Slovenskí milionári minulý rok zbohatli, tí svetoví zarobili menej. Čo bolo hlavným dôvodom?

  • Hlavným problém je obchodná vojna, spomaľovanie svetovej ekonomiky či Brexit
  • Hlavným ťahúňom prírastku bohatstva je investičný príjem najmä z akcií, dlhopisov a z nehnuteľností
milionari
Pexels/ TASR: Martin Baumann
  • Hlavným problém je obchodná vojna, spomaľovanie svetovej ekonomiky či Brexit
  • Hlavným ťahúňom prírastku bohatstva je investičný príjem najmä z akcií, dlhopisov a z nehnuteľností

Slovenský dolárový milionár v minulom roku zhodnotil svoj majetok o 2 až 9 %. Odchyľoval sa tak od vývoja vo svete, kde celkové bohatstvo najbohatších ľudí mierne pokleslo. Vyplýva to z prieskumu J&T Banka Wealth Report 2019.

Viac ako tri štvrtiny slovenských dolárových milionárov podľa tohto prieskumu v minulom roku zbohatli. Výrazný nárast majetku o viac ako 10 % hlásila takmer pätina z nich. Ďalších 18 % bohatých tvrdilo, že hodnota ich bohatstva stagnovala. Dolárovým milionárom vo svete sa pritom v roku 2018 nedarilo.

Kto je dolárový milionár?

Za takzvaného dolárového milionára sa považuje človek, ktorého disponibilný majetok má hodnotu aspoň jeden milión amerických dolárov, teda približne 907-tisíc eur.

Zaujímavosťou je, že slovenskí dolároví milionári majú v priemere približne 50 rokov a väčšina z nich aj vysokoškolské vzdelanie. Vo svete je vo všeobecnosti vek milionárov o čosi vyšší než na Slovensku, nakoľko ich priemerný vek sa odhaduje na 60 a viac rokov.

zdroj: unsplash.com

Pokles bohatstva svetových milionárov z viacerých dôvodov

Prvýkrát po 7 rokoch ich celkové bohatstvo pokleslo podľa World Wealth Report 2019 od spoločnosti Capgemini o 2,9 %, teda o dva bilióny dolárov (2,6 bilióna eur). Štvrtinu z tejto sumy stratili európski milionári, ktorých počet klesol o 0,5 % pri poklese ich majetku o 3,1 %.

Podobné závery ukázal aj World Ultra Wealth Report 2019, ktorý zistil, že v minulom roku kleslo bohatstvo milionárov s majetkom aspoň 30 miliónov dolárov o 1,7 %, pričom v Európe to bolo o jedno percento. Príčinou poklesu bohatstva svetových milionárov boli turbulencie na finančných trhoch. Hlavné triedy aktív vlani skončili v rekordne červených číslach.

zdroj: TASR

Stála za tým kombinácia nervozity okolo obchodnej vojny, obáv zo spomaľovania sa svetovej ekonomiky, stres z menej uvoľnenej menovej politiky Fedu, ako aj otázniky okolo vývoja politiky v Európe na čele s Talianskom a pri nejasnostiach okolo brexitu. Mierne zisky dokázali spolu s hotovosťou priniesť len štátne dlhopisy USA a eurozóny.

„Hlavným ťahúňom prírastku bohatstva priemerného svetového dolárovému multimilionára s majetkom aspoň 30 miliónov dolárov je totiž investičný príjem najmä z akcií, dlhopisov a z nehnuteľností. A ten bol mierne negatívny, keď len svetová trhová kapitalizácia akciových búrz klesla o 15 % pri značnom raste volatility,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Slováci majú o polovicu menej akcií

Slovenských milionárov sa takýto vývoj výraznejšie nedotkol, keďže v porovnaní so svetom nemajú takú výraznú expozíciu voči rizikovým inštrumentom, akými sú napríklad akcie. Ich majetok je zložený skôr z konzervatívnejších a bezpečnejších aktív. Na druhej strane, ak by boli trhy rástli, svetoví milionári by pri takomto zložení majetku zarobili viac ako slovenskí.

zdroj: Pexels

Takmer tretinu portfólia svetového dolárového milionára tvoria rizikovejšie akcie, slovenský ich má o polovicu menej. Naopak, slovenský boháč má až 30 % voľných zdrojov investovaných v dlhopisoch, najmä lokálnych firiem, so stabilnými cenami a relatívnou izolovanosťou ich trhu od diania vo svete.

„Navyše, hlavným zdrojom bohatnutia slovenských milionárov je predovšetkým ich podnikanie a z neho plynúci príjem či zamestnanie. Až za ním sú investičné príjmy,“ dodal Pánis.

Zdroje: TASR, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech