Slovenská polícia mení šatník a dostane aj paralyzéry. Stáť to bude desiatky miliónov eur 

  • Štandardnou súčasťou výzbroje Policajného zboru budú elektrické paralyzátory
  • Ministerstvo vnútra podpíše kontrakty na nákup výstroje policajtov a hasičov
  • Stáť to spolu bude viac ako 22 miliónov eur
POLICIA
MINV SR
  • Štandardnou súčasťou výzbroje Policajného zboru budú elektrické paralyzátory
  • Ministerstvo vnútra podpíše kontrakty na nákup výstroje policajtov a hasičov
  • Stáť to spolu bude viac ako 22 miliónov eur

Slovenskí policajti a hasiči sa môžu tešiť na vylepšenie výstroje, ten je podľa rezortu vnútra už v kritickom stave. Ministerstvo vnútra SR preto čoskoro uzavrie rámcovú dohodu na dodávky elektrických paralyzérov, ktoré sa stanú štandardnou súčasťou výbavy zásahových zložiek polície. Niekoľko starších kusov týchto nesmrtiacich zbraní má síce polícia vo výbave od roku 2014, nepoužíva ich však pre technologickú zastaranosť. 

„Aj vzhľadom na niektoré medializované prípady zásahov je potrebné, aby polícia disponovala kvalitnými nesmrtiacimi zbraňami, ktoré však útočníka dokážu účinne paralyzovať,“ objasňuje Ministerstvo vnútra SR v oficiálnej správe.

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Montag, 24. August 2020

Ministerstvo vnútra po ukončenom verejnom obstarávaní vyhlásenom predchádzajúcim vedením rezortu v máji 2020 podpísalo rámcovú dohodu s dodávateľom, ktorá počas 4 rokov predpokladá nákup 550 kusov elektrických vystreľovacích kontaktných paralyzátorov s príslušenstvom. Celková hodnota nákupu je približne 1,3 milióna eur bez DPH.

„Z dôvodu úsporných opatrení MV SR dodatočne rokovalo s dodávateľom o možnostiach úpravy cien, pričom celkovú zmluvnú cenu dodávky oproti pôvodnej znížilo o 16 830 eur s DPH. Paralyzátory chceme dostať do výbavy polície čo najskôr,“ konštatuje. Časť dodávky tvoria výcvikové paralyzátory, spolu 55 kusov, pomocou ktorých sa budú policajti pripravovať na ich použitie v praxi.

Polícia upozorňuje na povinnosť, ktorú slovenskí vodiči nerešpektujú. Hrozia vysokou pokutou

Nový šatník za takmer 18 miliónov eur

Naši policajti a policajtky dostanú aj na sedem nových typov služobnej obuvi. Kontrakt s maximálnou budúcou hodnotou objednávok približne 17,8 milióna eur rezort vnútra podpíše na 4 roky s jedným dodávateľom.

„Pri jednotlivých typoch obuvi sa podarilo dosiahnuť ceny nižšie o 22-39 % oproti maloobchodným cenám výrobcu. Verejné obstarávanie služobnej obuvi vyhlásilo predchádzajúce vedenie MV SR v roku 2019. Rovnako verejné obstarávanie na dodávku reprezentačných rovnošiat, kde už došlo k podpisu rámcovej dohody na 4 roky,“ objasňuje rezort vnútra.

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Montag, 24. August 2020

Súčasti reprezentačnej rovnošaty, ako sú košele, blúzy, nohavice, či sukne pre policajtky sa príslušníkom Policajného zboru nevydávajú od roku 2016, odkedy sa realizuje nová koncepcia vystrojenia. Reprezentačné rovnošaty si policajti obliekajú len na podujatia oficiálnejšieho charakteru, ako sú pracovné stretnutia, porady či zahraničné služobné cesty.

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Montag, 24. August 2020

„Pri tejto zákazke sa podarilo vysúťažiť cenu nižšiu o 77 percent oproti pôvodnej predpokladanej hodnote, ktorá bola 10, 863 mil. eur. Zmluvná cena bude teda len tretinová a to 3,658 mil. eur, čo v prípade úplného čerpania rámcovej dohody znamená úsporu vo výške 7,2 milióna eur,“ dodal rezort. MV SR prisľúbilo, že výstroj bude nakupovať na základe potrieb a s ohľadom na aktuálne finančné možnosti.

Zdroj: MV SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech