Slovenské hory potichu umierajú, odkazujú odborníci. Vyzývajú politikov, aby začali počúvať obe strany

  • Odborná platformu Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska (ZLBS) je znepokojená narastajúcim počtom petícií týkajúcich sa hospodárenia v lesoch
  • ZLBS to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca platformy Jozef Marko
tazba dreva, lesy
Pixabay,Unsplash/Nicola Pavan
  • Odborná platformu Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska (ZLBS) je znepokojená narastajúcim počtom petícií týkajúcich sa hospodárenia v lesoch
  • ZLBS to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal hovorca platformy Jozef Marko

ZLBS petície vníma ako dôsledok neschopnosti a neochoty politikov nájsť alebo aspoň spoločne s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov, so štátnymi ochrancami prírody a ekologickými aktivistami hľadať riešenie dlhoročného konfliktu rôznych prístupov lesníkov a ochranárov k hospodáreniu v lesoch.

Podľa odbornej platformy sa v poslednom období spustilo viacero petícií o lesoch, napríklad za záchranu pralesov, proti zonácii Národného parku Muránska planina a Mor ho za záchranu lesa, vody, v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v prírode.

Majiteľ strediska Jasná dnes kúpil celé stredisko Štrbské Pleso

ZLBS uvádza, že sa takýmito krokmi zbytočne prehlbuje konflikt dvoch strán, ktoré majú v konečnom dôsledku ten istý spoločný cieľ – záchranu lesného bohatstva Slovenska.

„Slovenské hory sa tomuto konfliktu iba bezmocne prizerajú, doplácajú naň a potichu umierajú. ZLBS pred parlamentnými voľbami aj po nich ponúkla niekoľkokrát politickým stranám konkrétne riešenia, ktoré môžu prispieť nielen k vyriešeniu konfliktu medzi vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov na jednej strane a ochrancami prírody a ekologickými aktivistami na strane druhej, ale môžu významne napomôcť k prijatiu jednotnej štátnej politiky pre záchranu lesného bohatstva Slovenska,“ píše sa v oficiálnom stanovisku.

Politici však podľa platformy na návrhy nezareagovali s vážnosťou a zodpovednosťou, akú si aktuálny zdravotný stav lesov na Slovensku vyžaduje. Odvolávať sa pritom mali na to, že nepoznajú spoločenskú objednávku v prístupe k lesom.

Výsledkom ich prístupu je údajne aktivizácia viacerých záujmových skupín, ktoré do popredia vyzdvihujú vlastné záujmy a riešenia, čo vyriešenie celého konfliktu medzi lesníkmi a ochranármi iba komplikuje.

„Vyzývame preto politikov, aby svojimi verejnými vyjadreniami a vyhranenými postojmi prestali v záujme lesov tých ľudí, ktorým na lesoch záleží rozdeľovať a začali ich spájať. Aby sa naučili počúvať obidve strany a brali do úvahy odborné racionálne argumenty, podložené konkrétnymi skúsenosťami z praxe a overenými výsledkami serióznej vedy a výskumu, a prestali akceptovať emocionálne prezentované sľuby, založené len na nebezpečnom experimentovaní,“ vyzvala platforma. Dodala, že je stále pripravená prispieť k napĺňaniu spoločenskej požiadavky o lesoch.

ZLBS vzniklo v auguste 2019. Subjekt založili organizácie Lesy SR, š.p., Odborový zväz drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko, Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Slovenská lesnícka komora, Vojenské lesy a majetky, š.p. a Zväz spracovateľov dreva SR. Platforma presadzuje riešenia, ktoré pomôžu zachovať lesy na Slovensku.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá