Slovenskí študenti urobili skvelé meno vo svete. Z prestížnej súťaže všetci priniesli medaily

  • Nadaní slovenskí študenti urobili našej krajine skvelé meno na tohtoročne medzinárodnej súťaži v chémii
  • V konkurencii 231 súťažiacich z 59 krajín sveta získali na olympiáde všetci naši štyria reprezentanti medailové umiestnenia
ICho
  • Nadaní slovenskí študenti urobili našej krajine skvelé meno na tohtoročne medzinárodnej súťaži v chémii
  • V konkurencii 231 súťažiacich z 59 krajín sveta získali na olympiáde všetci naši štyria reprezentanti medailové umiestnenia

52. ročník Medzinárodnej chemickej olympiády (IChO) sa pôvodne mal konať v tureckom Istanbule. Pre pandémiu koronavírusu však boli organizátori nakoniec nútení zmeniť plány a po prvýkrát v histórii zorganizovať IChO v dištančnom režime.

Na základe výsledkov celoštátneho kola v kategórii A, záujmu súťažiacich o účasť v dištančnej súťaži a následných výberových sústredení sa do reprezentačného výberu kvalifikovalo hneď niekoľko slovenských talentov. Bol medzi nimi Martin Brokeš (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza), Andrej Kovács (Gymnázium J. Hronca, Bratislava), Samuel Novák (Gymnázium, Poštová, Košice) a Matúš Tomčo (Gymnázium sv. Moniky, Prešov). V konkurencii 231 súťažiacich z 59 krajín sveta sa slovenskí reprezentanti ani tento rok nestratili a všetci štyria získali medailové umiestnenia. 

zdroj: IChO

Martin Brokeš vybojoval striebornú medailu, Samuel Novák, Andrej Kovács a Matúš Tomčo získali bronzové medaily.

Hoci je IChO súťažou stredoškolákov, súťažné úlohy svojou hĺbkou a komplexnosťou výrazne prekračujú úroveň, na akej sa chémia vyučuje na strednej škole. Kvôli dištančnému formátu tohto ročníka súťažiaci riešili len teoretickú časť pozostávajúcu z deviatich komplexných úloh z organickej, anorganickej, fyzikálnej, kvantovej a analytickej chémie,“ informuje Chemická olympiáda na svojom oficiálnom webe.

Originálne zadania a autorské riešenia súťažných úloh v angličtine môžete nájsť na tejto stránke a ich preklad do slovenčiny, nad ktorým pod dohľadom kamier 5 hodín sedeli aj naši študenti, nájdeš tu.

Ďalší, v poradí už 53. ročník Chemickej olympiády, by sa mal uskutočniť takto o rok v Japonsku. Zatiaľ čo v Tokiu budú prebiehať Olympijské hry 2020, IChO sa má konať v regióne mesta Osaka.

Zďaleka však nejde o prvý medzinárodný úspech našich chemikov v zahraničí. Minulý rok sa naši reprezentanti postarali o zviditeľnenie Slovenska naozaj historickým úspechom.

zdroj: IChO

V konkurencii 309 súťažiacich z 80 krajín sveta štyria talentovaní študenti vybojovali dve zlaté a dve strieborné medaily. V neoficiálnom poradí medailovej úspešnosti zúčastnených krajín sa tak Slovenská republika umiestnila na neuveriteľnom 5. – 8. mieste, najlepšie v doterajšej histórii Slovenskej republiky.

Predbehli nás iba štyri tradičné olympijské veľmoci – Čína, USA, Rusko a Južná Kórea, kde súťažiacich vyberajú z nepomerne väčšieho množstva adeptov. 

KOMENTÁR: Namiesto Chorvátska stojíme v radoch na lanovku v Tatrách. Sme predsa zodpovední

Zlato domov priniesli Andrej Kovács (Gymnázium J. Hronca Bratislava) a Peter Rukovanský (Gymnázium Nové Zámky) a striebro vybojovali Samuel Novák (Gymnázium Poštová Košice) a Michal Chovanec (Gymnázium V. B. Nedožerského Prievidza). Okrem toho Andrej Kovács na 51. IChO získal aj cenu za najlepšiu prax.

Zdroj: chemickaolympiáda.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá