Slovenské mesto spravilo nádhernú vec, peniazmi na petardy a ohňostroj nakŕmia zvieratá v útulku

  • Tradičný ohňostroj na prelome rokov v Senici, rovnako ako v mnohých ďalších mestách, nebude
  • Mesto sa rozhodlo peniaze, ktoré by šli na ohňostroj darovať útulku
  • Pre rovnaký krok sa rozhodlo aj mesto Liptovský Mikuláš, ktoré za peniaze nakúpilo krmivo pre psov
útulok, pes, ohňostroj, nový rok
Pexels/rovenimages.com, Pexels/Laurie Gouley
  • Tradičný ohňostroj na prelome rokov v Senici, rovnako ako v mnohých ďalších mestách, nebude
  • Mesto sa rozhodlo peniaze, ktoré by šli na ohňostroj darovať útulku
  • Pre rovnaký krok sa rozhodlo aj mesto Liptovský Mikuláš, ktoré za peniaze nakúpilo krmivo pre psov

Mesto Senica použilo peniaze pôvodne určené na silvestrovský ohňostroj na nákup chovateľských potrieb pre zvierací útulok, ktorý spravuje nezisková organizácia Cerberus. Primátor Martin Džačovský dnes odovzdal pelechy, aporty a výživové doplnky v hodnote 1100 eur do rúk riaditeľky Roderiky Péčiovej a správcu útulku Miroslava Caboňa. Mestský ohňostroj na prelome rokov v Senici nebude, informuje o tom tlačová agentúra SITA.

„Prišlo nám to ako zmysluplný nápad, aby sme financie určené na dofinancovanie ohňostroja venovali pre úžitok obyvateľov senického útulku. S týmto zariadením mesto Senica spolupracuje dlhodobo a jeho činnosť podporuje pravidelnými príspevkami. Bez zanietených ľudí by to však nešlo. Veľmi si ceníme obetavý prístup všetkých, ktorí sa na dennej báze starajú o opustené alebo zatúlané psíky,“ povedal primátor Džačovský.

útulok, pes
zdroj: TASR/Dano Veselský

Mesto Senica podľa hovorkyne radnice Tatiany Moravcovej podporuje útulok na základe zmluvy finančnými príspevkami vo výške viac ako 20-tisíc eur ročne. Aktuálna kapacita útulku je 27 psov, plus priestory karantény.

Zariadenie prijme ročne približne 180 až 200 psíkov, z nich si ľudia adoptujú okolo 130 až 140. Naviac, na novembrovom zastupiteľstve poslanci schválili oslobodenie od dane za psa adoptovaného zo senického útulku. Oslobodenie platí dvanásť mesiacov odo dňa adoptovania a držiteľ psíka si ho musí uplatniť potvrdením o jeho získaní zo senického útulku.

Mikulášska radnica nakúpila psom v útulku krmivo 

Pre rovnaký krok sa rozhodlo aj mesto Liptovský Mikuláš. Peniaze určené na silvestrovský ohňostroj v Liptovskom Mikuláši využila radnica na nákup krmiva pre psy v útulku. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

zdroj: Zatúlaný chlpáčik

„Minulý rok sme sa vzdali ohňostroja na úkor pomoci rodinám z vybuchnutého bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Tento rok sme sa rozhodli pokračovať v tradícii pomoci druhým a za peniaze sme kúpili granuly a konzervy pre takmer 60 štvornohých obyvateľov útulku Očami psa v Okoličnom,“ doplnil viceprimátor Liptovského Mikuláša Ľuboš Trizna.

Silvestrovský ohňostroj v hlavnom meste tento rok taktiež nebude

Bratislavský magistrát sa pre tento rok rozhodol zrušiť tradičný silvestrovský polnočný ohňostroj. Informovala o tom hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

„Stretnutie väčšieho množstva ľudí pri jeho sledovaní by bolo zdraviu nebezpečné a pre ľudí, ktorí v dôsledku krízy strádajú, by bol silvestrovský ohňostroj navyše aj zlým signálom mrhania peňazí,“ vysvetlila Rajčanová.

KOMENTÁR: Bratislava bude bez ohňostroja. Žiaľ, nie je to pre trpiace zvieratá ani pre lepšie zajtrajšky

Vedenie mesta zároveň odporúča Bratislavčanom privítať nový rok len so svojimi najbližšími ako prejav vlastnej zodpovednosti. „Je to tiež prejav ohľaduplnosti a solidarity voči našim zdravotníkom, ktorí aj teraz v ťažkých podmienkach zachraňujú životy chorých. Kapacita nemocníc a ani energia zdravotníkov nie je neobmedzená a budeme ju ešte veľmi potrebovať,” doplnila hovorkyňa magistrátu.

Tá zároveň pripomenula dodržiavanie zákazu používania zábavnej pyrotechniky. „Počas silvestrovskej noci budú v centre mesta posilnené hliadky mestskej aj štátnej polície a k prejavom nezodpovedného správania nebudú zhovievavé.Za neprekrytie horných dýchacích ciest môžu mestskí policajti uložiť sankcie. Vzhľadom na to, že núdzový stav bol predĺžený, naďalej trvá zákaz vychádzania a mestskí policajti budú kontrolovať aj prípadné zhromažďovanie sa väčších skupín ľudí,” dodala Rajčanová s tým, že kontrolovať sa budú priebežne aj verejne prístupné miesta, na ktorých je v hlavnom meste zakázané požívanie alkoholických nápojov.

Matúš Vallo nepovažuje ohňostroj v Bratislave za zlé vyvrcholenie silvestrovských osláv 

Vyrušenie v podobe ohňostrojov je stres, operence môžu prísť o život

Novoročný ohňostroj a ďalšia pyrotechnika má nepriaznivé dôsledky na malé deti či zvieratá v domácnostiach a v prírode. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu 150 decibelov, po ňom nasleduje ticho, informuje o tom SITA.

Vystrašené zvieratá následne utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá. Tam, kde bol dovtedy život, býva niekedy po silvestrovskej noci pusto. V tlačovej správe na to upozornila Ochrana dravcov na Slovensku.

Denné druhy vtáctva v noci odpočívajú. Potrebujú šetriť drahocennú energiu a cez deň si zohnať potravu. To, že vtáctvo nevidíme, neznamená, že nie je práve tam, kde sme sa rozhodli odpáliť petardu či svetlicu. Vyrušenie v podobe svetelných a zvukových efektov je stres, operence môžu dokonca prísť o život,” povedal Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku. Dodal, že ohrozené sú aj nočné druhy, napríklad sovy, keďže s pyrotechnikou sa začína už počas dňa.

sova, ohňostroj, nový rok, vták
zdroj: TASR/AP Photo/Julio Cortez

Veselovský upozorňuje, že splašené a dezorientované vtáctvo v panike často naráža do prekážok, ktorým sa v tme nedokáže vyhnúť. „Takýto prípad sa odohral i v roku 2013 v Prahe, kde počas ohňostroja labute narazili do trolejového vedenia a padali priamo pred očami divákov. Jedna zomrela na mieste, druhá sa zrejme utopila vo Vltave a tretia skončila v rehabilitačnej stanici,“ podotkol.

Ochrana dravcov na Slovensku odporúča namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoliť napríklad prskavky alebo sviečky. Rovnako odporúča nepoužívať pyrotechniku v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo a iné zvieratá. Vyhýbať sa treba porastom stromov či kríkov, nezamrznutým vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám a ďalším miestam, ktoré živočíchy s obľubou využívajú na odpočinok.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá