Slovenskí poľovníci zverejnili príšerné zábery: Dôležitá výzva pre arogantných psíčkarov

  • Slovenská poľovnícka komora upozorňuje majiteľov psov
  • Psy nemilosrdne útočili na zver
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Milan Kapusta TASR/František Iván
  • Slovenská poľovnícka komora upozorňuje majiteľov psov
  • Psy nemilosrdne útočili na zver

Upozorňujeme, že nasledujúce fotografie nie sú vhodné pre maloletých a citlivé povahy.

Slovenská poľovnícka komora opäť upozornila na prípady roztrhanej zveri voľne pustenými psami. Poľovnícka komora v tlačovej správe uvádza, že situácia sa po roku, keď avizovali, že na Devínskej Kobyle roztrhali zver psy, opakuje.

Ako uviedli, tentokrát nejde len o jedno miesto na Slovensku. „V krátkej dobe išlo o niekoľko prešľapov zo strany majiteľov psov, kde zver trpela, až kým neuhynula v bolestiach,“ uviedla komora v tlačovej správe.

Práve preto apelujú na majiteľov psov, aby dodržiavali zákony a svojich psov nepúšťali mimo chovného priestoru. Aj na prechádzke so psom, mimo chovného priestoru, treba dbať na povinnosť majiteľa psa.

„Vychádzka so psom mimo chovného priestoru prináša pre majiteľov psov aj povinnosti. Je potrebné dodržiavať všetky príslušné zákonné ustanovenia, ale aj všeobecne záväzné nariadenia príslušnej obce, ktoré upravujú voľný pohyb psa,“ upozorňujú v tlačovej správe.

Pre majiteľa to však neznamená, že ak v obci psa z vôdzky nepustia, za obcou už môžu. Je veľmi potrebné akceptovať fakt, že „pes je šelma, a preto je nevyhnutné dodržiavať legislatívu a správať sa, ako majiteľ, zodpovedne“, píše komora ďalej.

Poľovnícka komora zaznamenala celkom štyri prípady napadnutia zveri psami.

V poľovnom revíri v Malých Karpatoch poľovník natočil video, ako pes – Beauceron – strhol muflóna. „Pes na poľovníkov krik zareagoval tým, že muflóna pustil. Zranený muflón odbehol na troch nohách. Následne pes otočil svoju pozornosť na poľovníka a jeho dvoch poľovných psov, ktorých mal poľovník pri sebe,“ uvádza sa v správe, s tým, že k stretu psov s Beauceronom nakoniec nedošlo.

V druhom prípade išlo o revír, ktorý obhospodaruje Poľovnícka spoločnosť Lúčky. „Tu majiteľka nevedela odvolať svojho psa, keď začal naháňať srnu, kde ju strhol, a po posúdení devastačných poranení musela byť utratená. O život prišla nielen srna, ale aj nenarodené mláďa, keďže srna bola gravidná. Majiteľka po incidente psa odvolala a z miesta činu ušla bez prejavenia akejkoľvek ľútosti, ospravedlnenia alebo priznania viny!“ uviedla poľovnícka komora.

Tretí prípad je z obce Hrboltová, v okrese Ružomberok, kde gravidnú jelenicu strhol za krk československý vlčiak.

„Štvrtý a najohavnejší útok psov sa stal v utorok v okrese Myjava, kedy privolaný poľovnícky hospodár podľa stôp zistil, že srnec bol hlavou zakliesnený v plote, kde ho pravdepodobne zahnali psy a odkiaľ nemohol ujsť. Psy ho tam doslova stiahli z kože, za živa. Keďže prípad sa stal v intraviláne obce, nemohla byť použitá strelná zbraň, aby poľovníci okamžite ukončili trápenie tomuto srncovi,“ píše na sociálnej sieti Slovenská poľovnícka komora.

Podľa informácií komory o prípade informovalo Poľovnícke združenie Jablonka, kde sa prípad stal, a ešte pár dní predtým upozorňovali verejnosť na voľný pohyb psov a štvanie zveri v revíri.

Poľovníci zbraň nepoužili

Poľovníci mali zo zákona možnosť použiť zbraň, no ani v jednom prípade tak neučinili, „najmä z dôvodu, aby zbytočne nespôsobili morálnu aj majetkovú škodu zastrelením psa“, uvádza komora.

Práve na týchto prípadoch sa môžu ľudia presvedčiť, že poľovníci neupozorňujú ľudí zbytočne.

„Keď poľovník zastrelí psa, je vrah a je pranierovaný v médiách a verejnosťou bez toho, že by pátrali po dôvodoch takéhoto konania. Keď majitelia umožnia svojim psom takýmto drastickým spôsobom pripraviť o život zviera, už vrahmi nie sú?“ uzatvára Slovenská poľovnícka komora a opäť apeluje na verejnosť, aby v prírode svojich psov nepúšťali na voľno.

Zdroje: Facebook/Slovenská poľovnícka komora, Slovenská poľovnícka komora 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá