Slovenská Zuzana 2 na Ukrajine neprežila, S-300 chvália do nebies, potvrdil Naď

  • Minister obrany potvrdil zničenie jednej húfnice Zuzana 2 na Ukrajine
  • Slovensko bude Ukrajine aj naďalej pomáhať
Zuzana 2 na cvičení
DVIDS/: U.S. Army, Matthew Brown
  • Minister obrany potvrdil zničenie jednej húfnice Zuzana 2 na Ukrajine
  • Slovensko bude Ukrajine aj naďalej pomáhať

Systém S-300, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine, stále bojuje. Na tlačovej konferencii to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Potvrdil tak, že je v poriadku, hoci sa ruské sily v minulosti chválili, že ho zničili

Čo však „neprežilo“, je jedna húfnica Zuzana 2. 

Môžem potvrdiť na základe informácií ukrajinského ministra obrany, že systém S-300 stále funguje. Zároveň môžem potvrdiť, že jeden systém Zuzana 2 bol zničený, všetky ostatné fungujú. Ostatná technika sa buď opotrebuje, alebo zničí, je to vojnový konflikt,“ povedal Naď.

Zároveň dodal, že Ukrajinci na náš systém S-300 spievajú chvály na každom stretnutí. „Je nielen populárny, ale aj veľmi úspešný. Dokonca som počul štatistiky jeho nasadenia a môžem povedať, že zachránil už veľké množstvo životov,“ povedal minister s tým, že Slovensko darovalo takýto obranný systém Ukrajine ako prvé, a tak motivovalo ostatné krajiny zapojiť sa.

Pomáhať budeme ďalej

Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo také, čo sa deje na Ukrajine, nedialo v iných krajinách. Sloboda, teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny je postavená na rovnakých princípoch ako tá naša. Ukrajina sa bráni vojenskej agresii a keby nebola taká úspešná v bránení sa, tak už túto vojenskú agresiu možno máme na našom území,“ skonštatoval Káčer.

Naď v tejto súvislosti poukázal, že slovenská vláda v stredu (7. 12.) schválila desiaty balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Pomáhanie Ukrajine je podľa Naďa spravodlivé a v súlade s medzinárodným právom. „Charta OSN hovorí jasne, že krajiny, ktoré sú napadnuté, majú právo požadovať pomoc od iných krajín a tie sú oprávnené im pomáhať,“ podotkol.

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny sa podľa neho obávajú, že v prípade zmeny vlády sa pomoc od SR skončí. „Minimálne od troch vysokých ústavných činiteľov som počul obavu, že ak by došlo k výmene vlády, tá vláda by nemusela byť proukrajinská a prodemokratická,“ dodal.

Káčer a Naď navštívili vo štvrtok (8. 12.) s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu. Minister obrany si počas návštevy prevzal od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Ukrajinci sú vďační

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalší predstavitelia krajiny sa vo štvrtok po návšteve slovenských ministrov v Kyjeve poďakovali Slovensku za podporu a pomoc, informuje TASR.

Od prvých dní úplnej invázie agresora na Ukrajinu sme cítili silnú podporu Slovenska,“ napísal Zelenskyj na svojom účte na sociálnej sieti Telegram. „Ďakujeme vám za pomoc. Vždy si to budeme pamätať.“

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ na Twitteri uviedol, že na stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom, ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom poďakoval za 10. balík vojenskej pomoci, najmä za odmínovacie systémy. Ocenil tiež slovenskú podporu na ceste k členstvu v EÚ.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba označil Slovensko za skutočného priateľa. „Máme šťastie, že máme takéhoto suseda,“ uviedol v tvíte s tým, že obe krajiny zintenzívňujú obrannú spoluprácu a zo SR smeruje na Ukrajinu ďalšie vybavenie a balík obrannej pomoci.

Cieľom pracovnej návštevy troch členov slovenskej vlády bolo potvrdiť podporu Slovenska pre Ukrajinu. Ukrajinským predstaviteľom predstavili pomoc na zimné obdobie v podobe generátorov, ohrievačov, materiálu na opravu energetickej infraštruktúry, prikrývok či lekárničiek. Ukrajine tiež pomôžu odmínovacie komplety Božena, balistické vesty a ďalšia vojenská pomoc.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá