Slovenskí herci nehrajú iba v Oteckoch. Tieto výkony ťa presvedčia o ich kvalitách

  • Často počúvame, akí sú tí naši slovenskí herci trápni a že to čo natočia sa nedá pozerať
  • Pripravili sme výber hereckých výkonov, ktoré ťa presvedčia o opaku
učiteľka
imdb/Ucitelka, cinemax/Sarlatan
  • Často počúvame, akí sú tí naši slovenskí herci trápni a že to čo natočia sa nedá pozerať
  • Pripravili sme výber hereckých výkonov, ktoré ťa presvedčia o opaku

Na Slovensku máme taký nemilý zvyk, zanadávať si skoro na každého a na všetko. ,,Slovenskí politici sú skorumpovaní, doktori nevedia nič vyliečiť, a tí herci sú úplne trápni,“ akoby sa nieslo slovenským diskurzom. Pravdepodobne sa máme od západnej Európy ešte veľa učiť, avšak pri šomraní a nadávaní často zabúdame, že aj u nás máme veľa ľudí, ktorí svoju prácu robia kvalitne.

Ešte pred dvoma rokmi Kristína Tormová na blogu na Denníku N opísala, ako je to v skutočnosti s našimi  hercami. Na prekvapenie, nikto z nich nevidel svoju životnú rolu v niektorom zo slovenských seriálov. Avšak úprimne sa spýtajme, prečo tieto roly berú a prečo sa vôbec takéto seriály točia? Ako už je v blogu spomenuté, na nič veľkolepejšie bohužiaľ u nás nie sú peniaze. A po druhé, ak by sa tieto seriály nepozerali, tým pádom by o ne nebol záujem a netočili by sa, všakže? Preto, nie zbytočne sa hovorí, ak chceš naozaj vidieť, kvality našich hercov choď do divadla. Určite neoľutuješ.

Sleduješ slovenské filmy?

Bohužiaľ, dnešné dni si obraz o slovenských hercov do divadla ísť spraviť nemôžeš. Na YouTube síce existujú záznamy s niekoľkých divadelných predstavení, oproti skutočnému zážitku však ide o slabý odvar.

Preto sme pre teba prichystali zoznam hereckých výkon vo filmoch, ktoré si môžeš pozrieť aj z pohodlia (ale hlavne bezpečnosti) domova. Neber to ale ako finálny zoznam najlepších výkonov, skôr ako inšpiráciu na dobrý film. Určite existuje viacero snímok, kde naši herci zažiarili.

Zuzana Mauréry vo filme Učiteľka (2016)

Dej filmu sa odohráva na začiatku 80. rokov, kedy pani súdružka učiteľka, v prevedení Zuzany Mauréry, šikanovala nielen svojich žiakov ale aj ich rodičov. Film sa zvykol prirovnávať aj k slovenskej verzii obľúbených českých Pelíškov, bohužiaľ rovnakej slávy sa nedočkal. Čo je samozrejme škoda, pretože vďaka úžasnému výkonu Zuzany Mauréry aj v tebe stuhne krv pri predstave, že toto si na základnej škole mohol prežívať aj ty. Za svoju rolu bola dokonca herečka ocenená na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej roli.

Milan Ondrík vo filme Budiž svetlo (2019)

Herec Milan Ondrík je pôvodom z Oravy, rovnako ako hlavná postava vo filme Budiž svetlo, ktorej sa ujal. V dráme, ktorá nastavuje zrkadlo slovenskej spoločnosti, hrá postavu otca, ktorý na to, aby uživil rodinu cestuje za prácou do Nemecka. Keď príde na Vianoce domov, zistí, že jeho syn sa zaplietol do polovojenskej organizácie a čelí obvineniam z vraždy spolužiaka. Ondrík rovnako za svoj výkon získal ocenenie v Karlových Varoch.

Emília Vášáryová vo filme Eva Nová (2015)

Ťažký životný príbeh herečky, ktorá má najväčšie dni svojej slávy už za sebou a odmietajú ju všetci od bývalých kolegov až po vlastnú rodinu, doviedol do dokonalosti úžasný výkon Emílie Vášáryovej v hlavnej úlohe. Vďaka pomalému, dialogickému a tichému deju ešte viac mohol vyniknúť talent známej herečky. Pri pohľade na ženu zničenú alkoholom a životom rýchlo zabudnete, že sa dívate na slovenskú hereckú legendu. Emília Vášáryová si taktiež získala za svoj výkon uznanie, cenu Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti.

Zuzana Kronerová vo filme Baba z ľadu (2017)

Okrem ocenenia Slnko v sieti získala ďalšia slovenská herecká legenda uznanie ešte aj od našich susedov – Českého leva.  Zuzana Kronerová vo filme Baba z ľadu od českého režiséra Bohdana Slámu prekonala všetky spoločenské tabu a svoju rolu tak spravila nezabudnuteľnou. Príbeh ovdovenej Hanky, ktorá v šesťdesiatych rokoch zažíva ,,love story“ s pánom z miestnej otužileckej komunity okrem iného získal aj ocenenie za najlepší zahraničný scenár na Tribeca Film Festival v New Yorku.

Robert Roth vo filme Nina (2017)

Každému milovníkovi slovenského divadla pri mene Robert Roth zaplesá srdce. Hlboký hlas a neopísateľná charizma akoby tohto herca predurčovala na život na doskách, ktoré znamenajú svet. Aj keď ho vo filmoch často nevidíme, napriek tomu sa môžeme nechať vtiahnuť jeho výkonom vo filme Nina. V ťažkom príbehu dospievania v rozvedenej rodine sa ujal postavy otca, za ktorú rovnako získal ocenenie Slnko v sieti. Celý film od dialógov až po kameru pôsobí naozaj vierohodne, až zabudneš na to, že sa pozeráš na slovenskú filmografiu.

Táňa Pauhofová vo filme Hořící keř (2013)

Príbeh právničky Evy Burešovej stvárnila Tatiana Pauhofová. Vo viacdielnom televíznom filme z česko-poľskej produkcie sledujeme príbeh právničky, ktorá sa ujala skoro beznádejného prípadu. Po upálení Jana Palacha právne zastupovala jeho pozostalých, ktorí sa stali terčom šikany od vládnucich predstaviteľov. V dobovom filme podala Tatiana Pauhofová naozaj uveriteľný výkon a stiahla na seba všetku pozornosť diváka, ktorého presvedčila o svojej kvalite.

Juraj Loj vo filme Šarlatán (2020)

Rovnako ako Zuzana Kronerová vo filme Baba z ľadu, vo filme našich českých susedov, stereotypy búral aj herec Juraj Loj. Bohužiaľ, film Šarlatán si na svoju premiéru nevybral najlepšie obdobie, a tak sme si ho kvôli pandemickým protiopatreniam v kine mohli vychutnať iba chvíľu. Príbeh liečiteľa Jana Mikoláška na pozadí dobových udalostí nám priniesla uznávaná poľská režisérka Agnieszka Holland. Do role Mikoláškova asistenta, a neskôr aj milenca, obsadila Slováka Juraja Loja. O tom, že toto rozhodnutie bolo správne nás presvedčuje neuveriteľná chémia medzi Lojom a Trojanom, ktorá je citeľná v celom filme.

 

Zdroj: csfd.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech