Slovenská finančná skupina sa rozpadáva. Do konkurzu mieri ich najcennejšia „zlatá hus“

  • Energetický sektor čelí problémom
  • Energetická firma skupiny Arca mieri do konkurzu
  • Veľký plynárenský gigant hlási stratu
Pohľad na neznámu elektráreň.
Ilustračné foto, Freepik/@wirestock
  • Energetický sektor čelí problémom
  • Energetická firma skupiny Arca mieri do konkurzu
  • Veľký plynárenský gigant hlási stratu

Na Slovensku rastie počet podnikov, ktoré čelia finančným problémom. Medzi najnovšie prípady patrí hornonitrianska spoločnosť Top Pelet, ktorá vyrába elektrinu.

Podľa informácií z Registra úpadcov (RÚ) jej vlastník sám inicioval konkurz. To znamená, že súd rozhodne o predaji majetku firmy, aby sa tak čiastočne pokryli jej dlhy.

V záchranu neveria už ani vlastníci

Spoločnosť v Krnči pri Topoľčanoch, ktorá vyrába elektrinu z drevného odpadu, už dlhší čas zaznamenáva finančné straty. Minulý rok jej strata dosiahla približne 800-tisíc eur.

Hlavnou príčinou problémov firmy je jej vlastníctvo zo strany investičnej skupiny Arca, ktorá sama čelí finančným ťažkostiam. S dlhmi, ktoré dosahujú až miliardu eur, už ani jej vlastníci neveria v možnosť záchrany. Podľa informácií Denníka N preto celá skupina smeruje do konkurzu.

Firma Top Pelet, ktorá je súčasťou investičnej skupiny Arca, patrí medzi jej najhodnotnejšie aktíva. Energetické spoločnosti, najmä po minuloročnej energetickej kríze, zaznamenali nárast na hodnote.

V prípade Top Pelet však ide len o súčasť širšieho problému rozpadajúceho sa energetického segmentu Arcy. Už v lete prišla skupina Arca o svoje dva najväčšie energetické podniky – elektrárne na biomasu v Topoľčanoch a Bardejove, ktoré teraz majú nových majiteľov. Samotná skupina Arca už od koronakrízy čelí úpadku.

Plynárenský gigant je v stratách

Problémom čelí aj plynárenská spoločnosť Eustream, ktorá zabezpečuje prepravu plynu cez Slovensko, bola dlhé roky jednou z najziskovejších firiem v krajine. Jej ziskovosť dokonca prekonávala veľké banky a automobilové spoločnosti.

Podľa portálu Zregiónu.sk Eustream pravidelne dosahoval ročné zisky v rozmedzí 300 až 400-miliónov eur. Tento trend sa však nedávno zmenil, keďže firma po prvýkrát vykázala straty.

Na obrázku sporák a horáky
zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Táto situácia má pre Slovensko značný význam, možno väčší, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Keďže štát vlastní 51-percentný podiel v spoločnosti Eustream, firma bola doteraz významným zdrojom príjmov pre štátny rozpočet. Vďaka tomuto podielu štát každoročne získaval stovky miliónov eur, a to prostredníctvom dividend a daní, ktoré firma odvádzala.

Slovensko získalo tento výnosný zdroj príjmov ešte za čias socializmu. Vtedy bol vybudovaný plynovod, ktorý prechádza cez slovenské územie a smeruje z Ukrajiny na západ.

Za prepravu plynu cez toto územie musia platiť ruské spoločnosti, ako aj európski zákazníci, ktorí ruský plyn odoberajú. Spoločnosť Eustream má na starosti práve túto prepravu a správu plynovodu. Táto činnosť bola pre Slovensko mimoriadne výnosná.

„Dá sa predpokladať, že Eustream je najziskovejším podnikom slovenskej histórie,“ uvádza Denník N.

Vyhliadky na záchranu nie sú optimistické

Pokles dodávok ruského plynu na Slovensko a do iných krajín Európskej únie je hlavným dôvodom, prečo firma Eustream skončila v červených číslach.

Tento pokles začal mať vplyv na zisky firmy už v minulom roku, čo viedlo k postupnému znižovaniu jej finančnej výkonnosti. Výsledkom tohto trendu je, že Eustream teraz vykázal svoju prvú stratu vo výške 12,6 milióna eur. Táto strata sa týka účtovného roka spoločnosti, ktorý trval od augusta 2022 do júla 2023.

Vyhliadky spoločnosti Eustream v oblasti prepravy plynu nie sú optimistické. Predpokladá sa, že preprava plynu cez Ukrajinu sa môže úplne zastaviť. Dôvodom je, že na konci budúceho roka končí platnosť zmluvy medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom, ale momentálne sa nezdá, že by k jej predĺženiu došlo.

Podľa slovenského prepravcu plynu ale existuje možnosť, že situácia sa môže zmeniť a ešte budú prebiehať rokovania o pokračovaní prepravy plynu.

Zdroje: Denník N, Register úpadcov, Zregiónu.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá