Slovenskí biotechnológovia vedia dodať vláde až milión testov na koronavírus, pracujú aj na lieku

  • Firma Selecta Biotech má k dispozícii okamžite stotisíc testov, vie ich dodať až milión
  • Slovenských vedcov prizvali do konzorcia, ktoré pracuje na vývoji nového lieku
testy
TASSR/Pixabay.xom
  • Firma Selecta Biotech má k dispozícii okamžite stotisíc testov, vie ich dodať až milión
  • Slovenských vedcov prizvali do konzorcia, ktoré pracuje na vývoji nového lieku

Slovenskí biotechnológovia ponúkajú vláde Slovenskej republiky svoje kapacity na diagnostické sety na 100-tisíc vyšetrení COVID-19 pomocou RT-qPCR metódy okamžite, a ďalšie státisíce vedia dodať v priebehu týždňa. Dobrou správou je, že firma dokáže zabezpečiť sety až na 1 milión vyšetrení.

Kvalitné testy

Ako uviedol CEO slovenskej spoločnosti Selecta Biotech a odborník Ing. Filip Rázga, PhD. „v tak ťažkej situácii, v akej sa Slovensko nachádza, si každý občan zaslúži ten najvyšší štandard molekulárnej diagnostiky, nakoľko sa od jej výsledkov odvíja jeho ďalší osud v podobe karantény či liečby.“ Ponúkané diagnostické sety pre COVID-19 sú 10 až 100-krát citlivejšie a umožňujú tak včasnejší záchyt koronavírusu. „Takýto prístup umožňuje efektívnejší manažment pacientov pozitívnych na COVID-19 a môže pomôcť obmedziť šírenie nákazy vírusom v populácii,“ povedal Rázga.

Selecta Biotech sa primárne venuje vývoju nových diagnostických a terapeutických riešení pre onkologických pacientov. Ich produkty pre molekulárnu diagnostiku poskytujú 10 až 100-krát vyššiu citlivosť detekcie qPCR v porovnaní s inými produktami na trhu. V súčasnosti je svet paralyzovaný prítomnosťou koronavírusu, ktorý sa podľa odporúčania WHO diagnostikuje rovnakou metódou. A práve preto sa v rámci pomoci slovenská biotechnologická firma rozhodla ponúknuť diagnostické sety pre citlivú a spoľahlivú RT- qPCR detekciu tohto vírusu.

Liek je na ceste

Nechcú sa však sústrediť len na diagnostiku COVID-19, ale púšťajú sa do boja aj so samotným ochorením. Nakoľko sa Selecta Biotech systematicky venuje vývoju liečiv na rôzne ochorenia, podľa Rázgu považuje za svoju profesijnú povinnosť prispieť aj k vývoju funkčného lieku proti koronavírusu. Podľa jeho slov „spoľahlivá diagnostika a účinná liečba sú rovnako dôležité pre efektívny boj proti koronavírusu. Sme radi, že sme mohli prijať pozvanie do medzinárodného konzorcia pre vývoj antivirotika zameraného na liečbu COVID-19.“

Selecta Biotech je slovenská biotechnologická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na inovácie v oblasti diagnostiky a terapie onkologických ochorení. Svoje duševné vlastníctvo pretavuje v praktické riešenia pre molekulárnu diagnostiku. Zároveň svoje know-how implementuje do vývoja nových protinádorových liečiv. Spoločnosť vznikla v roku 2018.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech