Obrovský úspech slovenskej fotografky, dostala sa do rebríčka absolútnych top umelcov 2020

  • Najlepšie práce publikovala v magazíne Vogue či v denníku Guardian
  • Jedným z jej najväčších úspechov je plagát, ktorý bol vyobrazený na taiwanskom mrakodrape Tchaj-pej 101
  • Teraz bola označená popredným dizajnérskym magazínom Behance za najlepšieho umelca
  • Reč je o fotografke Márii Švarbovej
maria svarbova, fotografka
Screenshot Instagram/@maria.svarbova
  • Najlepšie práce publikovala v magazíne Vogue či v denníku Guardian
  • Jedným z jej najväčších úspechov je plagát, ktorý bol vyobrazený na taiwanskom mrakodrape Tchaj-pej 101
  • Teraz bola označená popredným dizajnérskym magazínom Behance za najlepšieho umelca
  • Reč je o fotografke Márii Švarbovej

Získava ocenenia ocenenia, svoje diela vystavovala na sólo aj skupinových výstavách. Najlepšie práce publikovala v magazíne Vogue či v denníku Guardian a mnohých ďalších. Jedným z jej najväčších úspechov je plagát, ktorý bol vyobrazený na taiwanskom mrakodrape Tchaj-pej 101. Teraz bola označená popredným dizajnérskym magazínom Behance za najlepšieho umelca, čo rok 2020 priniesol.

Reč je o Márii Švarbovej, ktorá svojimi originálnymi fotografiami dostáva Slovensko na svetlo sveta. 

Najnovšie predstavila sériu fotografií, ktoré vznikli v spolupráci s technologickým gigantom Apple. Spoločnosť na svojom 17,3 miliónovom Instagrame zdieľala Máriine fotografie, ktoré sú podľa jej slov inšpirované Černobyľom. 

„K spolupráci som sa dostala normálne, napísali mi e-mail. Inšpiráciou mi bol televízni seriál Černobyľ. Zábery vznikli v Bratislave. Fotky sú súčasťou môjho veľkého konceptu Plastic world, v ktorom skúmam absenciu pocitov u hlavných objektov,“ hovorí o spolupráci s Apple Mária pre Startitup.

Ohurujúce zábery z kúpeľov Grössling: Fotografka Mária Švarbová ich nafotila po svojom

Zrkadlovosť a geometria

Recept k úspechu v podaní fotografky je jasný. Rada sa zahráva s geometriou a prirodzeným odrazom fotiek. Na prvý pohľad je taktiež jasné, že Mária rada experimentuje s farbami a kompozíciami.

Mnohé jej zábery evokujú nostalgiu, čistotu a zároveň dramatickosť. V slovenských vodách sa zrejme najviac zviditeľnila sériou bazénových fotiek s retro „feelingom“ a ďalšími fotografiami, ktoré odkazujú na éru česko-slovenského socializmu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Behance (@behance)

Mária taktiež vo svojej tvorbe dokonale využíva socialistickú architektúru a často i ideológiu. Toto smerovanie je jasne cítiť aj v jej najnovšej sérii fotografií pre Apple. 

Fenomenálny úspech mladej Slovenky. Pre Apple nafotila sériu vizuálov inšpirovaných Černobyľom

„Za všetko môže moja neutíšená túžba za nostalgiou. Vraciam sa do detstva. Nie do režimu. Narodila som sa v roku 1988. Režim som neprežila. Ale architektúra, dizajn a prostredie zo socializmu ma vizuálne obklopuje dodnes. Funkcionalistická architektúra je minimalistická a nadčasová. Evokuje mi tiež sci-fi. Práve preto som zaviedla pojem FUTURO-RETRO,“ dodáva Mária. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa M A R I A . S V A R B O V A (@maria.svarbova)

Hasselblad master

V roku 2018 získala titul Hasselblad master, čo z nej robí doslova fotografickú špičku sveta. Týmto titulom sa totiž pýši len veľmi málo fotografov, tobôž nie zo Slovenska.

Tituly sa udeľujú každý druhý rok a výhercovia sa pre nasledujúci rok stávajú ambasádormi značky Hasselblad. V rámci svojho víťazstva získajú špičkový fotoaparát Hasselblad, s ktorým fotografujú a následne je vytvorená z ich prác fotografická kniha.

Zdroje: Behance, Instagram/@maria.svarbova

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK