Za 12 hodín vysadili 350 miliónov stromov. Je to najviac v histórii spoločného sadenia

  • Vysadili stromy, naplnili svetový rekord a odďaľujú klimatické zmeny
  • Kvôli výzve zatvorili aj niektoré verejné inštitúcie. Chceli umožniť zamestnancom zapojiť sa
  • Ruku k dielu priložil aj etiópsky premiér Abiy Ahmed
ethiopia
Unsplash
  • Vysadili stromy, naplnili svetový rekord a odďaľujú klimatické zmeny
  • Kvôli výzve zatvorili aj niektoré verejné inštitúcie. Chceli umožniť zamestnancom zapojiť sa
  • Ruku k dielu priložil aj etiópsky premiér Abiy Ahmed

Podľa vyjadrení miestnej vlády sa v Etiópii za jeden deň vysadilo 350 miliónov stromov.  Národná zelená iniciatíva sa rozrastá a zapojili sa do nej dobrovoľníci z celej krajiny. Nielen, že svoje skúsenosti a úspechy šíria ďalej, nabádajú zároveň ľudí, aby fungovali podobným spôsobom.

Do výzvy prispeli aj vrcholní vládni predstavitelia a dali o sebe vedieť krajanom aj svetu na sociálnych sieťach. Etiópsky minister Inovácií a technológie Getahun Mekuria na svojom verejnom Twitter profile uviedol, že za rekordných 12 hodín sa obyvateľom podarilo vysadiť presne 353 633 660 stromových sadeníc. O 22 dní by sa podľa jeho instagarmových slov mali obyvatelia Etiópie dozvedieť, či splnili svetový rekord, alebo nie.

Čítaj viac TU>> Za dva dni vysadili dobrovoľníci v Indii viac ako 110 miliónov stromov

 

Zatvorili pracoviská a pustili ľudí sadiť

Okrem toho, že dobrovoľníci z etiópskych radov sa do výzvy zapojili v rámci svojho voľného času, mali podobnú tendenciu aj pracovníci firiem, závodov,verejných inštitúcií a žiaci v školách. Vďaka masívnej kampani chcelo svojou účasťou prispieť čo najviac ľudí.

V rámci projektu Zelené dedičstvo, ktorej realizácia vznikla z popudu etiópskeho premiéra, sa z krajiny stáva líder v zelených aktivitách. Táto ti umožňuje mapovať situáciu, sledovať jednotlivé etiópske regióny a jednotlivé zmeny vo výsadbe.

Týmto spôsobom sa aj sleduje, ako sa darí resp. nedarí splniť iniciatívna kvóta, ktorú si vláda a krajinné ministerstvo hospodárstva stanovilo pri zakladaní projektu. Ich cieľom je totiž vysadiť v krajine od mája do októbra tohto roku viac ako 4 miliardy stromov. Zatiaľ sa im podľa vlastných slov podarilo naplniť viac ako polovicu predsavzatí.

View this post on Instagram

In a grand attempt to achieve the goal of the Green Legacy national project officially launched by Prime Minister Abiy Ahmed on May 26, 2019, Ethiopia will attempt to plant 200 million tree saplings within a day. The planting of the 200 million tree saplings is only the beginning of the nations attempt to plant a total of 4 billion trees. In order to achieve this tremendous 4 billion trees planting project, each individual will have to plant 40 tree seedlings. As of yet, over 2.6 billion tree saplings have already been planted. As forestation has been declining in Ethiopia, the Green Legacy national project will mobilize the community for forestation and also motivate other nations to follow. The 200 million trees planting project which is currently ongoing, will be carried out in the nine regional states and the two city administrations of the country. In the future, The 4 billion trees planting project will cover an additional 2.3 percent of the country’s area by forest increasing the total forest land to 23 percent while helping the nation to save 390 million USD per annum, which the country spends to import forest products. . . . . . #Ethiopia #GoGreen #GreenLegacy #GreenInitiative #PMAbiy #ClimateChange #Trees #4BillionTrees #plantyourprint #AllureEthiopia

A post shared by Allure Communications PLC (@allureethiopia) on

To, či úsilie Etiópanov sledujú aj administratívci z Guinessovej knihy rekordov ťažko povedať. Každopádne sa doposiaľ nikomu inému nepodarilo vytvoriť niečo podobné.

Projekt je stále v aktívnej fáze a  zalesňovanie Etiópie je pre krajinu dôležité nielen z hľadiska odvratu alebo spomalenia klimatických zmien. Africká charitatívna organizácia Farm Africa sa snaží veľmi iniciatívnym spôsobom pracovať s obyvateľmi a upozorňovať na zmeny najmä vo východnej časti krajiny. K projektu premiéra majú pozitívne ohlasy. Oni samotní sa usilujú šíriť osvetu naprieč Etiópiou, že malí farmári sú pre krajinu dôležití a mali by sadiť, produkovať a predávať viac.

Tým sa priamo úmerne zmierňuje chudoba v regiónoch a následne v krajine. Aj vďaka zámerom tejto africkej organizácie sa farmárske vidiecke rodiny zapájajú do rôznych projektov, spájajú sa s inými im podobnými v regiónoch náročných na život a budujú hospodárske, farmárske a lokálne pomoci rozvoja.

S rastúcou populáciou narastá aj farmárčenie. Musíme sadiť  a hospodáriť tak, aby sme pokryli potreby rastúceho obyvateľstva,“ vyjadril sa pre organizáciu Farm Afrika obyvateľ východoafrického štátu.

Zdroj: Theguardian.com, Twitter.com, pmo.gov.et, farmafrica.org

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá