Slovenská firma sa rozhodla pomáhať lesom. V TANAP-e vysadí 40-tisíc stromov

  • E-shop Dedoles pokračuje vo svojej minuloročnej iniciatíve verejného sadenia lesov pod heslom „Aj firmy vedia robiť dobro "
  • Druhý ročník verejného sadenia lesa sa bude konať v kalamitou a škodcami zničenej časti Západných Tatier – Roháčov
  • Práve tu chcú vysadiť 40-tisíc stromov
lesy
Dedoles, unsplash.com
  • E-shop Dedoles pokračuje vo svojej minuloročnej iniciatíve verejného sadenia lesov pod heslom „Aj firmy vedia robiť dobro "
  • Druhý ročník verejného sadenia lesa sa bude konať v kalamitou a škodcami zničenej časti Západných Tatier – Roháčov
  • Práve tu chcú vysadiť 40-tisíc stromov

Verejné sadenie lesa sa uskutoční na pozemkoch štátnych lesov TANAP v Látanej doline pod odborným dohľadom Štátnych lesov TANAP-u. Prísť pomôcť zasadiť svoj strom môžeš aj ty. Za podporu v snahe sadiť lesy je Dedoles vďačný svojim zákazníkom, ktorí iniciatívu podporili ľubovoľným príspevkom v rámci svojej objednávky v priebehu celého roka 2019.  

Gepostet von Anka Repková am Sonntag, 4. November 2018

„Zasadenie lesa predstavuje dlhodobé zmýšľanie, ktoré v Dedoles uplatňujeme aj v podnikateľskej oblasti. Princípy, ktoré platia v prírode, platia aj v biznise. Príroda je pre nás inšpiráciou ako robiť veci lepšie a dlhodobo a preto ju chceme chrániť,“ priblížil filozofický rozmer podujatia zakladateľ spoločnosti Dedoles Jaroslav Chrapko.

Podľa tímu Dedoles je na jednej strane veľmi dôležité, aby sa stromy nerúbali a bola zabezpečená maximálna ochrana, no pokiaľ prírode nebudeme niečo „vracať“ naspať aspoň takouto pomocou, trvalo by jej obnovovanie po veterných smrštiach, kalamitách aj napadnutím lykožrútom trvalo omnoho dlhšie a najmä, neboli by vysadené žiadne nové stromy. 

“Lesnícke tetovanie”, tentokrát od Mestské lesy Ružomberok. ➡️Časť z týchto prístupových ciest je vedených aj v…

Gepostet von My sme les am Samstag, 27. Juli 2019

Nakoľko si aj takýto druh iniciatívy zvykne na Slovensku nájsť množstvo skeptikov, Dedoles sa pripravil aj z hľadiska odbornosti výsadby a presne vie, čo, kde a ako sadiť. 

Čítaj viac>>Mladí Slováci zo zisku z predaja ich tričiek vysádzajú stovky stromov v slovenských lesoch

„V Látanej doline, kde bude prebiehať výsadba je 6.až 7. vegetačný stupeň, čo znamená, že je to jedľovo-bukovo a vyššie teda smrekový. Nejedná sa o monokultúru. Pre buk sú však v Západných Tatrách veľmi nepriaznivé podmienky, pretože pôda tam neobsahuje žiadny vápnik. Geologické podloženie teda nie je vhodné pre všetky dreviny,“ hovorí Martina Rypáková zo spoločnosti Dedoles.

Gepostet von My sme les am Dienstag, 3. September 2019

Nakoľko v Západaných Tatrách, a teda konkrétne v Látanej doline bývajú veľmi dlhé zimy, je tu potrebné vysadiť odolné dreviny.

 „Prednostne sa tak budú vysádzať najmä jedle, nakoľko smrekové mladenie už prebehlo na jar. Zalesňovanie tejto oblasti prebiehalo ručne už niekoľko rokov dozadu a je dôležitou súčasťou modelov hospodárenia a lesných typov,” dodáva Martina.

Biznis, ktorý pomáha našej prírode

Okrem iného Dedoles už čoskoro spúšťa nový projekt, takzvanú Veselú eko ponožku – Zasaď strom, ktorá je vyrobená z recyklovanej bavlny. Celý dizajn aj myšlienka pochádza od tímu Dedoles. O to vzácnejšie sú aj preto, že ich je vyrobených len 10-tisíc kusov. Z každého predaného páru ide 1 euro priamo na sadenie. 

PODALI SME PODNET! Štátne lesy ŤAŽIA v Národnom parku Veľká Fatra, v Ľubochnianskej doline, V LOKALITÁCH CHRÁNENÉHO…

Gepostet von My sme les am Freitag, 7. Juni 2019

Koľko stromov je naozaj potrebné vysadiť? 

Zamyslieť sa nad nutnosťou pomáhať prírode okolo nás nasvedčujú aj vedecké štúdie, ktoré tvrdia, že globálne otepľovanie by sme ešte dokázali zvrátiť v prípade, ak by ľudstvo vysadilo 1 bilión stromov v najbližších rokoch. To však hovorí štúdia, ktorá bola realizovaná ešte pred tým, ako začali horieť lesy na Sibíri a teraz v Amazonskom pralese. Mnohé štáty pritom už vo veľkom začali vysádzať. India či Etiópia dokonca dosiahli svetové rekordy v počte vysadených stromov za jeden deň.

Čítaj viac TU>>Za 12 hodín vysadili 350 miliónov stromov. Je to najviac v histórii spoločného sadenia

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech