Slovenské unikáty, ktoré musíš vidieť, kým je ešte teplo: Päť kaštieľov, ktoré nám svet závidí

  • Vybrali sme pre teba päť úchvatných kaštieľov, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať nielen zvonka, ale aj zvnútra
  • Fanúšikovia prírody si prídu na svoje v rozsiahlych udržiavaných parkoch plných drobných stavieb, jazierok aj vzácnych drevín
Kaštiel
FB/Zámok Topoľčianky, Kaštieľ Budmerice, Kaštieľ Betliar
  • Vybrali sme pre teba päť úchvatných kaštieľov, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať nielen zvonka, ale aj zvnútra
  • Fanúšikovia prírody si prídu na svoje v rozsiahlych udržiavaných parkoch plných drobných stavieb, jazierok aj vzácnych drevín

Farebná osviežujúca jar, sparné sýtozelené leto, červeno-oranžová jeseň či chladná biela zima – každé ročné obdobie dodáva kaštieľom so svojimi rozsiahlymi parkmi jedinečné čaro.

Ľudia v hodnoteniach rozhodli: Najlepšie hovädzie burgre na Slovensku ti pripravia v týchto podnikoch

Využi posledné teplé dni a nastupujúcu jeseň na návštevu úchvatných slovenských kaštieľov, ktoré sa oplatí vidieť nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Kaštieľ v Betliari, Košický kraj

Betliarsky kaštieľ, často prezývaný ako Perla Gemera, sa nachádza sedem kilometrov od mestečka Rožňava. V minulosti ho vlastnila rodina Andrássyovcov spolu s neďalekým hradom Krásna Hôrka. Ako rodové múzeum zobrazujúce bohaté zbierky z celého sveta slúžilo už od roku 1867.

Patrí k tým málo šťastlivcom, čo prežili druhú svetovú vojnu bez poškodenia. Zatiaľ čo sa interiér pýši historickou knižnicou s 15 000 knihami a jedinečnou zbierkou kuriozít, v rozsiahlom parku ťa ohúria drobné romantické stavby, umelá jaskyňa pre ľadových medveďov, budova zverinca, altánky aj fontány.

Kaštieľ v Markušovciach, Košický kraj

Prehliadaný klenot Spiša – aj tak by sa dal nazvať markušovský kaštieľ s letohrádkom Dardanely. Kým v kaštieli nájdeme zbierku nábytku a malieb od baroka po začiatok 20. storočia pochádzajúcej z pozostalosti po rodoch Máriássy a Csáky, v letohrádku sú vystavené historické klávesové nástroje.

Markušovce žijú rozmanitým spoločenským životom. V bohato zdobenej koncertnej sále letohrádku sa konávajú koncerty vážnej hudby, na ktoré sa schádzajú fanúšikovia klasickej hudby z celého Slovenska aj zahraničia. Na svoje si prídu aj rodičia s deťmi a milovníci divadla. V parku sa každoročne konajú akcie pre deti aj divadelné predstavenia.

Kaštieľ v Budmericiach, Bratislavský kraj

Kaštieľ ako stvorený pre romantické fotografie možno nájsť neďaleko od Modry v malebnej dedinke Budmerice. Pôvodným vlastníkom bola rodina Pálffyovcov.

Z jeho rozsiahlych zbierok sa však dodnes nič nezachovalo a v interiéri možno nájsť exponáty zozbierané zo znárodnených šľachtických sídel. Po rozsiahlej rekonštrukcii je znova prístupný verejnosti.

Kaštieľ v Topoľčiankach, Nitriansky kraj

Klasicistický zámok a kaštieľ v Topoľčiankach netreba dvakrát predstavovať. Ako letné sídlo ho istú dobu využívali Habsburgovci, za prvej republiky tu s obľubou pobýval Tomáš Garrigue Masaryk. Hoci časť areálu dnes slúži ako hotel a reštaurácia, stále možno navštíviť múzeum s rozsiahlymi zbierkami keramiky, porcelánu a nábytku. Neprehliadnuteľnou je aj krásne zachovaná zámocká knižnica.

Za návštevu rozhodne stojí aj európsky unikát: národný žrebčín, v ktorom nájdeme päťstopäťdesiat šľachtených koní. Ďalšou pozoruhodnosťou je desať kilometrov vzdialená zubria zvernica, jediná svojho druhu na Slovensku.

Kaštieľ vo Svätom Antone, Banskobystrický kraj

Jediný zástupca zo stredného Slovenska v sebe ukrýva nejedno prekvapenie. Až do roku 1944 obýval kaštieľ vo Svätom Antone bulharský cár Ferdinand Coburg, po ktorom sa zachovali pôvodné tapety, obrazy, trofeje aj nábytok z celého sveta. Medzi najväčšie skvosty kaštieľa patrí Zlatý salón, ktorého nábytok je pozlátený 24-karátovým zlatom.

Súčasťou múzea je aj poľovnícka expozícia s diorámami voľne žijúcich zvierat. V jeho areáli sa každoročne v septembri konávajú poľovnícke slávnosti sv. Huberta, patróna poľovníkov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá