Koronavírus je späť. Nová mutácia vyčíňa v dovolenkovom raji

  • Koronavírus má novú mutáciu, usmrtila na Cypre až 300-tisíc mačiek
  • Liečba nebude pravdepodobne možná
Pohľad na pobrežie v Larnace a mačky
Ilustračné foto, Unsplash/Hert Niks, Unsplash/Raul Varzar
  • Koronavírus má novú mutáciu, usmrtila na Cypre až 300-tisíc mačiek
  • Liečba nebude pravdepodobne možná

Nová mutácia koronavírusu, ktorá sa objavila začiatkom roka 2023, sa rozšírila medzi mačkami na Cypre. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, v priebehu siedmich mesiacov spôsobil koronavírus úmrtie až 300-tisíc mačiek.

V súčasnosti nie je známa žiadna účinná liečba tejto mutácie, čo znamená, že pre mačky ide o veľmi závažnú hrozbu.

Zmutovaný mačací koronavírus

Vírusové ochorenie, infekčná peritonitída mačiek (FIP), je spôsobené zmutovaným mačacím koronavírusom, ktorý je pre mačky nebezpečný a smrteľný.

Pôvodná forma koronavírusu u mačiek je pomerne bežná a prejavuje sa len hnačkou. Avšak keď zmutuje, spôsobuje vážne ochorenie FIP, ktoré môže mať fatálne následky pre domáce aj túlavé mačky.

Podľa portálu Merkur sa táto mutácia koronavírusu objavila začiatkom roka 2023 na Cypre a za posledných sedem mesiacov usmrtila až 300-tisíc mačiek. V súčasnosti nie je známa účinná liečba na toto ochorenie.

Koronavírus sa udrží aj na ľudských rukách

Vírus prechádza z jednej mačky na druhú prostredníctvom slín a výkalov. Na ostrove žije pritom približne milión mačiek, z ktorých väčšina je túlavých, a preto je ťažké sledovať presné a rýchle šírenie nákazy. Okolo 90 percent nakazených mačiek zomiera.

Podľa portálu Sky News zomrelo na Cypre už aj veľa domácich mačiek. Vírus sa môže prenášať aj cez kefy na mačaciu srsť a dokonca sa dokáže udržať aj na ľudských rukách.

„Liečba pravdepodobne nebude možná a, bohužiaľ, to povedie k významnej úmrtnosti,“ uviedla doktorka Nathalia Dowgrayová pre Sky News. 

mačka
zdroj: Unsplash/Kate Stone Matheson

Odborníci tvrdia, že protilátky sú na Cypre príliš drahé. Na ostrove je schválený zatiaľ iba jeden liek, ktorý sa používa na liečbu nakazených mačiek, no jeho náklady na jednu mačku sú približne 7-tisíc eur.

Existuje však možnosť, že by mohli mačkám pomôcť aj lieky proti covidu určené pre ľudí, no na Cypre ich nie je dovolené podávať zvieratám.

Príznaky nákazy

Medzi príznaky nákazy patrí horúčka, letargia a strata chuti do jedla. Táto nákaza spôsobuje hromadenie tekutiny v bruchu alebo v hrudníku, čo vedie k opuchu. Nakazené mačky majú preto často obrovské a nafúknuté bruchá.

Vo všeobecnosti sa FIP (feline infekčná peritonitída) vyskytuje len u jedného percenta mačiek.

Na Cypre je spomínané percento ale výrazne vyššie, pohybuje sa medzi 40 až 50 percentami.

Mačky nakazené vtáčou chrípkou

Problémy s mačkami má aj Poľsko, ktoré hlási „vysoké počty“ mačiek nakazených vtáčou chrípkou na veľkom území, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Riziko nákazy pre ľudí však podľa zostáva nízke, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Zdroj nákazy mačiek vírusom (H5N1) je v súčasnosti neznámy a prebieha epizootické vyšetrovanie,“ uvádza sa vo vyhlásení WHO.

Poľské úrady koncom júna informovali WHO o nezvyčajnom počte úmrtí mačiek. Celkovo vykonali testy odhaľujúce prítomnosť vírusu u 46 mačiek a jedného rysa karakala žijúceho v zajatí. U 29 zvierat sa potvrdila nákaza vtáčou chrípkou, v dôsledku čoho 14 zvierat utratili a ďalších 11 uhynulo. Posledné úmrtie hlásili k 30. júnu.

mačky a psy
zdroj: Unsplash/ zeke-tucker

WHO uviedla, že k 12. júlu neboli hlásené príznaky ochorenia u žiadneho človeka, ktorý sa dostal do styku s infikovanými mačkami a dodala, že obdobie pozorovania nad všetkými takýmito kontaktmi bolo ukončené.

Organizácia zdôraznila, že riziko nákazy ľudí po kontakte s infikovanými mačkami bolo pre populáciu v Poľsku vyhodnotené ako nízke.

V poslednom čase došlo k alarmujúcemu nárastu infekcií vírusom u cicavcov, píše AFP. Prípady nákazy H5N1 u ľudí sú zvyčajne dôsledkom priameho alebo nepriameho kontaktu s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou či kontaminovaným prostredím.

Európa zažíva od konca roka 2021 najhoršiu vlnu vtáčej chrípky vôbec. Závažné prepuknutia tohto ochorenia zaznamenali aj v Severnej a Južnej Amerike. V dôsledku šírenia vtáčej chrípky museli byť na celom svete utratené milióny kusov hydiny, mnohé z nich nakazené obzvlášť nebezpečným podtypom H5N1, ktorý sa po prvýkrát objavil v roku 1996.

Zdroje: tvnoviny.sk, Merkur, Sky News, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá