Slovenská sieť Exisport získala milióny eur nezvyčajným spôsobom. Finančná injekcia z Poľska má nakopnúť rast

  • Slovenský Exisport je po problematickom období opäť na nohách a získava financie zaujímavým spôsobom.
collage
exisport.com, sleprojects.com
  • Slovenský Exisport je po problematickom období opäť na nohách a získava financie zaujímavým spôsobom.

Slovenský Exisport patrí medzi najznámejších predajcov športového tovaru na Slovensku. Od založenia prvej predajne v Košiciach uplynulo už 14 rokov. Za ten čas si firma prešla ako rastom, tak aj finančnými ťažkosťami.

Pred šiestimi rokmi museli najmä kvôli nevydarenej expanzii do Poľska prejsť reštrukturalizáciou, no podarilo sa im udržať nad vodou a dnes prevádzkujú 32 kamenných predajní a e-shop. Minulý rok ich tržby dosiahli 24,6 milióna eur, no skončili v strate takmer pol milióna.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: exisport.com

Najnovšie im má s ďalším rastom pomôcť niekoľko miliónová „investícia“ poľskej firmy Credit Value Investments (CVI).

„V CVI sme našli skvelého partnera na ďalšie rozširovanie nášho podnikania. Vítame CVI na palube a tešíme sa na našu spoluprácu. Finančné prostriedky plánujeme použiť na otvorenie nových predajní, z ktorých niektoré otvoríme v krátkom čase. Do našich predajní po celom Slovensku prinesieme viac výrobkov, rovnako aj do nášho e-shopu,“ uviedol v tlačovej správe Peter Vaľo, CEO a spoločník Exisportu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: sleprojects.com

Nejde ale o klasickú investíciu, kde investor za finančnú injekciu dostane podiel vo firme. CVI sa špecializuje na u nás zatiaľ nezvyčajný spôsob financovania. V princípe ide o jednoduchý úver. Fond CVI poskytne firme financie, a tá mu za ne platí úrok.

“Tento spôsob zatiaľ na Slovensku nie je veľmi známy, no v západnej Európe a USA sa využíva už dlhšiu dobu a CVI ho v Poľsku rozvíja už šiesty rok. Podnikateľom prinášame možnosť rozvíjať svoje firmy a realizovať projekty, pričom nad nimi nestratia kontrolu,” povedal v rozhovore pre Forbes managing director CVI pre Slovensko a Českú republiku Radoslav Tausinger.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: creditvalue.pl

Pre CVI je to prvá investícia na Slovensku. Celkovo zatiaľ táto spoločnosť uzatvorila viac ako 500 transakcií s malými a strednými podnikmi v strednej a východnej Európe. Fondy, ktoré spravuje, majú celkovú hodnotu 1,2 miliardy eur.

Je zaujímavé vidieť, že fenomén tzv. „private debt“ si našiel svoju cestu aj na Slovensko. Firmy ako CVI vedia na rozdiel od bánk ponúknuť osobnejší prístup, čo ocenia najmä malé a stredné podniky. Zároveň majú väčšiu motiváciu predchádzať zlyhávajúcim úverom. Takže sa dá očakávať, že budú konzervatívnejšie vo výbere a štruktúre investícií. No zároveň, ak už spoločnosť, do ktorej investovali, začne mať problémy so splácaním, budú hľadať cesty, ako jej pomôcť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech