Slovenská polícia varuje rodičov a tínedžerov: TikTok priťahuje pedofilov, je plný šikany a nahoty

  • Rodičov maloletých a tínedžerov prosí, aby sa držali rád, ktoré Polícia SR poskytla
  • Obsah verejne dostupný na novej sociálnej sieti láka pedofilov a iných deviantov
tiktok (1)
Unsplash.com/Amanda Vick, Kon Karampelas
  • Rodičov maloletých a tínedžerov prosí, aby sa držali rád, ktoré Polícia SR poskytla
  • Obsah verejne dostupný na novej sociálnej sieti láka pedofilov a iných deviantov

TikTok sa dostal do povedomia Slovákov len nedávno, hoci na svete si pri 800 miliónoch fanúšikov drží popredné šieste miesto. Je dostupný v 150 krajinách sveta a Slovensko je jednou z nich. Polícia Slovenskej republiky odkomunikovala dnes dopoludnia na svojom Facebooku varovanie smerované všetkým rodičom a tínedžerom, ktoré upozorňuje na nástrahy TikToku.  

Problémom sú nevhodné obnažené videá často maloletých detí, ktoré sú následne lákadlom pre pedofilov a ľudí s podobnými deviáciami. Obsah na TikToku je totiž verejný a mnoho detí a tínedžrov si na anonymných účtoch v snahe zaujať buduje komunitu sledovateľov, o ktorej pozadí mnohokrát ani netuší.

Šikana malých Tiktokerov

O tom, že TikTok je populárny aj na Slovensku, svedčí počet stiahnutí aplikácie. Toto číslo stále rastie. Videá, ktoré na Tik Toku zanecháš zverejnené, sú nielenže verejne dostupné, sú aj zdrojom pre kohokoľvek, kto uzná za vhodné ich šíriť vo vlastnej alebo cudzej komunite. 

Polícia ďalej píše o reťazových výzvach, ktoré sú lákadlom pre užívateľov, najmä tých pod 15 rokov. 

Niektoré z výziev majú humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobnovateľov,“ vysvetľuje polícia. V mnohých prípadoch ide o mentálne a neskôr aj fyzické ujmy na zdraví detí. 

Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili „tajný“ účet proti vôli rodiča,“ upozorňujú. Odporúča sa viesť s nimi debaty, v ktorých sa deťom vysvetlia riziká, ktoré si dopredu žiadny mladý človek uvedomiť nemusí. 

India zakázala TikTok. Hrozí podobný scenár aj v Európe?

 V prípade mladistvých do 15 rokov  dokonca odporúčajú, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu. Uvádzajú tiež príklady zo zahraničia, kde sú takéto postupy bežnou praxou výchovy a spoločnej kooperácie v rodine. 

9 rád k bezpečiu na TikToku od Polície

Polícia SR sa rozhodla otvorene komunikovať tému a zabrániť tak vydieraniu, šikanovaniu alebo zneužívaniu maloletých prostredníctvom novej sociálnej siete. Neznamená to, že cez iné mobilné komunikačné platformy sa to nedeje, TikTok však považujú za hrozbu číslo 1.

Nie je zatiaľ dostatočne zabezpečená a pravdepodobne ani preskúmaná.

zdroj: Unsplash.com/James Sutton

Ak si odmietaš uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedom si, že medzi masou neznámych sú ľudia, ktorí ti môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsob obsah svojich videí, radí Polícia.  Rovnako dôležité je zverejňovať iba také videá, za ktoré sa nebudeš hanbiť.

Odporúča sa nezverejňovať také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť, v ktorom meste, nebodaj na ulici bývaš spolu s rodinou. V prípade, že ťa budú iní užívatelia obťažovať komentármi, lepšie urobíš, ak si ich zablokuješ. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, treba sa obrátiť na rodiča, kamaráta alebo učiteľa. Nikdy nepristupuj na podmienky ľudí, ktorí by teba alebo tvojich kamarátov takouto formou vydierali, nestrať svoju hrdosť a vždy situáciu rieš s chladnou hlavou.

Nepublikuj videá, na ktorých si sporo oblečený, pretože sa takouto formou podieľaš na výrobe obsahu pre pedofilov. Na túto radu mysli stále.  Nikdy nikomu neposielaj svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy.

Zapájaj sa iba do takých výziev, pri ktorých ti nič nehrozí. To, že niekto pred tebou výzvu splnil, neznamená, že tebe sa to podarí, resp. musí podariť.

Zdroj: FB/Polícia SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech