Slovenské firmy si utiahnu opasky. Startitup zisťoval, kde sa bude prepúšťať

  • Slovensko sa nachádza uprostred energetickej krízy
  • Startitup zisťoval, ktoré najväčšie slovenské firmy prikročia k prepúšťaniu
Robotníci v Slovnafte a bankovky
TASR/Michal Svítok/Unsplash/Ibrahim Boran
  • Slovensko sa nachádza uprostred energetickej krízy
  • Startitup zisťoval, ktoré najväčšie slovenské firmy prikročia k prepúšťaniu

Celý svet a Slovensko nevynímajúc trápi energetická kríza. Vojna, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, narušila energetické trhy a spôsobila najväčší nárast cien energií od 70. rokov minulého storočia. Pomoc vlády zostáva stále nejasná a slovenské firmy musia šetriť, kde sa dá.

S tým súvisia aj opatrenia, ktoré museli prijať. Startitup zisťoval, ako sa so vzniknutou situáciou vyrovnávajú najväčší slovenskí zamestnávatelia a či prikročia napríklad k obávanému prepúšťaniu.

Časť podnikov je už pripravená prepúšťať

Personálne zemetrasenia u zamestnávateľov do istej miery potvrdzuje aj čerstvý prieskum. Podľa pravidelných čísel, ktoré priniesla spoločnosť Manpower na vzorke 510 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v októbri až decembri tohto roka očakáva 29 % opýtaných zamestnávateľov, ale až 22 % oslovených firiem očakáva ich pokles.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Žiadne zmeny v počte pracovných síl vo štvrtom štvrťroku tohto roka nepredpokladá 41 % zamestnávateľov, 8 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedelo vyjadriť. Denník N dodáva, že prepúšťať plánuje každý piaty zamestnávateľ, zatiaľ čo v rovnakom období vlani prepúšťanie zvažovalo len 8 % oslovených firiem.

Slovalco prepustí 300 ľudí

S energetickou krízou sa pasuje aj známy slovenský podnik Slovalco. Ten kedysi ročne vyrábal približne 160 000 ton hliníka a hliníkových výrobkov, sa v dôsledku rastúcich cien energií rozhodol odstaviť výrobu primárneho hliníka v závode.

Spoločnosť už dávnejšie ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, zatiaľ nie je definitívne, informovala spravodajská televízia TA3.

Odstavovanie výroby bude ukončené už koncom septembra 2022 a má vplyv aj na ďalšie stovky až tisícky nepriamych pracovných miest v dodávateľskom reťazci. Viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku.

„Pri súčasných cenách energie a legislatívnom rámci je nákup elektrickej energie, a teda aj pokračovanie vo výrobe, minimálne na rok 2023 nereálny,“ prezradil pre Startitup Milan Veselý, generálny riaditeľ spoločnosti.

Milan Veselý
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Budúcnosť Slovalca a výroby hliníka je neistá, avšak akcionári si predajom kontraktu na elektrickú energiu na 4. kvartál tohto roku vytvorili rezervu na prípadný reštart v budúcnosti. Ten je náročný nielen po technickej, ale aj finančnej stránke – opätovné spustenie pecí bude trvať niekoľko mesiacov a vyžiada si investíciu vo výške takmer 100 miliónov eur.

Slovnaftu sa strojnásobili náklady

Energetickému gigantu sa náklady z dôvodu nárastu energií strojnásobili voči obdobiu pred energetickou krízou, informoval nás o tom hovorca a riaditeľ komunikačného oddelenia Anton Molnár.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Denník N, SITA, TA3 , ManpowerGroup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá