Slovenskí hokejisti rozdrvili Talianov 3:1. Nasledujúci zápas bude dôležitý

• Už po prvej hracej tretine Slováci vyhrávali 0:2
  • Kľúčový zápas na našich reprezentantov ešte len čaká
hokej
TASR/Martin Baumann

O 19:20 sa začal ďalší zápas majstrovstiev sveta v hokeji, ktorého aktérom boli Slováci. Sily si zmerali s Talianskom. Po včerajšom triumfe nad Kazachstanom boli slovenskí reprezentanti motivovaní, aby zabojovali o postup do štvrťfinále.

Nádej slovenskej hokejovej reprezentácie na vytúžený postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta vo Fínsku stále žije, zverenci trénera Craiga Ramsayho v sobotňajšom večernom súboji helsinskej A-skupine zdolali Talianov 3:1. Slováci majú na svojom konte zo šiestich duelov deväť bodov a v tabuľke im patrí piata priečka o skóre za štvrtými Dánmi.

Rozhodujúci zápas je pred nami

Slovenskí hokejisti majú pred sebou už len jeden duel, v utorok popoludní vyzvú Dánov. Slováci majú všetko vo svojich rukách, bez ohľadu na ďalšie výsledky im na postup do vyraďovacej časti postačí triumf v riadnom hracom čase. Ak predtým Dáni nezvíťazia v súboji s Kanaďami, stačiť im bude aj triumf po predĺžení alebo samostatných nájazdoch.

Dôležitá výhra

V 10. minúte a 31. sekunde skóre otvoril Nitran Michal Krištof, ktorému pomohla prihrávka od Juraja Slafkovského a Tomáša Tatara. 6 sekúnd pred koncom prvej tretiny náskok zvýšil Adam Sýkora. Tomu ku gólu napomohlo opäť duo Slafkovský a Tatar.

V tretej tretine sa Talianom podarilo využiť presilovku s vylúčeným Slafkovským a znížili skóre na 1:2. V 49. minúte strelil Alex Tamáši gól a zvýšil náskok Slovenska na 3:1. Týmto výsledkom sa zápas aj skončil.

V 19. vzájomnom súboji sa zrodil štrnásty triumf Slovákov, ktorí dosiahli aj jednu remízu a štyri prehry. V elitnej kategórii MS si títo súperi zmerali sily siedmykrát a hráči SR si pripísali siedme víťazstvo. V minulosti Talianov zdolali na šampionátoch v rokoch 1997, 1998, 1999, 200, 2014 a 20

Ako už včera avizoval asistent trénera Andrej Podkonický, zápas s Talianskom bol kľúčovým. Včera uviedol, že tím očakáva, že Taliani budú brániť a vyrážať do brejkov. „Na to si musíme dávať pozor ako proti Kazachom. Musíme hrať jednoducho, priamočiaro do bránky a dať čo najrýchlejšie čo najviac gólov,“ podotkol.

Včerajší triumf nad Kazachmi, ktorí ma turnaji ešte nezískali ani bod, sa nerodil jednoducho, na čo poukázali aj mnohí fanúšikovia nášho tímu.

„Bol to zložitý duel. Zápas plný všetkých možných emócií. Po prvej tretine sme prehrávali 1:2 a v šatni sme si povedali, že musíme začať napádať a viac jazdiť. A v druhej časti sme dali tri góly. Hodnotím to pozitívne. Super zápas, mám to za sebou,“ zhodnotil vo videu na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) brankár Adam Húska. Ten zaznamenal 14 úspešných zákrokov a pripísal si premiérový triumf vo farbách reprezentácie.

Ako pozitívum hodnotí aj to, že slovenskí reprezentanti skórovali v presilovkách. „To chalanom dodá sebavedomie. Otočilo to ťažký zápas a pomohlo nám to k výhre,“ prezradil. Vyzdvihol tiež výkon gólmana Húsku: „Adam nám v každom súboji dáva šancu uspieť. Dnes mal na konci pár veľmi dôležitých zákrokov, chytal výborne.“