Slovenské potravinové reťazce zlacňujú stovky produktov. Niektoré až o tretinu (PREHĽAD)

  • S klesajúcou infláciou začali konečne klesať aj ceny potravín
  • Za niektoré dôležité potraviny si však priplatíš
Muž vkladá potraviny do tašky a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@Racool_studio
  • S klesajúcou infláciou začali konečne klesať aj ceny potravín
  • Za niektoré dôležité potraviny si však priplatíš

Zvýšenie cien zaznamenali tieto potraviny

Hoci sme pozorovali pokles cien u mnohých potravín, niektoré produkty naopak zaznamenali zvýšenie cien. Napríklad cena ryže sa zvýšila o takmer 10 centov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

supermarket, potraviny
zdroj: Canva/Ciaran Griffin

Pri pohľade na múku, konkrétne polohrubú pšeničnú múku, je zdražovanie ešte výraznejšie. Táto múka zdražela medziročne z 53 centov na 78 centov za kilogram, čo predstavuje zvýšenie o 25 centov.

Ešte nápadnejšie je zdražovanie v prípade bravčového stehna bez kosti, kde cena vyskočila o 12,6 %, z pôvodných 4,45 eura na 5 eur za kilo.

Tieto príklady ukazujú, že hoci inflácia v niektorých segmentoch ustupuje, niektoré potravinové položky si naďalej udržiavajú vyššiu cenu alebo dokonca dražejú.

Svetové ceny potravín vzrástli

Svetové ceny potravín zaznamenali v apríli rast druhý mesiac po sebe. Za celkovým rastom cien je najmä rast cien mäsa a čiastočne olejov a obilnín. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v apríli 119,1 bodu oproti marcovej hodnote 118,8 bodu. Index za marec bol zároveň revidovaný smerom nahor, keď FAO pôvodne udávala za daný mesiac index cien potravín na úrovni 118,3 bodu. Napriek ďalšiemu rastu však boli svetové ceny potravín v apríli o 7,4 % pod úrovňou spred roka.

Najvýraznejší rast zaznamenali v apríli ceny mäsa. Medzimesačne vzrástli o 1,6 %, keď nahor išli ceny hovädzieho, jahňacieho a hydinového mäsa. Ceny bravčového mäsa klesli, rast cien ostatných mias však kompenzovali iba minimálne.

Zvýšili sa aj ceny obilnín a ukončili tak trojmesačné obdobie poklesu. Dôvodom bolo najmä zvýšenie exportných cien kukurice.

Mierny rast zaznamenali aj ceny jedlých olejov, ktoré tak dosiahli 13-mesačné maximum. Smerom nahor išli ceny slnečnicového a repkového oleja.

Naopak, svetové ceny cukru zaznamenali výrazný pokles, keď oproti marcu klesli o 4,4 %. V medziročnom porovnaní pokles dosiahol 14,7 %. Pod vývoj cien tejto komodity sa podpísali optimistickejšie vyhliadky úrod v kľúčových krajinách.

Mierne sa znížili aj ceny mliečnych produktov. Ukončili tak šesťmesačné obdobie nepretržitého rastu.

Zdroje: Pluska, Štatistický úrad SR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá