Slovenské testy od Pavla Čekana už pomáhajú pápežovi, František pre ne našiel skvelé využitie

  • Slovenské testy, ktoré dostal do daru Pápež František od Zuzany Čaputovej a Pavla Čekana, výrazne pomôžu ľuďom vo Vatikáne
  • Jedny z najkvalitnejších PCR testov z dielne slovenských vedcov sa už využívajú na pretestovanie tamojších ľudí bez domova
caputova, cekan, pcr
Facebook/Pavol Čekan, TASR/Martin Baumann, Kancelária prezidenta SR
  • Slovenské testy, ktoré dostal do daru Pápež František od Zuzany Čaputovej a Pavla Čekana, výrazne pomôžu ľuďom vo Vatikáne
  • Jedny z najkvalitnejších PCR testov z dielne slovenských vedcov sa už využívajú na pretestovanie tamojších ľudí bez domova

Prezidentka Zuzana Čaputová ešte začiatkom septembra odcestovala na svoju prvú oficiálnu návštevu Svätej stolice. Pápeža navštívila spolu s ministrom zahraničia Ivanom Korčokom a slovenským vedcom Pavlom Čekanom zo spoločnosti Multipex DX.

Čekan pápežovi daroval 10 000 PCR testov, ktoré laboratórium Európskej únie v Holandsku vyhodnotilo ako tie najkvalitnejšie na trhu.

Miliardár Bill Gates má dve ultimátne otázky, vďaka ktorým rieši všetko. Týka sa to aj COVID-19

MultiplexDX testy teraz pomáhajú ľuďom v núdzi. „Prvých 4 000 testov sa použije najmä na pretestovanie obyvateľov charitných zariadení, ktoré v zimnom období prichýlili ľudí bez domova,“ informuje portál Vatican News.

„Som šťastný, že sme mohli pomôcť dobrým ľuďom počas Vianoc a robíme dobré meno Slovensku v zahraničí,“ tvrdí Čekan. Obyvatelia Ríma, ktorí nemajú stabilnú strechu nad hlavou, sa tak teraz môžu dať otestovať na COVID-19 celkom zdarma.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Realizáciu pretestovania zabezpečuje aj Inštitút Medicina Solidale Onlus (IMES). Ide o inštitút, ktorý sa už 17 rokov venuje zápasu s ochoreniami spojenými s chudobou a zlepšovaniu prístupu k zdravotnej starostlivosti pre sociálne znevýhodnených.

„Diagnostika na COVID-19 umožnila prijať do ubytovacích zariadení osoby, ktoré by inak zostali na ulici,“ píše IMES v oficiálnej správe, v ktorej zároveň vyjadruje vďaku pápežovi Františkovi za túto formu pomoci.

Prezidentka a pápež majú jasný cieľ

Jednou z vecí, o ktorej hovorila prezidentka a pápež František, boli prehlbujúce sa rozdelenia v spoločnosti. „Veľmi oceňujem postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých, ľudí v núdzi. Je veľkou inšpiráciou počúvať jeho slová o tom, aká dôležitá je láska voči každému jednému človeku bez rozdielu.“

zdroj: TASR/Kancelária prezidenta

Darom zo strany prezidentky bola maľba Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, od akademickej maliarky Kataríny Vavrovej, ktorý je podľa prezidentky vyjadrením nádeje, odhodlania a sily ale aj pokory, lásky a ženskosti.

„Sedembolestná Panna Mária je pre mňa pripomenutím, aby sme nezabúdali, že sú to často ženy, ktoré dokážu priniesť pokoj, porozumenie, empatiu. A tiež dokážu byť silné a rozhodné a že ich úloha pri spájaní našich domácností, rodín, spoločností aj štátov je nenahraditeľná.“

čaputová františek papez
zdroj: čaputová františek papez

Pandémia nepozná hranice

Prezidentku so Svätým Otcom spája presvedčenie, že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny, ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory a spolupracovať.

Pápež vyzval krajiny, aby zdieľali vakcínu proti ochoreniu COVID-19 s tým, že pandémia nepozná hranice. Apeloval nielen na svetových lídrov, ale aj na podniky a medzinárodné organizácie, aby „podporili spoluprácu a nesúťaženie“ a hľadali riešenie pre všetkých.

„V tomto čase, ktorý je poznačený ekologickou krízou a vážnymi hospodárskymi a sociálnymi nerovnováhami, ktoré ešte zhoršila pandémia koronavírusu, je o to dôležitejšie, aby sme sa navzájom uznávali ako bratia a sestry,“ vyjadril sa František zdôrazňujúc, že bratstvo a súcit sa vzťahujú na ľudí „aj keď nepatria k mojej rodine, etnickej skupine alebo náboženstvu“.

František pri príležitosti  apeloval na ľudí, aby pomohli „chorým osobám a všetkým, ktorí sa v tomto období ocitli bez práce alebo v ťažkostiach z dôvodu ekonomických dôsledkov pandémie, ako aj ženám, ktoré zažívajú domáce násilie“.

Zdroje: Facebook/ Zuzana Čaputová, Facebook/Pavol Čekan, prezident.sk, vaticannews.va

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech