Slovenské regióny v kríze: PS varuje pred vyľudňovaním aj odlivom mozgov do zahraničia
- Strana upozorňuje na alarmujúci stav na Orave a odchod mladých ľudí do zahraničia
- Štipendiá podľa odborníkov zotrvanie mladých nevyriešia

- Strana upozorňuje na alarmujúci stav na Orave a odchod mladých ľudí do zahraničia
- Štipendiá podľa odborníkov zotrvanie mladých nevyriešia
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) uskutočnilo v piatok (16. mája) výjazdové rokovanie v Trstenej, kde upriamilo pozornosť na pretrvávajúce regionálne problémy Oravy. Predstavitelia hnutia identifikovali niekoľko kľúčových problémov, ktoré podľa nich výrazne komplikujú život miestnym obyvateľom a podnikateľom. Urobili tak počas tlačovej konferencie.
Nedostatočná infraštruktúra
Predseda PS Michal Šimečka označil za najvážnejšie problémy regiónu nedostatočnú infraštruktúru, masívny odchod obyvateľov za prácou do zahraničia a rastúce životné náklady. „Slovensko upadá, zo Slovenska húfne utekajú ľudia. Hospodársky rast cien sa pomaly zastavil, neprúdia sem žiadne investície,“ kritizoval Šimečka súčasný stav krajiny. Zároveň vyjadril pochybnosti o schopnostiach premiéra Roberta Fica viesť vládu efektívne.
Podľa podpredsedu PS Ivana Štefunka čelia poľnohospodári na Orave trom zásadným prekážkam – problematickému prístupu k pôde, nedostatku financií a obmedzenému prístupu k informáciám. V porovnaní s farmármi z okolitých krajín ako Česko či Poľsko sú podľa jeho slov slovenskí poľnohospodári v značnej nevýhode.
Výrazné regionálne rozdiely v nezamestnanosti
Najnovšie údaje TASR potvrdzujú výrazné regionálne rozdiely na slovenskom trhu práce. Zatiaľ čo v marci miera nezamestnanosti klesala najmä v ekonomicky chudobnejších regiónoch, na západe Slovenska dlhodobo stagnuje. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa nezamestnanosť v západných a severozápadných regiónoch pohybuje v úzkom pásme 3,57 – 3,67 percenta, čo naznačuje, že sa už priblížila k prirodzenej miere nezamestnanosti.
Naproti tomu, na juhu stredného a na východnom Slovensku síce nezamestnanosť klesla o 0,08 percentuálneho bodu, ale stále zostáva na relatívne vysokej úrovni 7,59 percenta, čo analytici pripisujú štrukturálnym problémom.
Najvypuklejšie sú regionálne rozdiely pri pohľade na pomer voľných pracovných miest a nezamestnaných. Kým v Bratislavskom a Trnavskom kraji je viac voľných pracovných miest ako nezamestnaných, v Prešovskom kraji pripadá na jedno voľné pracovné miesto až 10,7 nezamestnaného. Najhoršia situácia je v okrese Medzilaborce, kde na jedno voľné pracovné miesto pripadá až 133 nezamestnaných.
Odliv mozgov ako dlhodobý problém
Slovensko okrem regionálnych rozdielov v zamestnanosti dlhodobo čelí aj odlivu mozgov. Podľa portálu vysokeskoly.sk mladí, talentovaní ľudia odchádzajú do zahraničia za kvalitnejším vzdelaním, lepšími pracovnými príležitosťami a vyššou životnou úrovňou. Najčastejšie si študenti volia Českú republiku, ale populárne sú aj Holandsko, Dánsko, Veľká Británia či USA.
Alarmujúce je, že mnohí absolventi sa po ukončení štúdia už na Slovensko nevracajú, čo má negatívny dopad na rozvoj krajiny. Ministerstvo školstva sa snaží tento trend zvrátiť zvýšením štipendií pre domácich študentov. Od budúceho akademického roka plánuje zvýšiť motivačné štipendium pre študentov bakalárskeho a magisterského štúdia, ktorí zostanú študovať na Slovensku, zo súčasných 3 000 eur na 4 000 eur.
Odborníci však poukazujú na to, že dôvody odchodu talentov sú komplexnejšie. Medzi hlavné faktory podľa nich patrí nižšia kvalita vzdelania a zastaraná infraštruktúra slovenských vysokých škôl, obmedzené finančné a kariérne príležitosti, nedostatočné prostredie pre osobný a profesijný rozvoj, ako aj celková nižšia životná úroveň a kvalita života v porovnaní so zahraničím.
Riešenia pre regióny
Poslankyňa PS Veronika Šrobová poukázala počas výjazdového rokovania zas na sociálne dôsledky pracovnej migrácie. „Ich príjem v zahraničí síce zabezpečí rodinu, no zároveň ju rozdelí. Ženy ostávajú doma samy na deti, domácnosť a často aj s vlastným zamestnaním,“ vysvetlila. Ako riešenie navrhla „naštartovanie ekonomického rastu, zníženie daňovo-odvodového zaťaženia práce, zlepšenie podnikateľského prostredia a odstránenie zbytočnej byrokracie“.
Podľa analytikov sa nerovnováha na trhu práce pravdepodobne nebude zmierňovať ani v nasledujúcich rokoch. Situáciu môže ešte zhoršiť starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie.
Predstavitelia PS zdôraznili, že ich cieľom je ponúknuť konkrétne riešenia, ktoré by pomohli regiónom ako Orava vytvárať také podmienky pre život a prácu, aby obyvatelia nemuseli hľadať lepšie príležitosti v zahraničí. Tieto snahy sú o to dôležitejšie v kontexte dlhodobého odlivu talentov, ktorý ohrozuje budúci ekonomický a spoločenský rozvoj Slovenska.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Facebook/Progresívne Slovensko, TASR, vysokeskoly.sk