Slovenky zarábajú na euro o 18 centov menej než muži. Platový rozdiel sa zvyšuje po narodení prvého dieťaťa

  • Pre ženy na Slovensku nie je euro ako euro
  • Iba štvrtinu seniorských manažérskych pozícií obsadzujú ženy
Prečo ženy zarábajú menej
Ilustračné foto Archív Canva
  • Pre ženy na Slovensku nie je euro ako euro
  • Iba štvrtinu seniorských manažérskych pozícií obsadzujú ženy

Rodová rovnosť je vo svete ešte stále viac otázkou než oznamovacou vetou. Aj na Slovensku analytici pozorujú, že pre ženy nie je euro ako euro. Podľa najnovších dát, ktoré sú ešte z roku 2022, ženy získavajú v porovnaní s mužmi na každé zarobené euro približne o 18 centov menej. Navyše sa niekomu môže zdať, že sú trestané za materstvo. 

Zásadu rovnakej odmeny za rovnakú prácu stanovili už v roku 1957 Rímskou zmluvou o založení Európskych spoločenstiev. Napriek tomu rozdiely v platoch vidíme aj dnes. Neovplyvňuje to len životy žien počas produktívneho veku, dostupné informácie jasne ukazujú, že ženy majú v dôsledku svojich zárobkov nižšie dôchodky. 

Portál Plus JEDEN DEŇ dokonca uvádza, že v roku 2018 dosiahol rozdiel vo výške penzií medzi pohlaviami v Európskej únii až 30 %. Prečo sa však toto deje? Pri otázke nerovnosti platov často narazíme na názor, že ženy jednoducho nepracujú na dobre platených či manažérskych pozíciách.

Podľa analytikov je pravda, že iba štvrtinu seniorských manažérskych pozícií tvoria ženy. Aj keď sa tento trend v posledných rokoch zlepšuje, zdá sa, že ženy vo veľkom ovplyvňuje „prestávka“ na materstvo. Podľa analýzy Slovenskej sporiteľne rozdiel medzi platmi mužov a žien je v prvých rokoch kariéry malý, no rýchlo rastie po narodení prvého dieťaťa. 

Makroekonomický analytik Marián Kočiš zo Slovenskej sporiteľne nám prezradil, čo na platový rozdiel medzi pohlaviami hovoria dáta. Zisťovali sme, ako veľmi zaváži materská dovolenka aj aké musia zamestnávatelia spĺňať kvóty, aby sme dokázali v nastolení rodovej rovnosti napredovať. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Plus JEDEN DEŇ, TS/Slovenská sporiteľňa, Európsky parlament

Najnovšie videá

Trendové videá