India zakázala TikTok. Hrozí podobný scenár aj v Európe?

  • India zakázala spolu 59 čínskych aplikácií
  • Dôvodom má byť obava o štátnu bezpečnosť a suverenitu
  • Na TikTok už upriamila pozornosť aj Európska únia
TikTok
Facebook/European Commission/TikTok
  • India zakázala spolu 59 čínskych aplikácií
  • Dôvodom má byť obava o štátnu bezpečnosť a suverenitu
  • Na TikTok už upriamila pozornosť aj Európska únia

Indická vláda zakázala 59 čínskych aplikácií, medzi nimi aj mládežou obľúbené TikTok a WeChat. Dôvodom má byť obava o štátnu bezpečnosť a suverenitu, tieto čínske aplikácie ich majú podkopávať.

Drastické opatrenie zákazu aplikácií nadväzuje na odvetné a ochranné opatrenie po vojenskom incidente na štátnych hraniciach Indie a Číny, ktorý prebehol medzi čínskymi a indickými vojakmi v polke júna a vyžiadal si 20 obetí zo strany indických vojakov a neznámy počet čínskych obetí.

Obavy zo špionáže nemá len India                                                        

Vzťahy medzi Indiou a Čínou sú dlhodobo napäté. India sa obáva, že prostredníctvom IT technológií bude Čína zasahovať do vnútorných záležitosti štátu, prevádzať špionáž, šíriť čínsku propagandu a falošné správy.

Svetové mocnosti a ich tajné služby dlhodobo upozorňujú na špionážne taktiky Číny. Spoločnosti spadajúce pod Čínu majú do svojich zariadení inštalovať špionážne zariadenia, prípadne prostredníctvom aplikácii zbierať súkromné dáta od používateľov a tie predkladať čínskej komunistickej vláde. Najznámejší je prípad spoločnosti Huawei, ktorú americká vláda považuje za priamu bezpečnostnú hrozbu.

 

„Obavy Indie nie sú prehnané, sú oprávnené,“ povedal Christopher Ahlberg, výkonný šéf spoločnosti zaoberajúcej sa kyberbezpečnosťou Recorded Future pre New York Times. „Neočakávam, že vláda prevádzkuje všetky tieto aplikácie, ale môžu sa dohodnúť so spoločnosťami, že musia občas spolupracovať. A podľa čínskeho práva je ľahké vyžadovať, aby tak urobili, “ dodal Ahlberg.

TikTok sa teší popularite medzi mládežou po celom svete, niektorí odborníci sa vyjadrili, že možno predbehne Facebook a Twitter, ktoré sú najrozšírenejšie. TikTok pomohol presláviť aj mnohých umelcov, najznámejším príkladom je americká speváčka Doja Cat.

Bezpečnostnú hrozbu spojenú s TikTokom si uvedomuje aj americká armáda, ktorá zakázala inštalovanie tejto aplikácie vojakom na služobné telefóny. Spoločnosť vlastniaca TikTok ByteDance bola označená americkými zákonodarcami taktiež za bezpečnostnú hrozbu.

Zákaz používať čínske aplikácie majú aj izraelský vojaci, tí na vyšších postoch si musia dokonca povinne deaktivovať  fotoaparát na mobile.

Európska únia má problém so šírením dezinformácii

Európska únia upriamila svoju pozornosť na TikTok hlavne v dôsledku hoaxov, ktoré pomáha táto sociálna sieť na európskom území šíriť. Európsky komisár Thierry Breton, ktorý má na starosti digitálne technológie absolvoval rozhovor s riaditeľom spoločnosti TikTok Kevinom Mayerom, ktorý mu mal prisľúbiť pomoc pri boji s dezinformáciami. Mayer sa mal podpísať pod európsku platformu The Code of Practice, ktorá zaväzuje internetové firmy bojovať s hoaxami. Podpísal ju aj Facebook, Twitter i Google.

Indický scenár zákazu TikToku je v Európe málo pravdepodobný. Európskych užívateľov ochraňuje nariadenie o ochrane údajov GDPR prijaté v roku 2016.

Používateľov TikToku okrem špionáže a falošných informácii môžu hroziť aj iné kybernetické hrozby. Portál E-bezpečí uverejnil analýzu, v ktorej varuje pred sexuálnym obťažovaním, detskou pornografiou i kyberšikanou. Najzraniteľnejšou skupinou sú pritom tí najmladší užívatelia.

Zdroje: New York Times, TASR, CNBC, Military.com, E-bezpečí

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá