Tieto Slovenky už vyše 25 rokov ručne vyrábajú poctivé medovníky podľa starej rodinnej receptúry

  • Tradičnejšia cukrovinka ako medovníky/perníky snáď ani neexistuje.
collahhge
  • Tradičnejšia cukrovinka ako medovníky/perníky snáď ani neexistuje.

Firmu Medex-fam založla v roku 1990 Marta Slosarčíková. Prišla vtedy po páde socializmu o prácu a nechcela byť na úrade práce. Rozhodla sa teda vyskúšať podnikanie. Jej stará mama sa pred vojnou venovala výrobe a predaju perníkov. Dala teda dokopy jej recepty a formy a sladké podnikanie mohlo začať.

starka

foto: medex.sk

„Začínali sme doma v pivnici. Nemali sme financie na prenájom budovy a už vôbec nie na vybavenie, aké sme potrebovali. Práve preto sme všetky zarobené peniaze dlhé roky investovali výlučne do firmy. Vôbec sme si ich neužívali, na prvom mieste boli perníky. Postupom času sme zarobili na budovu, ktorú sme potom krôčik po krôčiku renovovali a zariaďovali. Tak je to aj dnes. Úspešná firma môže byť len tá, ktorá neustále napreduje a zlepšuje sa,“ uvádza na svojej stránke zakladateľka Marta Slosarčíková.

kolekciaz-1

foto: medex.sk

Dnes v Medexe pracuje 24 zamestnancov. Drvivá väčšina z nich sú ženy. Perníky vyrábajú v Malinovej pri Prievidzi a dávajú si záležať na poctivosti svojich produktov. Všetky sú vyrábané ručne, bez namiešaných zmesí a konzervačných látok.

No aj keď stavajú na tradícii, neboja sa inovovať a zdokonaľovať výrobné procesy, aby boli ich produkty čo najkvalitnejšie a najchutnejšie. V perníkoch nájdeš zdravé koreniny ako škorica, nové korenie a aníz. Takmer všetky farbivá, ktoré používajú sú prírodné.

pernikove-cesto-upecma-35

foto: medex.sk

Touto rodinnou firmou, ktorá je na trhu už vyše 25 rokov, sa môžeme inšpirovať všetci. Úspech dosiahli aj bez automatizácie a masovej výroby. Zamerali sa na kvalitu a dnes svoje produkty okrem Slovenska ponúkajú aj v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, či Anglicku.

Produkty Medexu nájdeš okrem ich e-shopu (ktorý bol v čase písania tohto článku bohužiaľ zatvorený) aj v Bille.

pernikova-kolekcia-tradicia-34

foto: medex.sk

Ak teda nabudúce dostaneš chuť na poctivé medovníky a práve sa ti nebude chcieť piecť, Medex je na Slovensku určite jedným z najlepších zdrojov tejto tradičnej dobroty.

medexacky-pernicek-79

foto: medex.sk

zdroj titulnej fotografie: medex.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech