Slovenskí študenti môžu prísť o možnosť študovať v Británii, situácia sa znova komplikuje

  • Do konca roka 2020 však program Erasmus bude pokračovať bez akýchkoľvek zmien
  • Za posledných 6 rokov využilo možnosť študovať v Spojenom kráľovstve približne 600 Slovákov
BeFunky-collage-6
unsplash.com
  • Do konca roka 2020 však program Erasmus bude pokračovať bez akýchkoľvek zmien
  • Za posledných 6 rokov využilo možnosť študovať v Spojenom kráľovstve približne 600 Slovákov

Poslanci v Británii tento týždeň zamietli návrh, ktorý zaväzoval kabinet Borisa Johnsona, aby s Európskou úniou rokoval o pokračovaní programu Erasmus aj po brexite, informuje portál euractiv.

V praxi to teda znamená, že vláda sa samostatne môže rozhodnúť, či krajinu zapojí do výmenného programu Erasmus aj po vystúpení krajiny z EÚ a po prechodnom období, ktoré potvrdá do konca roka. Podľa euractivu sa tak šance na štúdijný pobyt v Británii znižujú aj pre slovenských študentov.

Čítaj viac>>Čaká nás koniec Británie v Európe. Čo bude s viac ako 100-tisíc Slovákmi?

Erasmus v Británii je ohrozený

Do konca roka 2020 však program Erasmus bude pokračovať bez akýchkoľvek zmien a to aj napriek tomu, že odchod Británie z EÚ je naplánovaný na 31.január. Uplatňovať sa bude takzvané prechodné obdobie, počas ktorého platia všetky doterajšie dohodnuté záväzky či vzťahy medzi EU a Spojeným kráľovstvom.

Najväčšou zástankyňou Erasmu aj po Brexite bola poslankyňa Layla Moran, ktorá podala pozmeňujúci a doplňujúci návrh v parlamente. Jeho hlavným cieľom bolo to, aby vláda Borisa Johnsona rokovala o pokračujúcom členstve v rámci výmenného vzdelávacieho programu, ktorý funguje už od roku 1987 a študovať v zahraničí umožnil miliónom študentom. Návrh síce podporilo 255 poslancov, na druhej strane však bolo proti 344, píše portál euronews.

Moran sa pre euronews vyjadrila, že Erasmus zmenil spôsob, akým uvažujeme o vzdelávaní – vďaka nemu bolo štúdium v zahraničí inovatívne a cenovo dostupné.

Na sociálnych sieťach sa tak začínajú objavovať viaceré správy o tom, že Erasmus je skvelou nielen študentskou, ale aj pracovnou príležitosťou. Príspevky píšu bývalí absolventi programu, ktorých znepokojujú najnovšie správy zo Spojeného kráľovstva.

V Británii je na Erasme aj viacero slovenských študentov, pričom za posledných 6 rokov možnosť študovať v Spojenom kráľovstve využilo približne 600 Slovákov.

Štatistiky hovoria za všetko

Projekt Erasmus+ predstavuje európsky program na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Jeho rozpočet vo výške 14,7 miliard eur umožňuje poskytnúť viac ako 4 miliónom Európanov príležitosť študovať, absolvovať odbornú prípravu a získavať skúsenosti v zahraničí. V roku 2018 Európska únia hlasovalo o predĺžení programu až do roku 2027 a rozpočet zdvojnásobila na 30 miliard eur.

Podľa dostupných štatistík si pri absolvovaní výmenného programu študenti či učitelia výrazne zlepšili jazykové schopnosti, osvojili nové metódy, či dokonca získali prácu ihneď po ukončení štúdia.

Zdroje: euractiv.sk, euronews.com, erasmusplus.sk, ec.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech