Slovenská Gigafactory prilákala na Slovensko aj experta zo Silicon Valley

  • Vo Voderadoch sa chystá spustenie výroby a vývoja batérií do elektromobilov
  • Novou posilou InoBat Auto bude Faysal Sohail na pozícii výkonného predsedu management board
BeFunky-collage - 2020-09-24T114109.492
InoBat, TASR/Lukáš Grinaj
  • Vo Voderadoch sa chystá spustenie výroby a vývoja batérií do elektromobilov
  • Novou posilou InoBat Auto bude Faysal Sohail na pozícii výkonného predsedu management board

Už o pár mesiacov sa v priemyselnom parku Voderady začne výroba a vývoj batérií do elektromobilov na mieru. Slovenská spoločnosť InoBat Auto pokračuje podľa plánu. Najnovšie prilákala posilu z Mekky inovácií, amerického Silicon Valley. Novým výkonným predsedom management board bude skúsený odborník Faysal Sohail. Informuje o tom firma.

Výroba začne podľa plánu

InoBat bude vyvíjať a vyrábať batérie do elektromobilov na mieru pre každý model auta. Dnes sa musia autá prispôsobovať batériám. Tento model je však podľa experta z USA prežitý. 

V InoBat Auto nielen objavujeme, ale aj vyvíjame batérie, ktoré spĺňajú aj tie najvyššie výkonnostné, bezpečnostné či nákladové potreby elektromobilov. Katalógový prístup v štýle „jedna veľkosť batérie pre všetkých“ je vo svete mobility zastaralý a už vonkoncom nie je ani udržateľný. V rámci výroby vysoko inteligentných batérií do elektromobilov musíme uprednostniť technologicky vyspelý a vedecký prístup. Nesmierne ma preto teší, že môžeme tvrdiť, že InoBat Auto je už teraz svetovým lídrom v tejto oblasti,“ hovorí Faysal Sohail, výkonný predseda management board InoBat Auto.

Pilotné zákazkové batérie do elektromobilov by mali opustiť továreň vo Voderadoch už v priebehu budúceho roka. Zároveň odštartuje aj etapa získavania finančných prostriedkov pre 2. fázu, ktorej výsledkom má byť jednomiliardová InoBat Auto Gigafactory. Tá plánuje dodávať batérie do elektromobilov už v roku 2024. Spoločnosť InoBat Auto môže oboma týmito krokmi významne podporiť nielen elektromobilitu na globálnej úrovni, ale aj európsku ponuku batérií a technologickú nezávislosť v tejto oblasti.

Svetový odborník

Okrem toho, že Faysal Sohail bude pôsobiť ako výkonný predseda management board v InoBat Auto, zároveň bude naďalej zastávať aj svoju terajšiu pozíciu v americkej spoločnosti Wildcat Discovery Technologies, ktorá je pre InoBat Auto strategickým partnerom. Jeho úlohou je urobiť zo slovenskej spoločnosti silného a spoľahlivého dodávateľa pre automobilky.

Faysal Sohail je tiež spoluzakladateľom hneď niekoľkých ďalších úspešných amerických firiem, vrátane Actel Corporation, Silicon Architects či Cadabra Design. V súčasnosti je tiež generálnym riaditeľom spoločnosti Presidio Partners v San Franciscu, do ktorej pomohol nahromadiť investície vo výške až 800 miliónov dolárov. Počas svojho pôsobenia bol Faysal Sohail súčasťou viacerých investícií do batérií, vrátane A123 Systems, ktorý bol v roku 2009 najväčším IPO v Amerike.

„Slovenská Gigafactory“ už stojí. Časom chce vyrobiť 240 000 batérií ročne, zamestná 150 ľudí

Elektrifikácia dopravy je nesmierne dôležitá pre rozvoj našej spoločnosti, navyše, pre mňa osobne je InoBat Auto doslova vášňou. Som ohromený nielen tým, ako rýchlo napreduje, ale aj jej novým vedeckým prístupom, vďaka ktorému poskytuje vysoko výkonné a veľmi inteligentné batérie do elektromobilov. Svojmu príchodu na Slovensko sa veľmi teším. Budem môcť tiež priložiť ruku k dielu a tejto inovatívnej spoločnosti pomôcť tak, aby naplnila svoj globálny potenciál,“ dodáva Faysal Sohail.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boček upozornil, že takýto človek s medzinárodnými skúsenosťami a menom je tou správnou voľbou, ktorá firme zaručí úspech aj do budúcna. „Faysal Sohail ku nám do InoBat Auto so sebou prináša obrovské množstvo vedomostí a skúseností, ktoré na svojej novej pozícii určite zúročí. Zároveň bude ako súčasť firmy aj pri zrode batérií vyrobených na mieru výrobcom elektromobilov, čo im nemôže ponúknuť žiadna iná firma v Európe. Vyrábať ich budeme už budúci rok.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech