„Slovenská Gigafactory“ už stojí. Časom chce vyrobiť 240 000 batérií ročne, zamestná 150 ľudí

  • Spoločnosť InoBat kúpila výrobnú halu vo Voderadoch blízko mesta Trnava
  • InoBat sa špecializuje na batérie pre elektromobily ušité na mieru
  • Firma plánuje nielen výrobu, ale aj výskum a vývoj
elektromobil
Unsplash/Jan Kaluza
  • Spoločnosť InoBat kúpila výrobnú halu vo Voderadoch blízko mesta Trnava
  • InoBat sa špecializuje na batérie pre elektromobily ušité na mieru
  • Firma plánuje nielen výrobu, ale aj výskum a vývoj

Projekt, ktorému sa hovorí aj „slovenská gigafactory“, má čoraz reálnejšie kontúry. Spoločnosť InoBat, ktorá chce vyvíjať a vyrábať batérie do elektromobilov, už kúpila výrobnú halu a už budúci rok z nej začnú vychádzať prvé vyrobené kusy.

Kúsok od Trnavy

Spoločnosť InoBat Auto oznámila akvizíciu existujúcej budovy a pozemku pri Voderadoch s celkovou rozlohou 27 000 m². V danej lokalite vznikne výskumno-vývojové centrum a unikátna pilotná linka na autobatérie s celkovou kapacitou 100 MWh+. Tá bude ako prvá na Slovensku vyrábať batérie šité na mieru výrobcom vozidiel.

Prestavba nehnuteľnosti má odštartovať už koncom roka a vytvorí približne 150 nových, vysokokvalifikovaných pracovných miest. Informuje o tom realitno-poradenská spoločnosť CBRE, ktorá pri transakcii zastupovala práve spoločnosť InoBat Auto. Pôvodne chcel InoBat postaviť novú výrobnú halu, nakoniec však našiel presne takú, akú potreboval.

zdroj: pixabay

InoBat Auto kúpila nehnuteľnosti od spoločnosti TPS EU, ktorá patrí pod kórejskú Fine DNC. Vyrastie tu továreň kombinujúca výrobu s výskumom a vývojom prototypov batériových článkov. Ako prvá na svete tak bude vyrábať batérie podľa špecifikácie výrobcu vozidla a nie podľa katalógu.

Vyrábať sa začne čoskoro

Spoločnosť InoBat Auto týmto krokom podporí nielen nárast globálnej elektromobility, ale aj európsku ponuku v tejto oblasti a technologickú suverenitu. Zároveň tento projekt umožní európskym výrobcom elektromobilov znížiť závislosť od dovozu z Ázie. Prvé zákazkové batérie opustia továreň už budúci rok.

Slovenská spoločnosť InoBat Auto tvrdí, že akvizícia lokality Voderady je „hmatateľným“ potvrdením realizácie projektu. „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať akvizíciu budovy a pozemku na tak strategickom mieste. Navyše, aj podpora viacerých investorov a technologických spoločností je pre nás dôkazom toho, že tento projekt bol správnym rozhodnutím. Veríme, že aj naďalej bude takto úspešne napredovať a pre automobilový sektor v Európe ponúkne úplne nové energetické riešenia a stane sa pre nich silným dodávateľským reťazcom,“ uvádza Marián Boček, CEO spoločnosti InoBat Auto.

Batérie pre celú Európu

Centrum výskumu a vývoja spoločnosti InoBat Auto sa bude rozprestierať v známych Voderadoch, ktoré sú len 40 kilometrov od Bratislavy. V okruhu 200 km má svoje výrobné závody hneď niekoľko strategických OEM v automobilovom priemysle vrátane spoločností Peugeot, Jaguar Land Rover, Volkswagen, KIA či Suzuki.

InoBat Auto tak v budúcnosti môže byť pre výrobcov automobilov veľmi silným dodávateľom batérií na mieru, ktorý je zároveň umiestnený priamo v srdci Európy.

Pri Trnave vyrastie „slovenská Gigafactory“, bude vyrábať aj vyvíjať batérie do elektromobilov

Spoločnosť InoBat Auto bola pri tejto transakcii zastupovaná poprednou svetovou realitno-poradenskou spoločnosťou CBRE. „Akvizícia budov a pozemkov, ako aj poradenstvo v  oblasti priemyselných a logistických nehnuteľností, patrí medzi naše hlavné aktivity na Slovensku. Zo spolupráce s InoBat Auto, ako aj finančnou spoločnosťou IPM Group, sa veľmi tešíme a sme radi, že sme mohli pomôcť pri vzniku prvého projektu takéhoto rázu na Slovensku,“ opisuje spoluprácu Michal Cerulík, Head of Industrial Agency, CBRE.

„Najväčšou výzvou bolo pre nás vyhodnotiť komplexné varianty od prenájmu existujúcich budov, cez novú výstavbu do prenájmu až po nákup existujúcej nehnuteľnosti, ktorá bude na mieru upravená pre InoBat Auto. Veríme že pre klienta sme boli v celom procese tejto transakcie hodnotným poradcom a odborným partnerom. Záujem a podpora investorov je len dôkazom toho, že tento výnimočný projekt má potenciál ďalšieho rastu,“ dodal.

Investori projektu veria

Firma InoBat Auto je podporovaná silným konzorciom investorov a technologických spoločností vrátane vedúceho investora IPM Group – jedného z najrýchlejšie rastúcich správcov aktív v triede InfraTech, ktorý prináša prelomové technológie do Európy, ale aj Wildcat Discovery Technologies, americkej spoločnosti na výskum a vývoj batérií, ktorú podporuje Virgin Green Fund pod záštitou Richarda Bransona či českým energetickým konglomerátom ČEZ.

Vývojové centrum dokončí prvú fázu uvedenia InoBat Auto do prevádzky v priebehu roku 2021. Zároveň však odštartuje aj získavanie finančných prostriedkov pre 2. fázu, ktorou má byť jednomiliardová InoBat Auto Gigafactory. Tá plánuje do roku 2024 dodávať odhadom až 240 000 batérií do elektromobilov ročne.

Zdroj: CBRE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech