Slovenské mesto zakázalo hromadné podujatia, šíri sa tu známy vírus

  • Vo Veľkých Kapušanoch evidujú hygienici 29 prípadov žltačky typu A
  • Hygienici zdôrazňujú dodržiavanie hygienických štandardov
Umývanie rúk tekutým mydlom, žltačka
Ilustračné foto, TASR/Jaroslav Novák
  • Vo Veľkých Kapušanoch evidujú hygienici 29 prípadov žltačky typu A
  • Hygienici zdôrazňujú dodržiavanie hygienických štandardov

Celkovo 29 prípadov žltačky typu A (VHA) evidujú k strede hygienici vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce. Začiatkom augusta bolo potvrdených osem prípadov tohto vírusového ochorenia.

„Nové prípady sa vyskytujú u dospelej populácie sporadicky roztrúsene v meste. Protiepidemické opatrenia vykonávame denne a priebežne,“ uviedla pre TASR regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach Janka Stašková.

V súvislosti s blížiacim sa začiatkom školského roka plánujú písomne upozorniť zriaďovateľov škôl, aby organizačno-technickými opatreniami prispôsobili školské zariadenia aktuálnej epidemiologickej situácii.

Dodržiavanie hygienických štandardov

Hygienici zdôrazňujú dodržiavanie hygienických štandardov, hlavne správne umývanie rúk a čo najrýchlejšie absolvovanie lekárskeho vyšetrenia s cieľom vylúčenia VHA a následného očkovania proti ochoreniu.

RÚVZ pripravil tiež edukačný leták, ktorý bol distribuovaný mestu, lekárom a obchodným reťazcom.

Mesto na svojej webstránke aktuálne informuje o zrušení podujatia Lečofestival 2023. RÚVZ v Michalovciach z dôvodu zvýšeného výskytu ochorenia na VHA nariadil mestu zákaz organizovať hromadné podujatia.

„Ide o rozhodnutie, ktoré bolo vydané v záujme ochrany zdravia ľudí, a mesto Veľké Kapušany ako hlavný organizátor podujatia Lečofestival 2023 ho v plnej miere rešpektuje,“ uvádza radnica.

Svet straší nový variant koronavírusu

V Spojenom kráľovstve majú, naopak, problémy s novým variantom koronavírusu EG.5, takzvaný Eris, ktorý infikuje stále viac ľudí.

Riaditeľ maďarského Ústavu lekárskej biológie na Univerzite v Segedíne Zsolt Boldogkői v stredu v rozhovore pre komerčnú rozhlasovú stanicu InfoRádió v tejto súvislosti uviedol, že nový variant vírusu sa môže rozšíriť po celej Európe vrátane Maďarska. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Boldogkői pripomenul, že podľa niektorých odborníkov má tento omikronový kmeň na svedomí každý siedmy prípad ochorenia covid-19 a výrazne stúpol aj počet hospitalizovaných.

Eris bol identifikovaný ako nový variant v Anglicku koncom júla, ale v Ázii už spôsobil 20 percent prípadov. Tento nový variant sa podľa Boldogkőiho dostal do správ iba nedávno, pretože koronavírus sa v poslednom období začal šíriť rýchlejšie a nedávno drasticky stúpol aj počet hospitalizácií, a to o 12 percent za jeden mesiac.

Koronavírus
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Podľa Boldogkőiho slov príznaky covidu spôsobeného týmto variantom nie sú vážnejšie ako predtým, ale Eris sa pravdepodobne šíri rýchlejšie ako iné omikronové kmene.

Vírus je však oslabený a ľudia majú ešte stále imunologickú ochranu, ktorá sa ale neustále znižuje, dodal Boldogkői, podľa ktorého je Eris pravdepodobne prítomný už aj v Maďarsku.

Šíri sa rýchlo

Nový variant koronavírusu EG.5 však nepredstavuje mimoriadne nebezpečenstvo. Uviedol to expert z univerzity v švajčiarskom Bazileji Richard Neher. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry DPA.

„EG.5 podľa mojich odhadov nepredstavuje mimoriadne nebezpečenstvo,“ povedal Neher, vedúci pracovnej skupiny na výskum vírusov a baktérií na univerzite v švajčiarskom Bazileji.

Tento variant, nazývaný aj Eris podľa starogréckej bohyne sváru, sa šíri pozoruhodne rýchlo a dokáže sa vyhnúť pôsobeniu imunitného systému, píše DPA. Závažnosť ochorenia je však v porovnaní s inými variantmi nezmenená.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO v stredu (9. augusta) EG.5 označila za tzv. variant záujmu. Dodala však, že na základe doterajších pozorovaní by pre verejné zdravie nemal predstavovať väčšiu hrozbu než iné varianty.

Prvé prípady EG.5 podľa WHO zaznamenali vo februári tohto roka. V období 17. – 23. júla podľa údajov WHO tvoril 17,4 percenta všetkých prípadov koronavírusu vo svete a čoskoro by sa mohol v niektorých krajinách – dokonca i globálne – stať dominantným variantom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá