Slovensko bude mať lotériu, rozdávať sa budú peniaze za očkovanie

  • Minister financií Igor Matovič predstavil nečakanú novinku
  • Štát chce ľudí finančne odškodniť, ak sa dajú zaočkovať proti novému koronavírusu
Igor Matovič
TASR/ Dano Veselský
  • Minister financií Igor Matovič predstavil nečakanú novinku
  • Štát chce ľudí finančne odškodniť, ak sa dajú zaočkovať proti novému koronavírusu

Štát bude finančne odškodňovať ľudí za to, že sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič. Má sa tak diať cez očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus. Informuje SITA.

Očkovacia prémia by mala podľa neho spočívať v týždennom žrebovaní o finančné sumy v celkovej hodnote maximálne 2 milióny eur týždenne. O sume vyčlenenej na žrebovanie by však podľa neho mala rozhodovať vláda až po uzákonení tejto schémy.

„Realita by mala byť niekde medzi nula a dvomi miliónmi,“ povedal. Na žrebovaní by sa mohli zúčastniť osoby nad 18 rokov. Do žrebovania budú zahrnutí aj ľudia, ktorí sú už zaočkovaní.

Druhým nástrojom má byť od štvrtka sprostredkovateľský bonus. Ten by bol pre tých, ktorí by iných presvedčili, aby sa išli zaočkovať. Zaočkovaným by bol človek vo veku nad 18 rokov, ktorý sa zaočkoval prvou dávkou od 1. júla tohto roka do 31. októbra tohto roka.

Investovať chce „obrovské peniaze“

Ak by osoba presvedčila ísť sa zaočkovať človeka vo veku do 50 rokov, dostala by za to od štátu 30 eur, ak by išlo o osobu vo veku od 50 do 60 rokov, bonus by predstavoval 60 eur. Pri presvedčení niekoho, kto by mal nad 60 rokov, by sprostredkovateľský bonus dosiahol 90 eur.

„Ideme do toho investovať obrovské financie,“ povedal Matovič. Podľa neho radšej teraz vynaložiť na podporu očkovania možno 100 miliónov eur, ako mať neskôr vysoké ekonomické straty spôsobené treťou vlnou pandémie. Tieto návrhy podľa neho podporila aj koaličná rada.

Výhody pre zaočkovaných

Výhody pre zaočkovaných budú zakotvené v zákone. Zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 budú mať viac slobody napríklad pri vstupe a vjazde do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto osobách nízke. Umožniť to má novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament návrhom zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

„Jasná a bezrozporná možnosť zohľadnenia dobrovoľného zaočkovania sa proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení, tzn. pri povoľovaní využívania istých služieb týmto obyvateľstvom (oproti neočkovaným) skrz protipandemické opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR aj počas pandémie, musí byť upravená primárne zákonom,“ vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva v materiáli.

Podľa rezortu zdravotníctva je nevyhnutné prijať v čo najkratšom čase dostupné a primerané opatrenia, ktoré zvyšujú motiváciu ľudí podstúpiť dobrovoľné očkovanie a umožnia tak sekundárne chrániť životy a zdravie obyvateľov.

Dôležité je to podľa ministerstva vzhľadom na nízke percento zaočkovaných obyvateľov a matematickej a epidemiologickej istoty importu nákazlivejšieho delta variantu ochorenia COVID-19 na naše územie.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech