Slovenská polícia reaguje na teroristický útok vo Viedni. Priprav sa na kontroly na hraniciach a vo vlakoch

  • Streľba vo Viedni si vyžiadala štyroch mŕtvych civilistov
  • Obeťami sú dvaja muži a dve ženy, informuje spravodajský portál ORF.at
  • Mŕtvy je aj podozrivý útočník, ktorý mal útočnú pušku a falošnú samovražednú vestu. Zastrelila ho polícia
polícia, viedeň, teroristický útok
TASR/AP
  • Streľba vo Viedni si vyžiadala štyroch mŕtvych civilistov
  • Obeťami sú dvaja muži a dve ženy, informuje spravodajský portál ORF.at
  • Mŕtvy je aj podozrivý útočník, ktorý mal útočnú pušku a falošnú samovražednú vestu. Zastrelila ho polícia

Vo Viedni je momentálne nasadených približne 1000 policajtov. Úrady varovali, aby sa ľudia vyhýbali centru mesta. Strelci spustili v pondelok večer paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu.

Viedeň si prešla peklom. Útočil islamský extrémista, platí úplný zákaz vychádzania

Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal, že útočníci boli ozbrojení automatickými zbraňami. Neoverený záznam zverejnený na sociálnych sieťach zachytával strelcov kráčajúcich po uliciach a náhodne strieľajúcich do ľudí.

Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k pondelňajším útokom vo Viedni. Tie sú podľa slov islamistu „súčasťou zúčtovania“ za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu a vedenej Spojenými štátmi. Po útoku tiež skončilo vo viedenských nemocniciach 17 zranených, vrátane jedného policajta. Najmenej šesť je zranených vážne.

Slovensko reaguje

Na teroristický útok v susednej Viedni okamžite zareagovala aj Slovenská polícia, na hraniciach sú kontroly. „Som zhrozený z včerajšieho útoku, odsudzujem takéto konanie. Úprimnú sústrasť obetiam a pozostalým. Hodinu po útoku sme prijali opatrenia na Slovensku. Vykonávame kontroly na hraniciach a strategických miestach. Komunikujeme aj s partnermi z okolitých krajín,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku dočasného prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka.

Opatrenia už prijala aj Bratislavská polícia. Na strategické miesta, ktoré boli vyhodnotené na základe získaných informácií ako rizikové boli ihneď vyslané policajné hliadky. Posilnený bol výkon služby a vykonávala sa cestná a železničná kontrola ako aj kontrola cyklotrás a vodnej dopravy v územnej pôsobnosti Bratislavského kraja (Kompa Záhorská Ves –Angern,” informuje Polícia Bratislava.

Preverenia smerovali zo strany bratislavskej polície aj do ulíc hlavného mesta a jeho okolia. Preverené boli viaceré vozidlá a osoby. Prepátrané boli, čerpacie stanice, odstavné parkovacie plochy a monitorované bolo aj okolie v blízkosti Synagógy. 

KVÍZ: Američania volia prezidenta, predpovedajú pád Donalda Trumpa. Si odborník na USA?

„Policajti železničnej polície okamžite začali monitorovať všetky osoby, ktoré na územie Slovenskej republiky prichádzali vlakom z Viedne do Bratislavy. Bratislavská polícia od začiatku prijatých opatrení komunikuje s Protireristickou centrálou NAKA, Krajským riaditeľstvom PZ v Trnave a s policajným pridelencom Veľvyslanectva SR vo Viedni,“ doplnila polícia.

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým obetí a verím, že hrozivá bilancia útoku sa už nebude zhoršovať. Bezprostredne po útoku sme prijali opatrenia na zaistenie bezpečnosti našich občanov, situáciu monitorujeme a komunikujeme aj s rakúskou stranou. Pripomínam, že na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia, ktorý sme vyhlásili v roku 2017 v reakcii na udalosti v Európe,“ povedal Roman Mikulec – minister vnútra SR v reakcii na nočný útok.

Zdroje: ORF, SITE Intelligence Group, Polícia SR- Bratislavský kraj, Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech