Fenomenálny úspech mladej Slovenky. Pre Apple nafotila sériu vizuálov inšpirovaných Černobyľom

  • Slovenská fotografka Mária Švarbová si svojou tvorbou získava fanúšikov nielen na Slovensku, ale i vo svete
  • Najnovšie sa pustila do spolupráce so spoločnosťou Apple
  • Vizuálne podmanivú sériu fotografií nafotila na iPhone
cusss
Mária Švarbová
  • Slovenská fotografka Mária Švarbová si svojou tvorbou získava fanúšikov nielen na Slovensku, ale i vo svete
  • Najnovšie sa pustila do spolupráce so spoločnosťou Apple
  • Vizuálne podmanivú sériu fotografií nafotila na iPhone

Slovenka Mária Švarbová svojimi zábermi púta pozornosť nielen ľudí na Slovensku, ale i vo svete. Paradoxne vyštudovala archeológiu v Nitre, no svoje umelecké cítenie vedela lepšie uplatniť vo fotografii, ktorej sa naplno venuje už roky. 

„Väčšinu času z mojej fotografickej kariéry som sa nevedela stotožniť s názvom fotografka. Vždy som sa vnímala skôr obšírnejšie ako vizuálny umelec. Možno práve preto, že som fotografiu neštudovala a a dokonca som nikdy neprečítala ani manuál svojho foťáku a ani jednu knihu ako fotiť. Svoj čas som výlučne venovala praxi a samotnému foteniu. K foťáku som sa dostala náhodou. V mojej tvorivej kríze,” vyjadrila sa Mária v rozhovore pre Sketcher.

Za svoju tvorbu získala už množstvo ocenení, svoje diela vystavovala na sólo aj skupinových výstavách. Najlepšie práce publikovala v magazíne Vogue či v denníku Guardian a mnohých ďalších. Jedným z jej najväčších úspechov je plagát, ktorý bol vyobrazený na taiwanskom mrakodrape Tchaj-pej 101.

Najnovšie predstavila sériú fotografií, ktoré vznikli v spolupráci s technologickým gigantom Apple. Spoločnosť na svojom 17,3 miliónovom Instagrame zdieľala Máriine fotografie, ktoré sú podľa jej slov inšpirované Černobyľom. 

„K spolupráci som sa dostala normálne, napísali mi e-mail. Inšpiráciou mi bol televízni seriál Černobyľ. Zábery vznikli v Bratislave. Fotky sú súčasťou môjho veľkého konceptu Plastic world, v ktorom skúmam absenciu pocitov u hlavných objektov,” hovorí o spolupráci s Apple Mária pre Startitup.

V rámci jej tvorby je už na prvý pohľad jasné, že Mária rada experimentuje s farbami, kompozíciami a geometriou. Mnohé jej zábery evokujú nostalgiu, čistotu a zároveň dramatickosť. V slovenských vodách sa zrejme najviac zviditeľnila sériou bazénových fotiek s retro „feelingom“ a ďalšími fotografiami, ktoré odkazujú na éru česko-slovenského socializmu.

Gepostet von Maria Svarbova photography am Dienstag, 14. August 2018

„Absencia emócií u modelov vo fotke sa mi zrodila v roku 2014. Práve odstránením emócií dávam fotografiám emócie. Dávam pozorovateľovi voľnosť pre jeho vlastné pocity,” hovorí Mária.

Gepostet von Maria Svarbova photography am Dienstag, 26. September 2017

Mária taktiež vo svojej tvorbe dokonale využíva socialistickú architektúru a často i ideológiu. Toto smerovanie je jasne cítiť aj v jej najnovšej sérii fotografií pre Apple. 

„Za všetko môže moja neutíšená túžba za nostalgiou. Vraciam sa do detstva. Nie do režimu. Narodila som sa v roku 1988. Režim som neprežila. Ale architektúra, dizajn a prostredie zo socializmu ma vizuálne obklopuje dodnes. Funkcionalistická architektúra je minimalistická a nadčasová. Evokuje mi tiež sci-fi. Práve preto som zaviedla pojem FUTURO-RETRO,” dodáva Mária. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech