Slovenskí študenti za takmer nulové náklady nakrútili krátky film inšpirovaný Avengermi

  • Slovenská technická Univerzita sa rozhodla propagovať odbor mechatronika netradičným spôsobom, ktorý zaujme nielen budúcich vysokoškolákov
  • Študenti a vedeckí pracovníci Fakulty elektrotechniky a informatiky natočili 10 minútový fanfilm inšpirovaný blockbusterom "Avengers: Infinity War"
Beage
screenshot/youtube.com
  • Slovenská technická Univerzita sa rozhodla propagovať odbor mechatronika netradičným spôsobom, ktorý zaujme nielen budúcich vysokoškolákov
  • Študenti a vedeckí pracovníci Fakulty elektrotechniky a informatiky natočili 10 minútový fanfilm inšpirovaný blockbusterom "Avengers: Infinity War"

Tento marvelovský fanfilm zaujme svojím kvalitným spracovaním každého. Nejde totiž o žiadne maturitné video, ktoré natočíš na prvý pokus. Kvalita strihu, grafické spracovanie a vizuálne efekty robia z tohto videa skutočne pozerateľný krátky film. Na tvorbe sa podieľali okrem študentov hlavne vedeckí pracovníci Erik Kučera a Oto Haffner, ktorí pôsobia na Ústave automobilovej mechatroniky Fakulty elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislave.

zdroj: Youtube screenshot

Video má názov: „Avengeri: Päť kameňov mechatroniky“ a nájdeš v ňom pár skutočne vtipných momentov, ako napríklad pestrý zoznam kontaktov Tonyho Starka.

Cieľom filmu je podľa slov Erika a Ota „predstaviť mladej generácii mechatroniku, ako moderný odbor pre 21. storočie, ktorý v sebe spája informatiku, automatizáciu, mechaniku a elektronické systémy. Stredoškoláci totiž často nevedia, čo je mechatronika. Vo filme je využitá paralela medzi jednotlivými aspektmi univerza (=Kameňmi nekonečna) a medzi 4 oblasťami mechatroniky (=Kamene mechatroniky). Piaty kameň bude vo filme pôsobiť ako zdroj napätia a momentu prekvapenia“.

Celý projekt mal takmer nulový rozpočet. Na tvorbe videa sa podľa ich slov podieľali kolegovia z nadšenia pre dielo a k tomu využívali v podstate len existujúce zariadenia, priestory, softvéry pre strih videa a podobne. Ich kolega doktorand Erich Stark, bol do videa taktiež zapojený. Myslím, že nie je potrebné uvádzať, koho vo filme znázorňoval.

zdroj: Screenshot/youtube.com

„Nakoľko mal fanfilm u divákov veľký úspech, máme už rozpracovaný námet na pokračovanie. Inšpirovalo by sa najmä marvelovkami Avengers: Endgame a Captain Marvel. Momentálne čakáme, ako sa vyrieši zápletka s lusknutím v oficiálnom filme, aby sme ju vedeli vhodne a kreatívne adaptovať, nakoľko lusknutie sme mali aj v našom filme. Realizácia však závisí aj od podpory nášho okolia a pokúšame sa získať aj rôzne granty na popularizáciu vedy a techniky.“ tvrdí Erik.

Ak ťa zaujíma, ako vznikali niektoré efekty, návod nájdeš nižšie vo videu.

Erik s Otom tvrdia, že sa v drvivej väčšine stretli s pozitívnymi ohlasmi na video. Podľa ich slov je publikum často veľmi nevďačné a neberie do úvahy, že slovenské filmy majú omnoho nižšie rozpočty ako americké. „Fanfilmy, podobne ako náš, majú väčšinou takmer rozpočty nulové.“ dodáva Erik.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá