, a preto bude zrejme musieť v izolácii stráviť takmer mesiac
ilustračná, archív Žaneta N., Adam Lipka
  • Žaneta sa tak ako tisíce ďalších navrátilcov ocitla v štátnej karanténe
  • Kvôli nedostatočným kapacitám bola umiestnená do jednej bunky s niekoľkými cudzími ľuďmi
  • U niektorých z nich sa potvrdil koronavírus, a preto bude zrejme musieť v izolácii stráviť takmer mesiac

Ľudia umiestnení v štátnych karanténach sa zhodujú, že mnohí z nich, vracajúci sa individuálne, boli na izbách zmiešaní s cudzími ľuďmi. V niektorých prípadoch tak malo kvôli rozhodnutiu štátu dôjsť k tomu, že spoločný priestor zdieľali ľudia, ktorí boli následne testovaní na COVID-19 pozitívne s ľuďmi testovanými negatívne. Ide o krok, ktorý môže priamo ohroziť život a zdravie ľudí v karanténe. 

Na vlastnej koži to zažila aj Žaneta, ktorá prišla do karanténneho centra 1. apríla, nie však ako repatriant, ale na vlastné náklady. V deň príchodu bola umiestnená na bunke s ďalšími štyrmi ženami, ktoré nepoznala. Každá z nich dokonca prišla z inej krajiny.

Zmiešané izby sú problém

Na piaty deň bolo Slovenkám umožnené dať sa otestovať na prítomnosť koronavírusu, pričom o deň neskôr dostali výsledky. Z tých vyplynulo, že dve osoby z izby sú negatívne a dve pozitívne na COVID-19. Až nasledujúci deň osoby s negatívnym výsledkom, medzi ktoré patrila aj Žaneta, oddelili na inú bunku. 

Som len chyba!!!

Gepostet von Žaneta Némethová Havrilová am Samstag, 18. April 2020

Povedali nám, že na ďalšom sedení nás budú opäť testovať. Takže nás mali testovať 13. a 14. apríla. Ale nikto nás neprišiel otestovať. Dnes som tu už 18. deň,” hovorí Žaneta vo videu.

Žaneta ďalej objasňuje, že 15. apríla im zamestnanci karanténneho centra priniesli nové usmernenie Ministerstva vnútra SR, pod ktoré je podpísaná vedúca hygieny. V uznesení sa píše, že aj tí, ktorí síce majú negatívne výsledky testov, no boli na izbe s pozitívne testovanými  ľuďmi, nebudú testovaní o sedem dní, ale až o dva týždne. 

Takže deň môjho najbližšieho testovania je 21. apríla. Ja som tu 14 dní zavretá po tom, čo som bola s pozitívnymi na izbe a neviem, či som stále negatívna alebo pozitívna. A nie som tu jediná, je nás tu takých viac,” objasňuje.

Po celý čas chaos

Ak sa Žaneta dočká spomínaného testovania a výsledok bude negatívny, celý kolotoč sa ani zďaleka nekončí. Čaká ju ešte jedno testovanie do 24 hodín a ak aj to bude negatívne, tak až vtedy môže opustiť štátnu karanténu. To je spolu 23 dní.  To však len v prípade, ak bude všetko v poriadku. Lebo môže sa stať, že všetko v poriadku nebude. A kto za to potom nesie zodpovednosť? Ďakujem vám, pán premiér,” odkazuje na záver Žaneta Igorovi Matovičovi. 

Na podobnú situáciu upozorňuje aj Slovenka Hanah, ktorá bola umiestnená do štátnej karantény po návrate z Tirolska. Vo svojom videu z karantény upozorňuje, že počet nakazených sa môže ďalej zbytočne zvyšovať kvôli „miešaniu” pozitívne testovaných s desiatkami zdravých ľudí.

Policajná akadémia Ba – Rača

Gepostet von Hanah Neviem am Montag, 6. April 2020

„Čísla budú len stúpať, pretože ja neviem, kde je logika, ale nás tu cudzích ľudí ubytovali spolu do bunky, kde máme spoločné sociálne zariadenie – kúpeľňa, wc, chodba. Ja som tu 6 dní zatvorená s pozitívnymi ľuďmi. Chytám tie isté kľučky, tie isté spotrebiče. Takže tu niekde sa stala chyba. Ale na toto nám nikto nereaguje, všetci len, že sme ochránili obyvateľstvo ale to, že my sme tiež obyvatelia a my sme tu boli v podstate vystavení strašnému riziku, tak to nikoho nezaujíma,” hovorí Hanah.

Nespokojní Slováci v štátnych karanténach si síce uvedomujú, že je náročné zorganizovať repatriácie a následne umiestňovať občanov do štátnych karanténnych zariadení, no rozhodli sa verejne poukázať na niektoré z vážnych problémov, ktoré v posledných dňoch z vlastných skúseností zaznamenali. V hromadnej petícii poukazujú hneď na niekoľko vecí, ktoré je podľa nich nevyhnutné zmeniť.

ČÍTAJ VIAC>> Adam bol pozitívne testovaný na COVID-19, v štátnej karanténe musel stráviť takmer mesiac

Zdroj: facebook.com/Ľudia v karanténe Ministerstva vnútra

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech