Slovenské mesto dostane umelecké sedenie. Je to zbytočné a nevkusné, tvrdia nahnevaní ľudia

  • Nitrianske námestie ponúkne svojim návštevníkom ďalší priestor na posed
  • V tomto prípade však ide o unikát, pretože okrem posedu sa na námestí objaví aj množstvo zelene
  • S realizáciou projektu sa začne na jar 2022
pjimage – 2021-10-26T150523.811
Facebook/Divadlo Andreja Bagara v Nitre
  • Nitrianske námestie ponúkne svojim návštevníkom ďalší priestor na posed
  • V tomto prípade však ide o unikát, pretože okrem posedu sa na námestí objaví aj množstvo zelene
  • S realizáciou projektu sa začne na jar 2022

Nitrianske námestie patrí medzi najkrajšie námestia na Slovensku. Jeho dominantou je Divadlo Andreja Bagara, pred ktorým je umiestnená fontána. Divadlo na svojom Facebooku informovalo, že voľný priestor bude čoskoro zaplnený zaujímavými objektmi, ktorých názov je Square Seeds

Ide o objekty, ktoré návštevníkom námestia poskytnú ďalší priestor na posedenie v tieni zelene. Taktiež však pôjde o „oázy súčasného umenia a dizajnu“. Podľa koordinátorky projektu Slavky Civáňovej spájajú tieto objekty viacero tém. 

zdroj: Facebook/Divadlo Andreja Bagara v Nitre

„Spájajú umenie vo verejnom priestore, zelené stratégie, využitie solárnej energie, nové technológie, súčasný dizajn, revitalizáciu verejných priestranstiev a mobiliár v exteriéri určený pre širokú verejnosť,“ uvádza. Je potrebné dodať aj to, že do tvorby samotného projektu boli zapojení mladí ľudia. 

Ako sme už uviedli vyššie, ide o posedenie, ktoré bude kryté zeleňou. Tá bude zabezpečovať návštevníkom tieň. Podľa webu Divadlo Andreja Bagara bude v objekte umiestnená nádrž, ktorá bude slúžiť ako samozávlahový črepník.

Posedenie bude vyrobené z dreva a v pódiu bude umiestnená zemina, ktorá bude vyživovať prútenú architektúru zo živej zelene. Podľa architekta Michala Lošonského, ktorý na projekte pracoval s Ninou Protušovou, sa zo zelene vytvoria akési živé sochy, ktorých primárnou funkciou bude tvorba tieňa a oživenie námestia v podobe malej oázy.

Pochopenie Nitranov neprišlo 

Podľa vizualizácií bude každý objekt jedinečný, a to aj napriek tomu, že tvar je rovnaký pri každom. Ako dodáva architekt, projekt má ambíciu stať sa zárodkom nových zelení, ktorých na nitrianskom námestí nie je práve najviac. 

zdroj: Facebook/Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Návrh bol predstavený iba pred niekoľkými dňami, no už teraz môžeme skonštatovať, že mnoho obyvateľov Nitry nepotešil. Väčšina komentárov pod facebookovými príspevkami venujúcim sa projektu je negatívna. 

Mnoho Nitranov považuje toto unikátne posedenia za zbytočné, iní ich považujú za nevkusné. Medzi komentármi sa našli aj názory, podľa ktorých by sa malo vedenia mesta venovať iným problémom, napríklad zničeným cestám. Veľa obyvateľov si myslí, že posedenie sa veľmi rýchlo premení na útočisko ľudí bez domova, túlavých psov a mačiek. 

Zdroje: Facebook, DAB, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá